Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1461)
„Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach”
„Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach” To książka o historii państwowych gospodarstw rolnych. Gościem Cezarego Polaka był Bartosz Panek, redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autor książki.
Po Warszawie śladami Marka Hłaski zaprosiła nas dr Kamila Sowińska. Od ponad 20 lat pasjonuje się twórczością i biografią Marka Hłaski. Autorka pracy magisterskiej pt. Legendy Hłaski po 1989 roku,i doktoratu - Marek Hłasko w „żywej pamięci”. Analiza archiwaliów, recepcji i wspomnień.
Fundacja Ośrodka KARTA, najstarsza i największa organizacja pozarządowa w Polsce zajmująca się historią jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. O apelu, który wystosowano do wszystkich, dla których ważna jest przyszłość tej instytucji, opowiedzieli: Alicja Wancerz- Gluza, szefowa działu edukacji i innowacji, współzałożycielka Fundacji i redaktor Agnieszka Knyt, z- ca redaktora naczelnego.
O słynnym cyrkowcu z Broku, który wraz ze swoją żoną zrobił międzynarodową karierę. O tym, kim był Jakub Kańkowski, szewc znad Buga opowiedział Tomasz Porowski.