Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
27 lutego 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Kliniki "Budzik" dla dorosłych Fundacji „Akogo?" Ewy Błaszczyk.
Gościem Roberta Łuchniaka był prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4235)
-
Historia jednej sceny | wątki dot. powstania w getcie warszawskim w polskim kinie
Tym razem Cezary Polak opowiadał o wątkach dotyczących powstania w getcie warszawskim w polskim kinie.
-
19.04.2025
-
15 min 31 s
-
-
asp. Kamil Sobótka – Zespół Prasowy Komendy Stołecznej Policji
Rozmawialiśmy o szeroko rozumianym bezpieczeństwie w okresie świątecznym. Przyjrzeliśmy się sytuacji na drogach, bezpieczeństwu podczas zakupów, problemie okradania pustych mieszkań, przemocy domowej
-
19.04.2025
-
20 min 31 s
-
-
Joanna Kądziołka - Polskie Stowarzyszenie Zero Waste
Co zrobić z nadmiarem jedzenia, które zostanie po Świętach Wielkanocnych? Gościem jest rzeczniczka prasowa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, które działa na rzecz zmiany świadomości społecznej dotyczącej zasobów, zapobiegając powstawaniu odpadów u źródła, promując bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym
-
19.04.2025
-
19 min 20 s
-
-
85. rocznica Zbrodni Katyńskiej
Rok 2025 został ogłoszony Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc – ofiar sowieckiego ludobójstwa. Co się stało w Katyniu wiosną 1940 roku? Dlaczego Stalin i Beria wydali wyrok śmierci na polskich oficerów, policjantów, pograniczników oraz ich rodziny? Jak doszło do odkrycia tej zbrodni i dlaczego Niemcom zależało na jej nagłośnieniu? Czym dzisiaj jest dla nas pamięć o zbrodni katyńskiej?
Gość:
- dr Michał Przeperski z Muzeum Historii Polski
-
13.04.2025
-
17 min 31 s
-
Jak być asertywnym przy wielkanocnym stole?
Zbliżają się Święta Wielkanocne – czas rodzinnych spotkań, ale dla wielu osób także moment pełen presji związanej z jedzeniem i komentarzami dotyczącymi wyglądu czy stylu życia. Jak odmawiać dokładki bez poczucia winy? Jak reagować na niewygodne komentarze o wadze i diecie? Dlaczego kobiety często czują presję, by gotować i jeść więcej, niż by chciały? Jak podczas świąt utrzymać swoją dietę (nie tylko odchudzającą, ale również zdrowotną ze względu na schorzenia)? O tym, jak dbać o swoje granice, nie ulegać presji i budować zdrową relację z jedzeniem opowiedziała dr nauk o zdrowiu, dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka Patrycja Kłósek.
-
13.04.2025
-
20 min 07 s
-
-
O książce „Orbita” Samanthy Harvey
Sześcioro astronautów krąży po orbicie ziemskiej na pokładzie statku kosmicznego. Zbierają dane meteorologiczne, przeprowadzają eksperymenty naukowe i testują granice ludzkiego ciała. Przede wszystkim jednak wspólnie obserwują swoją milczącą błękitną planetę, okrążając ją codziennie szesnaście razy, mijając kontynenty i przeżywając kolejne pory roku, podziwiają lodowce i pustynie, szczyty gór i wzburzone oceany. Choć znajdują się z dala od Ziemi, jak nigdy dotąd czują się jej częścią i chcą ją chronić. Zaczynają zadawać sobie pytania: Czym jest życie bez Ziemi? Czym jest Ziemia bez ludzkości?
O nagrodzonej Nagrodą Bookera 2024 książce Samanthy Harvey „Orbita” opowiedział Konrad Nowacki, redaktor z Wyd. Wielka Litera
-
13.04.2025
-
16 min 59 s
-
-
Śniadania Wielkanocne ze Stowarzyszeniem Mali Bracia Ubogich
Dzisiaj w Legionowie i Pruszkowie odbyły się śniadania wielkanocne z podopiecznymi Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. W niedzielę natomiast takie spotkanie odbędzie się w Warszawie. Jak można jeszcze wesprzeć seniorów i Stowarzyszenie, które pomaga ludziom doświadczającym samotności? Opowiedziała o tym Małgorzata Karpińska – Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich.
-
12.04.2025
-
19 min 40 s
-
-
Historia jednej sceny | „Taksówkarz”
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Dziś „Taksówkarz” w reżyserii Martina Scorsese i Robert De Niro w roli głównej.
-
12.04.2025
-
10 min 17 s
-
-
HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA
Już niedługo w Centrum Wielokulturowym na warszawskiej Pradze rusza cykl HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA. „Tornada, burze i susze… Witamy w Polsce!”, „Schrony przeciw cyklonom i inne strategie przetrwania”, „Wakacje i selfie z migrantami” — to tylko niektóre z tytułów spotkań organizowanych przez Fundację dla Wolności. Więcej o inicjatywie mówią:
- Kinga Sochacka – Fundacja dla Wolności
- Dr Weronika Rokicka– absolwentka indologii i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, w cyklu "HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA" przybliży kryzys klimatyczny w Bangladeszu oraz opowie, czego możemy się z niego nauczyć
-
12.04.2025
-
18 min 23 s
-
Jakie oznaki wiosny możemy już zaobserwować?
O wiosennych roślinach, tym, jak przymrozki na nie wpływają, jakie znaczenie ma zmiana klimatu i co możemy aktualnie zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. O tym mówi: Dr Artur Zagajewski z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.
-
12.04.2025
-
17 min 21 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Wieczór RDC
5509 odcinkówOd kultury, przez naukę, po publicystykę prowadzoną z dziennikarską dociekliwością. Rozmawiamy z ciekawymi gośćmi o świecie, Mazowszu i Warszawie.
-
W cyfrowym świecie
11 odcinkówProjekt jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach kampanii społecznej promującej rozwój kompetencji cyfrowych oraz korzyści z cyfryzacji. Audycje prowadzone przez Piotra Pilewskiego emitowane są w Popołudniu Polskiego Radia RDC
-
Sekrety Mazowsza
796 odcinkówHistoria, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.