Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O tym niezwykłym zwierzęciu kopytnym, które można zobaczyć w płockim ZOO opowiedział Radomir Lewandowski, kierownik działu hodowlanego płockiego ZOO.
Mało kto wie, że w Serbii robi się ser z oślego mleka, o którym opowiedział Kamil Wiernicki, współautor książki „Ser. Dojrzewający przewodnik dla koneserów”.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Pan od przyrody
Program prowadzi redaktor Łukasz Badowski, który zapoznaje słuchaczy z historią, astronomią, przyrodą oraz poleci wartościowe książki, filmy i gry. Audycja ma charakter magazynu reporterskiego, a każdemu odcinkowi towarzyszy jeden temat przewodni – niedźwiedzie, imiona, gwiazdy…
Odcinki podcastu (397)
-
Parzydełka, parzenice i parzybroda
Dlaczego niektóre rośliny, np. pokrzywy nas parzą? Wyjaśniła to prof. dr hab. Agnieszka Mostowska, z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy jakieś rośliny parzące są na parzenicach? Opowiedziała o tym Katarzyna Ceklarz, etnolożka, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.
A Bożena Mistygacz z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudkach wytłumaczyła nam, co się kryje pod nazwą "Parzybroda".
-
06.10.2024
-
47 min 40 s
-
-
Kominy
Gośćmi audycji:
- Waldemar Ligma, Dyrektor Parowozowni Wolsztyn, o historii transportu kolejowego
- o pracy kominiarza -Natalia Misiun
-
29.09.2024
-
52 min 34 s
-
Astronomiczna jesień
Dlaczego liście zmieniają kolor opowie Natalia Wielechowska? O tym edukatorka z Pracowni edukacji Ogrodu Botanicznego UW .
O kasztanowcach i dlaczego mogą stać się gatunkiem inwazyjnym? O tym dr inż. Marzena Suchocka SGGW,
Jakie gatunki ptaków zjadają Szrotówka kasztanowcowiaczka? O tym Łukasz Bożycki, czyli Animalista w Polskim Radiu RDC, dr biologii i fotograf przyrody.
-
22.09.2024
-
53 min 21 s
-
-
PROSTY JĘZYK
Gośćmi audycji byli:
Profesor Monika Kresa z Wydziału Polonistyki UW, która koordynuje prace Zespołu ds. Prostego Języka;
dr Jeremi Ochab z Instytutu Fizyki Teoretycznej UJ, który zajmuje się analizą języka. przetłumaczył na język polski książkę Randalla Munroe'a "Tłumacz rzeczy".
Michał Świetliński, autor profilu Świetlan Maps na IG, czyli " Polskich regionalizmów na mapach".
-
08.09.2024
-
53 min 49 s
-
-
01.09.2024
Na audycję zaprasza Łukasz Badowski.
-
01.09.2024
-
48 min
-
-
DZIEŃ POLSKIEJ ŻYWNOŚCI
O poszukiwaniu polskiego smaku, o potrawach i daniach z przeszłości, tych zapomnianych i już nieobecnych w polskiej kulturze kulinarnej - Jarosław Dumanowski – profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, historyk specjalizuje się w historii kultury oraz w kulturowej historii kuchni i jedzenia.
Co jest typowo polskim daniem? Na to pytanie poszukamy odpowiedzi z Izabellą Byszewską, Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego;
A o smaki Mazowsza zapytamy Katarzynę Korus - Prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich.
-
25.08.2024
-
53 min 11 s
-
-
Sąsiedzi na gapę
Dr Paweł Mazurkiewicz, autor książki "Wszystko o mrówkach" i właśnie o nich opowiadał dr Łukasz Bożycki, przyrodnik, dziennikarz, autor audycji Animalista w Radiu RDC opowiadał o uprzykrzających życie karaluchach, a Agnieszka Graclik, zoolog, autorka książek "Dziki poradnik przetrwania" oraz "Dziki poradnik gadania" opowiadała o pluskwach.
-
18.08.2024
-
51 min 36 s
-
-
Piasek
Piasek to ważna sprawa. Jakim tworzywem, materiałem budowlanym niezwykle istotnym jest, o tym prof. Marek Lefik, z Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Łódzkiej.
Jak mrówki i inne zwierzęta budują z piasku opowiadał dr Paweł J. Mazurkiewicz, Pracownia Etologii. Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
Było też dziennikarskie śledztwo nt. właściwości piasku...
-
11.08.2024
-
49 min 13 s
-
-
Łysi
O łysieniu, leczeniu i czynnikach psychologicznych łysienia opowiadali, Martyna Pobuta trycholog i psycholog oraz Piotr Hull, fryzjer.
-
04.08.2024
-
52 min 17 s
-
-
Dzień tygrysa
O tygrysach, także tych uratowanych w wyniku wojny, a przebywających w w poznańskim ZOO porozmawiamy z Remigiuszem Kozińskim, kierownikiem działu edukacji Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu
O panterze mglistej, która także dorobiła się swojego święta. opowie Paweł Sroka, kierownik Wydziału ssaków drapieżnych w ZOO we Wrocławiu.
Jak dogadać się z kotem? O tym: Monika Januszewska, koci behawiorysta.
-
27.07.2024
-
50 min 49 s
-