Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O pradziadach, takich jak homo sapiens, neandertalczyk, czy denisowianin, rozmawialiśmy z dr Małgorzatą Kot z Katedry Archeologii Epoki Kamienia na Wydziale Archeologii UW.
Natomiast kto to jest Baba, i czym się różni od guru w hinduizmie wyjaśniła nam Barbara Ewa Banasik, kuratorka kolekcji Azji Południowej, historyczka sztuki, sanskrytolożka.
Było też o „Dziadku od orzechów”, ale to już zupełnie inna historia…
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Pan od przyrody
Program prowadzi redaktor Łukasz Badowski, który zapoznaje słuchaczy z historią, astronomią, przyrodą oraz poleci wartościowe książki, filmy i gry. Audycja ma charakter magazynu reporterskiego, a każdemu odcinkowi towarzyszy jeden temat przewodni – niedźwiedzie, imiona, gwiazdy…
Odcinki podcastu (315)
-
Drewno
Martwe drewno, czyli jakie? O jego znaczeniu w lesie opowie dr hab. Paweł Sienkiewicz z Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz prezes Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Jak drewno zmieniło historię Gdańska o 60 lat wyjaśnił dr Andrzej Gierwszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska. A dr Wojciech Połeć, socjolog i antropolog kultury, adiunkt w Instytucie Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW wyjaśni nam, jakie fascynujące „(Nie)ginące zawody” związane są z drewnem, i jak zadbać o ich przetrwanie.
-
19.03.2023
-
53 min 10 s
-
-
Krowy
Było o krowach, tych na lądzie i w wodzie które mają kilkanaście ton, o mleku i lodowcach. A pomogli nam w tym:
Monika Korólczyk-Kowalczyk, dietetyk kliniczny, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - PIB oraz dr Daniel Tyborowski, który jest paleontologiem, geologiem i popularyzatorem nauk o Ziemi. Prowadzi "Środowe spotkania z dziejami Ziemi" - cykl wykładów o tematyce paleontologicznej i dr Oskar Głowacki,pracownik Zakładu Badań Polaranych i Morskich, Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk-
12.03.2023
-
50 min 17 s
-
-
Narodowy Dzień Gramatyki
Gośćmi Łukasza Badowskiego byli:
-
dr hab. Monika Kresa, która jest adiunktem w Instytucie Języka Polskiego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i współautorką projektu Dawne ortografie, gramatyki, podręczniki języka polskiego. Internetowe kompendium edukacyjne rozpoczętego we współpracy z Instytutem Germanistyki UW,
-
dr Anna Buncler, Pracownia Finlandystyki, Katedra Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego,
-
Monika Folwarczny, instruktorka nauki jazdy osób głuchych oraz tłumaczka biegły języka migowego (PJM), prezes Fundacji PL – działającej na rzecz Głuchych i Polskiego Języka Migowego .
-
05.03.2023
-
47 min 02 s
-
-
O tym, co na niebie, o Dniach Juliańskich i 550 urodzinach Mikołaja Kopernika
O tym, co na niebie, o Dniach Juliańskich i 550 urodzinach Mikołaja Kopernika. Gośćmi audycji byli: dr. hab. Paweł Pietrukowicz z Obserwatorium Astronomicznego UW i Krzysztof Kowalczyk, z Planetarium Centrum Nauki Kopernik
-
26.02.2023
-
51 min 51 s
-
-
Karnawał
Będzie etnograficznie, tanecznym krokiem przeniesiemy się do gorącej Brazylii, by następnie przypomnieć odrobinę historii…A pomogą nam w tym:
- Mariusz Raniszewski, etnograf z Państwowego Muzeum Etnograficznego,
- Sebastian Makowski z Fundacji Kultury Brazylijskiej
- Przemysław Ruchlewski, zastępca dyrektora ds. naukowych z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
-
19.02.2023
-
49 min 39 s
-
Łukasz Badowski i ZJADANIE PRZYSZŁOŚCI
Świerszcza, chrabąszcza można już zjeść. Okazuje się, ze polscy naukowcy opracowali roślinnego Camemberta, czy sok z ziemniaka. Czy to będzie jedzenie przyszłości porozmawiamy z gośćmi audycji, którymi będą: dr Anna Żołnierczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dr inż. Łukasz Łopusiewicz z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT oraz dr inż. Przemysław Kowalczewski, autor kilkunastu publikacji i kilku patentów poświęconych aktywności biologicznej soku z ziemniaka. Będzie też dziennikarskie śledztwo, jakie produkty żywieniowe pojawiły się dotychczas, i to nie tylko na polskich stołach…
-
12.02.2023
-
47 min 43 s
-
-
Bakterie, archeony, wirusy
O mniej znanych królestwach w świecie ożywionym, takich jak: bakterie, archeony, wirusy. Gośćmi audycji byli: dr hab. n. med. Włodzimierz Gut, prof. nadzw. NIZP-PZH, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wirusologów oraz dr inż. Tomasz Cłapa z Katedry Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Paweł Tkaczyk.
-
05.02.2023
-
47 min 29 s
-
-
Puzzle
Z okazji Międzynarodowego Dnia Puzzli rozmawialiśmy o tym, skąd się puzzle właściwie wzięły i ile można ich w życiu ułożyć. Było też o łamigłówkach i zagadkach. A gośćmi audycji byli: dr Łukasz Rajkowski, Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Przemysław Krystian, rzecznik prasowy Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Mirek Kaczmarek, który od blisko 30 lat układa puzzle i czeka na rekord Guinnessa.
-
29.01.2023
-
44 min 15 s
-
-
Teraz odtwarzane
BABA i DZIADEK
O pradziadach, takich jak homo sapiens, neandertalczyk, czy denisowianin, rozmawialiśmy z dr Małgorzatą Kot z Katedry Archeologii Epoki Kamienia na Wydziale Archeologii UW.
Natomiast kto to jest Baba, i czym się różni od guru w hinduizmie wyjaśniła nam Barbara Ewa Banasik, kuratorka kolekcji Azji Południowej, historyczka sztuki, sanskrytolożka.
Było też o „Dziadku od orzechów”, ale to już zupełnie inna historia…
-
22.01.2023
-
50 min 43 s
-
Odtwarzam
-
-
MYŚLENIE LOGICZNE
Było paradoksalnie o paradoksie. o ludziach logicznie myślących, a konkretnie o logikach polskich i o tym, czy AI nie wyprzedzi nas w myśleniu.
A gośćmi audycji byli: Prof. UAM dr hab. Zbigniew Tworak, Zakład Logiki i Metodologii Nauk, UAM oraz Prof. Andrew Schumann, kierownik Katedry Kognitywistyki i Modelowania Matematycznego, Wyższa Szkoła Informatyk i Zarządzania w Rzeszowie, Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii (Białoruski Państwowy Uniwersytet, Mińsk, Białoruś), współautor ‚Leksykonu Logików Polskich”i dr Leon Ciechanowski z Katedry Zarządzania W Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego
-
15.01.2023
-
51 min 21 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
205 odcinków
-
Polak potrafi
1237 odcinkówCezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej
-
Kobiecy wieczór
1561 odcinkówW audycji gościmy silne, zdeterminowane, odważne i mądre kobiety, w życiu których wydarzyło się coś niezwykłego
-
Latające radio doktora Kruszewicza
510 odcinkówDr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.