Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
- Twórcy kina, bracia Lumière, pod koniec XIX wieku zwrócili uwagę, że widzowie są zainteresowani migawkami, krótkimi informacjami ze świata. Rozesłali swoich pracowników po całym świecie, by realizowali takie migawki, rejestrowali to, co się ciekawego wydarza. To pokazywanie rzeczywistości ujęło nas, jako widzów i cywilizację związaną wokół sztuki filmowej - tak o początkach kronik filmowych na świecie mówił w RDC Marek Cieśliński, autor książek "Piękniej niż w życiu. Polska Kronika Filmowa 1944-1994" i "Polska Kronika Filmowa. Podglądanie PRL-u".
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Polak potrafi
Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1583)
-
Konferencja naukowa o Cmentarzu Żydowskim w Warszawie
Cmentarz przy ul. Okopowej to nie tylko miejsce pamięci – to również przestrzeń intensywnych badań konserwatorskich, archeologicznych i kulturowych. O zbliżającej się konferencji naukowej oraz szerokim spektrum interdyscyplinarnych działań mówili: Anna Śmigielska – rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie i dr Michał Laszczkowski – Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.
-
02.05.2025
-
21 min 11 s
-
-
„O Panu O” – nowa książka Łukasza Kaniewskiego
49 literackich miniatur pełnych absurdu, ironii i wyrafinowanego humoru – to nowa propozycja od wydawnictwa Nisza. O kulisach powstawania książki opowiadał sam autor: Łukasz Kaniewski
-
02.05.2025
-
15 min 17 s
-
-
„Sztuka gotowania” w Teatrze Komuna Warszawa
Wspólne gotowanie jako akt twórczy, społeczny i kulturowy – Teatr Komuna Warszawa zaprasza na trzeci sezon swojego performatywnego projektu „Szkoła Gotowania”. O idei i tegorocznych wydarzeniach opowiadała Agnieszka Berlińska – Teatr Komuna Warszawa.
-
02.05.2025
-
16 min 50 s
-
-
Wieczór z baśniami dla dorosłych
Co by było, gdyby Czerwony Kapturek pożarł wilka? Gdyby Baba Jaga ruszyła w świat, a Dżin z butelki spotkał przyjaciela? O baśniach opowiedzianych na nowo – przewrotnych, nieoczywistych i przeznaczonych dla dorosłych – opowiadał Paweł Konter – Kolektyw Opowieści Tamdarym.
-
02.05.2025
-
20 min 37 s
-
-
O warszawskich szkołach i pejzażu z pięciolatką
O warszawskich szkołach i pejzażu z pięciolatką.
Gość:
- Paweł Brylski, autor tekstów i twórca wystaw, zajmuje się językiem, narracjami i negocjowaniem sposobów mówienia o sztuce. Interesuje go gra koncepcjami muzealnymi oraz sprzężenie praktyk artystycznych z dystrybucją wiedzy. Przez wiele lat związany z najważniejszymi instytucjami kultury, gdzie zajmował się komunikacją kultury i edukacją
-
25.04.2025
-
18 min 37 s
-
„Nie(pełno)sprawne miasta”
O książce „Nie(pełno)sprawne miasta” wydanej przez Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej.
Goście:
- dr Marta Cobel-Tokarska
- dr Piotr Rosół, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
-
25.04.2025
-
21 min 16 s
-
„Pani Anka Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”
Gość:
- Anna Nehrebecka, wybitna aktorka teatralna i odtwórczyni głównych ról w ekranizacjach najważniejszych dzieł polskiej literatury, działaczka podziemia antykomunistycznego, ambasadorowa i radna Warszawy, bohaterka książki „Pani Anka Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”
-
25.04.2025
-
22 min 17 s
-
„Nowe wyrazy. Konteksty wizualne współczesnych książek poetyckich”
O wystawie „Nowe wyrazy. Konteksty wizualne współczesnych książek poetyckich” w Muzeum Literatury.
Gość:
- Natalia Malek, współkuratorka
-
25.04.2025
-
14 min 23 s
-
Czytanie performatywne „Requiem”
W czwartek odbyło się w Centrum Kultury Jidysz czytanie performatywne „Requiem” Dawida Einhorna z okazji 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Czytanie było także w języku polskim dzięki tłumaczeniu Belli Szwarcman-Czarnoty, która była naszym gościem.
-
18.04.2025
-
15 min 14 s
-
-
„Fala. Rok 1984 i polski postpunk”
Gość:
- Rafał Księżyk, autor książki „Fala. Rok 1984 i polski postpunk”
-
18.04.2025
-
26 min 51 s
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
34 odcinkiTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
W cyfrowym świecie
11 odcinkówProjekt jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach kampanii społecznej promującej rozwój kompetencji cyfrowych oraz korzyści z cyfryzacji. Audycje prowadzone przez Piotra Pilewskiego emitowane są w Popołudniu Polskiego Radia RDC
-
Z innej planety
1448 odcinków10 800 sekund intensywnego treningu mózgu
-
Południe RDC
4207 odcinkówZ życiem, werwą i muzyką „Odkrywamy Mazowsze”. Pomagamy odróżnić świat wirtualny od rzeczywistego, a to najlepiej robią nasi eksperci od nowych technologii.