SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

O demencji w RDC: jak można skutecznie dotrzeć z przekazem o demencji do społeczeństwa?

fot. JN/RDC

– Z różnych sytuacji wynika, że raczej nie mamy świadomości zapominania jako zjawiska związanego ze starością. Dopiero kiedy nagle się okazuje, że babcia nie pamięta i nie poznaje, to dopiero do nas, jako do osób w średnim wieku, zaczyna to docierać. Natomiast chyba gorzej jest z tymi, którzy są jeszcze młodsi i w ogóle nie są przygotowani, że taka sytuacja może nastąpić – mówi Iwona Okraska, przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów przy Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy.

Gość „Wieczoru RDC” tłumaczy, że obecnie prowadzony jest szereg działań, których celem jest przygotowanie społeczeństwa do pracy z osobą chorą na demencję.

Również są podejmowane takie działania w środowiskach, które profesjonalnie zajmują się opieką nad osobami starszymi, bo to jest tak naprawdę to, co jest potrzebne, czyli znajdowanie takich sposobów działań, które będą wspierały różnego rodzaju zachowania opiekunów, jak i osób, które znajdują się w coraz gorszym stanie – mówi Iwona Okraska.

Jej zdaniem do tej choroby trzeba się odpowiednio przygotować. – Trzeba uświadamiać siebie, jakie zjawiska mogą nastąpić w kontakcie z naszymi seniorami, żebyśmy pewnego dnia nie stanęli przed taką sytuacją i nie stwierdzili, że nie potrafimy nic zrobić. Myślę, że prewencja jest tutaj dobrym sposobem na działanie – twierdzi.

Dowiedz się więcej o chorobach wieku podeszłego.

O demencji w RDC – posłuchaj wszystkich rozmów.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone