SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Pan od kultury: wystawa „Pamiętnik massażystki” w Muzeum Woli

Muzeum Woli/fot. Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Maria Jadwiga Strumff, bohaterka wystawy „Pamiętnik massażystki, czyli przestrzenie intymne Warszawy przełomu XIX i XX w.” była z pochodzenia Żydówką i mieszkała wcześniej w Piotrkowie.

Zdjęcia i pamiętnik Marii Jadwigi Strumff, samotnej matki czworga dzieci, na przełomie XIX i XX w. jednej z pierwszych warszawskich masażystek znajdą się na wystawie w Muzeum Woli. „To intymna opowieść o przemianach społecznych i obyczajowych” – podkreślają autorzy.

Parę miesięcy temu nasz sąsiad, Tadeusz Strumff, przyszedł do nas z pamiętnikiem swojej babci (…). Od początku wiedzieliśmy, że chcemy pokazać tę historię (…). To powinno być scenariuszem na serial HBO – mówi Hanna Nowak-Radziejowska (kurator wystawy, kierownik Muzeum Woli).

Wspomnienia z lat 1893–1908 to jeden z nielicznych ówczesnych polskich kobiecych pamiętników.

– Wydaje się, że to źródło historyczne, o którym każdy historyk (…) może sobie marzyć. Tam jest wszystko – „od podszewki” widziana Warszawa – mówi Piotr Kubkowski (kurator wystawy, kulturoznawca i historyk, doktorant w Instytucie Kultury Polskiej UW, członek Pracowni Studiów Miejskich przy IKP UW).

Na dostępnej od wtorku wystawie zaprezentowany zostanie pamiętnik Marii Jadwigi Strumff oraz fotografie jej i jej pacjentek. Będzie można także posłuchać wspomnień wnuka autorki oraz m.in. dowiedzieć się czym był wówczas masaż, także poprzez ryciny i poznać podręczniki, z jakich autorka się go uczyła.

Wystawa „Pamiętnik massażystki, czyli przestrzenie intymne Warszawy przełomu XIX i XX w.” będzie czynna do 20 grudnia.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone