Gościnią w tej audycji Niedzielny Poranek była Małgorzata Szumowska - Dyrektorka Niewidzialnej Wystawy, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna, Warszawianka Roku 2022
Edukacja młodych, sprawy społeczne, dobra literatura dla młodego czytelnika, wychowanie - to główne tematy Niedzielnego Poranka. Pomiędzy - podsumowanie tygodnia z najważniejszymi wydarzeniami z obszaru społecznego, spraw, które dotykają większości z Nas. Tematy bieżące, związane m.in z wychowaniem młodego pokolenia, edukacją przyrodniczą, zdrowiem.
Odcinki podcastu (2284)
„Siła wolnego słowa” – 100-lecie Polskiego PEN Clubu
W setną rocznicę działalności PEN Club organizuje cykl wydarzeń literackich poświęconych wolności słowa, wartościom demokratycznym i walce z mową nienawiści. Spotkania będą się odbywać przez cały rok w wielu polskich miastach.
„Nadzieja w zamknięciu” – podsumowanie projektu „Ukraina Pomagamy”
Wystawa w warszawskiej Galerii Pracownia Wschodnia dokumentuje trzy lata działalności polsko-ukraińskiej grupy wolontariuszy: artystów i konserwatorów, którzy od pierwszych dni wojny niosą pomoc walczącej Ukrainie.
Gość:
Anna Kudzia – wolontariuszka „Ukraina Pomagamy”, konserwatorka rzeźby
„Ernest Cole: fotograf na wygnaniu” – nowa wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym
Harlem lat 60. i 70. XX wieku w obiektywie południowoafrykańskiego fotografa Ernesta Cole’a. Jego zdjęcia to zapis codzienności Czarnych mieszkańców Nowego Jorku – portret społeczności doświadczającej systemowej przemocy, ale także opowieść o jej sile i obecności w przestrzeni miasta.
Gość:
dr Magdalena Wróblewska – dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego
Świąteczne propozycje kinowe: „Bogini Partenope” i inne filmy Paolo Sorrentino
Niedawno premierę miał nowy film włoskiego reżysera Paolo Sorrentino. Dlaczego warto zapoznać się z jego twórczością? O czym opowiada „Bogini Partenope”?
Gościem był Damian Jankowski – publicysta, krytyk filmowy, redaktor portalu Więź.pl.
Po Egipcie i Mazowszu, czyli podróże „Gdzie Los Poniesie”
Gościem był Dawid Białowąs – podróżnik i współtwórca nagradzanego vloga Gdzie Los Poniesie, który niedawno wrócił z podróży po Egipcie. Czego tam doświadczył? Jakie poleca kierunki bliższych wypraw – także tych po Mazowszu i w okolicach Warszawy?
Wielkanocne tradycje w przedwojennej Warszawie miały lokalny, wyjątkowy charakter. Jak świętowano na Pradze? Co oznaczał Śmigus-Dyngus w miejskiej przestrzeni i jak wyglądał wielkanocny stół w warszawskich domach? O dawnych, dziś często zapomnianych zwyczajach opowiedział Marcin Strachota – licencjonowany przewodnik po Warszawie i znawca miejskich historii.