Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
„Myślnik. Słowo jako materia sztuki”, to wystawa dzięki której można prześledzić powiązania i inspiracje literackie w sztuce współczesnej. A to wszystko za sprawą artystów wizualnych. Cezary Bodzianowski, Grupa Twożywo, Zbigniew Warpechowski, Ewa Partum, Józef Robakowski, Erna Rosenstein czy Wilhelm Sasnal to tylko niektórzy z artystów, jakich prace będzie można oglądać w Muzeum Literatury. A więcej opowiedziały o tym kuratorki wystawy:
- Anna Lebensztejn
- Karolina Vysata
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Polak potrafi
Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1555)
-
O podróżach do Rumunii, ale nie tylko
Maluchem, rowerem, pociągiem, z namiotem lub bez – podróżowanie Polacy zdają się mieć w genach. O tych dawnych sposobach podróżowania opowiada wystawa Fundacji Archeologia Fotografii, zatytułowana Chemare (co po rumuńsku oznacza wewnętrzną potrzebę, która motywuje nas do działania). Będzie o podróżach do Rumunii, ale nie tylko... znajdujemy w opisie, a w RDC opowiedziała o tym kuratorka Weronika Kobylińska.
-
14.03.2025
-
17 min 46 s
-
-
Izba Tradycji Grochowa
Izba Tradycji Grochowa, to instytucja kulturalno-edukacyjnej w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy, o której opowiedział Michał Teodorowicz.
-
14.03.2025
-
18 min 42 s
-
-
O projekcie Musethica Sinfonia Varsovia
Gościem Cezarego Polaka była Malina Sarnowska, Sinfonia Varsovia.
-
14.03.2025
-
15 min 14 s
-
-
Kirszenbaum
Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (księgarza i skrzypka) oraz Jakuba Wiśniewskiego (gitarzysty i tekściarza), którzy prowadzą również działalność literacką. Po czwartkowym koncercie-u nas w RDC
-
14.03.2025
-
19 min 20 s
-
-
O nowych zabytkach na mapie Warszawy | Marcin Dawidowicz
O nowych zabytkach na mapie Warszawy.
Gość:
- Marcin Dawidowicz — Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
-
07.03.2025
-
26 min 17 s
-
Sto lat zajezdni tramwajowej przy Kawęczyńskiej | Tomasz Wrzosek
Sto lat zajezdni tramwajowej przy Kawęczyńskiej.
Gość:
- Tomasz Wrzosek, kierownik Działu Realizacji Przewozów — Zajezdnia Praga
-
07.03.2025
-
11 min 31 s
-
„Godzina Widm” | Marcin Starosta
„Godzina Widm” ponownie na scenie w Teatrze Collegium Nobilium. Autorzy sztuki czerpali inspirację z powstańczych wspomnień m.in. Mirona Białoszewskiego, Marii Diatłowickiej czy Jacka Fedorowicza.
Gość:
- Marcin Starosta, reżyser
-
07.03.2025
-
14 min 29 s
-
„LOT z Polski. Historia narodowego przewoźnika po 1944 roku” | Tomasz Lachowski
Powojenne dzieje PLL LOT opisał Tomasz Lachowski w książce „LOT z Polski. Historia narodowego przewoźnika po 1944 roku”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Księży Młyn.
-
07.03.2025
-
20 min 01 s
-
-
„Czas na nową architekturę” | Rafał Kątny
O debacie „Czas na nową architekturę” - Rafał Kątny, Instytut Reportażu
-
28.02.2025
-
19 min 31 s
-
-
„Kadry z widokiem na wojnę. Film polski w czasie II wojny światowej” | Michał Maj-Wieczorek
„Kadry z widokiem na wojnę. Film polski w czasie II wojny światowej” to wyjątkowa książka odsłaniająca przed czytelnikiem mało znaną polską kinematografię okresu II wojny światowej.O tym Michał Maj-Wieczorek, autor
-
28.02.2025
-
20 min 01 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Kobiecy wieczór
1988 odcinkówKobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.
-
Sport na wirażach historii
27 odcinków -
Wyzwania przyszłości
90 odcinkówJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY