Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Zdaniem prof. Brzezińskiej, pierwsze 10 proc. życia człowieka to najważniejszy okres. - To pierwsze mniej więcej dziesięć lat życia - wiek niemowlęcy, poniemowlęcy, przedszkolny i pierwsze lata w szkole, mniej więcej do trzeciej czy czwartej klasy szkoły podstawowej - wyjaśniała w RDC. Dodała, że to okres gęsty w wydarzenia w życiu dziecka i w życiu rodziców. - Myślę, że te 10 lat stanowi o tym, jak człowiek będzie funkcjonował w trudnym okresie dorastania i później w całym okresie dorosłości - powiedziała.
Twórczość od urodzenia?
Prof. Brzezińska zaznaczyła, że kiedy mówimy o wpływie twórczości na rozwój dziecka, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy każde dziecko jest twórcze, czy muszą wystąpić jakieś określone czynniki w rodzinie, żeby ta twórczość się ujawniła. - To nie jest tak, że każde dziecko, niezależnie od tego, w jakich warunkach się wychowuje, będzie przejawiało takie twórcze zachowania - tłumaczyła. - Gdyby spojrzeć z perspektywy rozwojowej, to pierwsze zachowania pojawiają się w okresie niemowlęcym - dodała. Podkreśliła jednak, że to nie jest coś, co dziecko przynosi ze sobą na świat, ale efekt tego, jakiego typu kontakty i w jakiego typu interakcje najbliższe osoby wchodzą z dzieckiem - czy z nim rozmawiają, opowiadają, zachęcają do spoglądania na różne przedmioty.
Ciekawość
- Bardzo ważne jest to, żeby wspierać naturalną ciekawość dziecka, aby na tym podłożu kształtowały się to, co później nazywamy twórczym działaniem - przekonywała psycholog. - Bo nie będzie twórczego działania, jeśli wcześniej nie było ciekawości. Ta ciekawość też bardzo szybko zanika, jeśli otoczenie na nią w miarę szybko nie odpowiada - dodała.
Eksperyment
W RDC prof. Brzezińska opowiedziała także o kontrowersyjnym eksperymencie, przeprowadzonym w latach 50-tych na Węgrzech. - Podzielono dzieci na dwie grupy porównawcze, to były dzieci z domu dziecka. Jedna grupa miała nakreślony przez badaczy taki program, że opiekunki wykonywały bardzo dobrze obowiązki, ale związane tylko z pielęgnacją, czyli przewijaniem, karmieniem, kąpaniem. Druga grupa miała również zalecenie co do odpowiedniego kontaktu z dzieckiem - pochylania się nad nim, dotykania, uśmiechania się i przedłużania każdej takiej pielęgnacyjnej czynności - mówiła w RDC. Podkreśliła, że ta druga grupa znacznie lepiej się rozwijała, miała lepszy kontakt z opiekunkami, z rówieśnikami. Dodatkowo, te dzieci znacznie częściej przejawiały zachowania twórcze. - Ten okrutny eksperyment, który dziś nie mógłby się wydarzyć, pokazał, jak bardzo ważny od wczesnego dzieciństwa jest odpowiedni kontakt z osobą dorosłą - podsumowała.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Niedzielny Poranek
Edukacja młodych, sprawy społeczne, dobra literatura dla młodego czytelnika, wychowanie - to główne tematy Niedzielnego Poranka. Pomiędzy - podsumowanie tygodnia z najważniejszymi wydarzeniami z obszaru społecznego, spraw, które dotykają większości z Nas. Tematy bieżące, związane m.in z wychowaniem młodego pokolenia, edukacją przyrodniczą, zdrowiem.
