SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Wspomnienie Wojciecha Kilara. Rozmowa sprzed ćwierć wieku tylko w RDC

fot. HuBar/CC BY-SA 2.5

W audycji wspominaliśmy Wojciecha Kilara – polskiego pianistę, kompozytora muzyki poważnej i filmowej. Odtworzona została również rozmowa, którą Tadeusz Deszkiewicz przeprowadził z Wojciechem Kilarem w 1992 roku – tuż po premierze filmu Francisa Forda Coppoli „Dracula” z muzyką naszego Mistrza.

Jak mówił w 1992 roku Wojciech Kilar, współpraca z Francisem Fordem Coppolą była niesłychanie przyjemna i pełna wzajemnego szacunku. – Coppola jest człowiekiem niezwykle delikatnym. Z takim też szacunkiem traktował mnie. