„Często powraca do mnie w snach… Przedwojenny Myszyniec w fotografii i wspomnieniach rodziny Świąteckich” - to tytuł wystawy, która od 15 lipca do 6 sierpnia br. będzie prezentowana w zabytkowej Dzwonnicy w Myszyńcu (pow. ostrołęcki, Pl. Rynarzewskiego 16). Na ekspozycję składają się fotografie ze zbioru rodzinnego prof. dr hab. Grażyny Marii Świąteckiej, kardiologa, działaczki społecznej, która dzieciństwo i początek II wojny światowej spędziła w rodzinnym Myszyńcu. Zbiór ten jest świadectwem interesującej mozaiki społecznej Myszyńca - miasta uważanego za umowną stolicę Kurpiów, położonego zaledwie 7 km od pruskiej części III Rzeszy niemieckiej, w którym oprócz mieszczan, licznej grupy Żydów, inteligencji, swoją obecność zaznaczyli Kurpie z całą ich wielobarwną kulturą ludową.
Na wernisażu wystawy, który odbędzie się 15 lipca br. o godz. 13:00, gościem honorowym będzie ofiarodawczyni fotografii - prof. Grażyna Świątecka, dama Orderu Orła Białego, a prelekcję „Życie społeczne i kulturalne Myszyńca lat trzydziestych XX wieku” wygłosi dr Jerzy Kijowski - znany ostrołęcki historyk, badacz lokalnej przeszłości kurpiowskiej.
Po 6 sierpnia ekspozycja zostanie przeniesiona do myszynieckiej biblioteki. Jej przygotowanie było możliwe dzięki ścisłej współpracy Fundacji "Kulturalne Kurpie" i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu, której dyrektor Cecylia Zofia Bazydło w dzisiejszej audycji zapraszała na to dużej miary wydarzenie kulturalne, propagujące mało znaną historię Myszyńca.
[gallery ids="402961,402960"]