Odcinki podcastu (2281)
-
Monodram „Pneuma” na podstawie biografii Haliny Poświatowskiej
Kamila Kamińska (aktorka)
-
27.04.2025
-
17 min 30 s
-
-
Nagroda Literacka m.st. Warszaw
Piotr Sadzik (eseista, historyk literatury, członek kapituły jury konkursu)
-
27.04.2025
-
25 min 10 s
-
-
Spektakl „Zoja i Sobiesław”
Spektakl „Zoja i Sobiesław” - pierwszy na świecie spektakl muzyczno- logopedyczny. Ola Tomaś - Logotolka: aktorka, logopedka i podcasterka.
-
27.04.2025
-
20 min 15 s
-
-
Świąteczne propozycje kinowe: „Bogini Partenope” i inne filmy Paolo Sorrentino
Niedawno premierę miał nowy film włoskiego reżysera Paolo Sorrentino. Dlaczego warto zapoznać się z jego twórczością? O czym opowiada „Bogini Partenope”?
Gościem był Damian Jankowski – publicysta, krytyk filmowy, redaktor portalu Więź.pl.-
20.04.2025
-
17 min 24 s
-
-
Po Egipcie i Mazowszu, czyli podróże „Gdzie Los Poniesie”
Gościem był Dawid Białowąs – podróżnik i współtwórca nagradzanego vloga Gdzie Los Poniesie, który niedawno wrócił z podróży po Egipcie. Czego tam doświadczył? Jakie poleca kierunki bliższych wypraw – także tych po Mazowszu i w okolicach Warszawy?
-
20.04.2025
-
24 min 25 s
-
-
Zapomniane zwyczaje wielkanocne w Warszawie
Wielkanocne tradycje w przedwojennej Warszawie miały lokalny, wyjątkowy charakter. Jak świętowano na Pradze? Co oznaczał Śmigus-Dyngus w miejskiej przestrzeni i jak wyglądał wielkanocny stół w warszawskich domach? O dawnych, dziś często zapomnianych zwyczajach opowiedział Marcin Strachota – licencjonowany przewodnik po Warszawie i znawca miejskich historii.
-
20.04.2025
-
16 min 56 s
-
-
Premiera spektaklu na podstawie sztuki Grzegorza Kasdepke „Strachy, achy i kalorie!” w Teatrze Guliwer
Gość:
- Piotr Ratajczak, reżyser
-
13.04.2025
-
15 min 06 s
-
Jak tworzyć dobre relacje w związkach?
Gośćmi audycji były autorki książki „Potrzeba kochania”: Joanna Godecka i Dominika Bagińska
-
13.04.2025
-
24 min 01 s
-
-
Musical lalkowy "Ulica Śmieciowa" Teatr Bohema House
Gość:
- Katarzyna Michniewska — twórczyni teatru, ekonomistka środowiskowa i edukatorka wiedzy o ekologii
Patronat RDC
-
13.04.2025
-
17 min 51 s
-
Premiera spektaklu "Carpe Diem, laleczko" i najbliższe plany Teatru XL
O nowej sztuce, która dzisiaj ma swoją premierę w warszawskim Teatrze XL, oraz o najbliższych planach tej instytucji opowiadają:
Amanda Bou Kheir – tancerka, choreografka, instruktorka tańca, reżyserka
Julia Bukała – reżyserka spektaklu "Bajki robotów, czyli algorytm dojrzałości"
-
06.04.2025
-
20 min 14 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Czytaj z nami!
99 odcinków„Czytaj z nami!”. Cykl audycji upowszechniających czytelnictwo przygotowany wspólnie w Narodowym Centrum Kultury.
-
O teatrze dla Ciebie – prof. Jarosław Gajewski
401 odcinkówProfesor Jarosław Gajewski – reżyser, aktor, współtwórca Teatru Klasyki Polskiej – razem z zaproszonymi gośćmi pochyla się nad wielkimi tematami życia i teatru. Czym jest sztuka bez Prawdy, Dobra i Piękna? Audycja w każdą niedzielę o 19:00
-
Teatrowisko
215 odcinkówRazem z Instytutem Teatralnym zapraszamy na cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata teatru w Warszawie, na Mazowszu i w Polsce. Audycja w każdą sobotę o 19:00