Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Niedziela filozofów, czyli potyczki z życiem [AUDYCJA ARCHIWALNA]
Odcinki podcastu (321)
-
Niedziela filozofów: Zofia Rosińska, Jan Chwedeńczuk i Jacek Dobrowolski
Gośćmi ostatniej "Niedzieli filozofów" byli prof. Zofia Rosińska, dr Jan Chwedeńczuk oraz dr Jacek Dobrowolski.-
28.02.2016
-
44 min 37 s
-
-
Niedziela filozofów: Arkadiusz Stempin, Aleksandra Przegalińska i Katarzyna Kasia
Gośćmi "Niedzieli filozofów" byli prof. Arkadiusz Stempin, Aleksandra Przegalińska i dr Katarzyna Kasia.-
28.02.2016
-
41 min 18 s
-
-
"Projekt stworzenia z nas jednego narodu gdzieś zawiódł. Niekoniecznie z naszej winy"
- Widzimy, że jest w Polsce wiele konfrontacji i ludzi, którzy mają potrzebę etykietowania siebie i innych. W szczególnie kłopotliwej sytuacji są ci, którzy nie pasują do żadnej z tych grup oraz mają odwagę myśleć samodzielnie - mówił w "Niedzieli filozofów" prof. Paweł Łuków. - To jest bardzo skomplikowana rzecz, która zamrożona została w próbie niedopasowania do siebie opowieści szlachecko-inteligenckiej i niewysłowionej nigdy historii chłopstwa pańszczyźnianego - dodał prof. Zbigniew Mikołejko.-
28.02.2016
-
43 min 56 s
-
-
Niedziela filozofów: Paweł Boguszewski i Lech Nijakowski
Gośćmi Tomasza Stawiszyńskiego w ostatniej "Niedzieli filozofów" byli dr Paweł Boguszewski i dr hab. Lech Nijakowski.-
28.02.2016
-
41 min 44 s
-
-
Prof. Stempin: Umberto Eco potrafił przełożyć świat nauki na język zrozumiały dla mas [POSŁUCHAJ]
- Eco wychodził z hermetycznego świata, także indywidualnie. On nie był usieciowiony, nie posiadał koneksji. Był wyizolowany nawet w świecie nauki – wspominał w "Niedzieli filozofów" prof. Arkadiusz Stempin.
W nocy z piątku na sobotę, w wieku 84 lat, zmarł włoski pisarz, filozof i semiolog Umberto Eco. Szerokiej publiczności znany ze swej pierwszej powieści „Imię róży”, która doczekała się też popularnej ekranizacji (czytaj więcej). - Flagową cechą, która go kształtowała - poza tym, że potrafił przełożyć świat nauki na zrozumiały język - było to, że był intelektualistą niebojącym się szukać odnośników zrozumiałych, bo zakorzenionych we współczesności - mówił prof. Stempin.
W ocenie gościa RDC, Eco "intelektualnie stawił czoła całej kulturze, która szła piramidalnie za nazwiskiem Berlusconiego we Włoszech". - On był odważnym intelektualistą - uważa profesor.
-
21.02.2016
-
47 min 15 s
-
-
Niedziela filozofów: prawicowa i lewicowa sztuka?
- Zdaniem Platona, sztuka w państwie nie jest potrzebna, bo burzy poczucie sprawiedliwości - mówiła dr Katarzyna Kasia. W "Niedzieli filozofów" rozważania, czy rzeczywiście tak jest oraz czy istnieją sztuki - lewicowa i prawicowa, a jeśli tak, to czym się charakteryzują.
-
21.02.2016
-
45 min 41 s
-
-
Niedziela filozofów: korzyści materialne a przyroda
Kto, dlaczego i jakie korzyści finansowe może czerpać z przyrody i jej degradacji? Nad tym zastanawiał się w "Niedzieli filozofów" dr hab. Wiktor Kotowski.
-
21.02.2016
-
43 min 34 s
-
-
Niedziela filozofów: kiedy zmiana jest dobra?
- Niektórzy myślą, że wszelka zmiana jest dobra, jeśli dokonuje jej ktoś, jakiś X. Albo - wszelka zmiana jest zła, jeśli dokonuje jej Y. I jest formuła zdroworozsądkowa, że raz zmiana jest dobra, a raz zła, kiedy dokonuje jej Z – to skromne i realistyczne spojrzenie. Każdy, jeśli nie jest szaleńcem, to przyznaje się do bycia jak Z, a nie X - mówił w "Niedzieli filozofów" prof. Tadeusz Bartoś.
-
21.02.2016
-
45 min 32 s
-
-
Niedziela filozofów: fale grawitacyjne
Tomasz Stawiszyński rozmawiał z dr. Janem Chwedeńczukiem z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego o najnowszym odkryciu, które potwierdza teorię Einsteina, czyli o falach grawitacyjnych.-
14.02.2016
-
42 min 53 s
-
-
Dr Jacek Dobrowolski w "Niedzieli filozofów"
Co ma wspólnego filozofia z polityką? Między innymi o tym rozmawiał Tomasz Stawiszyński z dr. Jackiem Dobrowolskim z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i Orgii Myśli.-
14.02.2016
-
36 min 06 s
-