Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Wokalistka Basia Małecka o fascynacji twórczością Agnieszki Osieckiej i debitanckiej płycie "Agnieszka", która ukazała się 18 października.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4230)
-
Album "Przerwa na światło. Fotografie polskich podróżników i badaczy" cz. I
Album prezentuje sylwetki wybitnych polskich podróżników i badaczy z przełomu XIX i XX wieku: Leona Barszczewskiego, Marii Antoniny Czaplickiej i Kazimierza Zagórskiego. Kim byli? Co sprawiło, że ruszyli w podróż? Dlaczego zabrali ze sobą aparaty fotograficzne? Na kogo i na co kierowali obiektywy? Jak wywoływali i przechowywali swoje zdjęcia? Książka „Przerwa na światło” (Wyd. Narodowy Instytut Dziedzictwa) prezentuje unikalne fotografie i przybliża – często tragiczne – losy trojga polskich fotografów. Jak powstała ta niezwykła publikacja opowie Wojciech Nowicki, autor przedmowy i tekstów do albumu oraz współautor koncepcji, wyboru i układu zdjęć.
-
16.02.2025
-
10 min 56 s
-
-
Festiwal filmowy LET'S DOC 2025
ZOBACZMY SIĘ to hasło, pod którym już niedługo wystartuje trzecia odsłona Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC. Wydarzenie organizowane przez zespół Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy potrwa od 22 do 29 marca 2025 roku. Towarzysząca festiwalowi oferta szkolna to stworzony przez ekspertów i ekspertki program edukacyjny, na który składa się 15 pokazów, 8 warsztatów oraz spotkania skierowane do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Od 20 stycznia przez cały czas nauczyciele mogą rezerwować dla klas miejsca na pokazy w Kinotece i warsztaty w Studiu U20 w CKF, a jeszcze do 23 lutego trwa nabór wolontariuszy powyżej 14. roku życia, których zadaniem będzie pomoc w organizacji Festiwalu. O szczegółach tegorocznej odsłony Festiwalu opowie Alicja Nowacka, specjalistka ds. edukacji i kultury filmowej w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, programerka Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC
-
16.02.2025
-
12 min 09 s
-
-
„Bejbi, Kocham Cię” | Magdalena Smati | dr Zygmunt Kaliciński
O historii powstania utworu „Bejbi, Kocham Cię”, która jest okazją do poznania misji działania zespołu, działającego na rzecz Fundacji Dla Transplantacji i promowanie idei transplantacji poprzez muzykę, sztukę, performance.
Nazwa HLA nie jest przypadkowa i oznacza unikalny kod transplantacyjny – Human Leucocyte Antygen. HLA4Transplant podczas każdego występu uświadamia, uwrażliwia i apeluje do ludzi o rozpowszechnianie idei przeszczepów. To bardzo ważne, żeby każdy z nas odpowiedział sobie na pytanie, czy jest gotów oddać swoje ciało dla ratowania drugiego człowieka.
goście: Magdalena Smati – wokalistka i dr Zygmunt Kaliciński – lekarz specjalista kardiochirurgii i transplantologii, prezes Fundacji dla Transplantacji „Zostaw serce na Ziemi"” a także muzyk
-
15.02.2025
-
20 min 50 s
-
-
Historia jednej sceny | „Seksmisja” we wspomnieniach Olgierda Łukaszewicza
„Seksmisja” Juliusza Machulskiego we wspomnieniach Olgierda Łukaszewicza
-
15.02.2025
-
12 min 26 s
-
-
„Jak chorować? Pytania, których się boimy” | Katarzyna Matusz | ks. Stanisław Szlassa
Dlaczego to ja choruję? Jak towarzyszyć bliskiej osobie w chorobie? Ta książka daje okazję do rozmów na tematy, które może są „TABU”, których boimy się poruszać, nagłaśniać, a które spinają, powodują niepokój, zamykają nas w sobie samych. Może ta książka będzie pomocą dla osób, które przeżywają własną chorobę, lub towarzyszą w niej bliskim.
O wspólnie napisanej kolejnej książce „Jak chorować? Pytania, których się boimy” opowiadali Katarzyna Matusz i ks. Stanisław Szlassa, psychoterapeuta, duszpasterz singli, Przystań Rozwoju Parafii Świętych Wyznawców Rafała i Alberta w Warszawie
-
15.02.2025
-
19 min 54 s
-
-
„Mury i szczeliny. Przestrzenie getta warszawskiego”
„Mury i szczeliny. Przestrzenie getta warszawskiego”, o zamyśle napisania i opisania realiów życia w zamkniętej przestrzeni na terenie okupowanej Warszawy opowiadał nasz gość: dr Justyna Majewska z Działu Naukowego ŻIH
-
15.02.2025
-
21 min 14 s
-
-
Dyktando Szczebrzeszyńskie
Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, organizator Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, wraz z PKO Bankiem Polskim zaprasza na "Dyktando Szczebrzeszyńskie". To nie jest zwykłe dyktando - pomysłodawcom udało się połączyć tradycyjną ortografię z tematyką cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy mogą sprawdzić nie tylko znajomość polskiej pisowni, ale też orientację w świecie technologii.
O szczegółach opowiedzieli goście: Piotr Duda, prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie oraz dr hab. Grażyna Mańkowska, językoznawca, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, członek Zespołu Języka Mediów w Polskiej Radzie Języka Polskiego, współpracowniczka Polskiego Radia, popularyzująca wiedzę o współczesnej polszczyźnie
-
09.02.2025
-
22 min 54 s
-
-
Światowy Dzień Małżeństwa - jak dbać o związki i pielęgnować relacje?
9 lutego obchodzimy Światowy Dzień Małżeństwa, a już za kilka dni czekają nas Walentynki. Jak tworzyć trwałe relacje i dbać o ich jakość na przestrzeni wielu lat? Jak budować bliskość w związku, a nie oddalać się od siebie? Jak lepiej zrozumieć siebie i swojego partnera? O tym Angela Madejska, autorka projektu "Recepta na przyszłość", poradnika oraz gry dla par, coach relacji, prowadząca warsztaty terapeutyczne dla par.
-
09.02.2025
-
14 min 54 s
-
-
Premiera opery VENUS AND ADONIS w Polskiej Operze Królewskiej
Już 22 lutego w Polskiej Operze Królewskiej odbędzie się premiera opery Johna Blowa VENUS AND ADONIS. To jedyne dzieło dramatyczne w dorobku angielskiego kompozytora wprowadza słuchaczy w magiczny świat Owidiuszowej historii o miłości bogini i śmiertelnika. Spektakle w reżyserii Pii Partum muzycznie poprowadzi Krzysztof Garstka. O szczegółach wydarzenia opowiedziały Magdalena Kaczorowska, dyrektorka Polskiej Opery Królewskiej oraz Anna Radziejewska, mezzosopranistka, solistka Polskiej Opery Królewskiej, odtwórczyni partii Venus.
-
09.02.2025
-
18 min 43 s
-
-
Wystawa prac dyplomowych Wydziału Wzornictwa ASP
Otwarto wystawę prac dyplomowych Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie, w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego można podziwiać inspirujące pomysły młodych projektantek i projektantów, blisko 50. dyplomów obronionych w 2024 roku
Goście:
- Karolina Sadłoń – jedna z kuratorek i projektantek
- Daniel Sikorski – projektant - oboje biorący udział w wystawie
-
08.02.2025
-
20 min 46 s
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Trzeba marzyć
983 odcinkiNadajemy o nas, o naszych muzycznych przyjaciołach. Nadajemy utwory, których nie usłyszycie w „mainstreamowych” mediach. Nadajemy pozytywne myśli. Gdziekolwiek Was zastajemy w te poniedziałkowe wieczory, dobrze jest wiedzieć, że nas słuchacie!
-
Południe RDC
4210 odcinkówZ życiem, werwą i muzyką „Odkrywamy Mazowsze”. Pomagamy odróżnić świat wirtualny od rzeczywistego, a to najlepiej robią nasi eksperci od nowych technologii.
-
Wyzwania przyszłości
97 odcinkówJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY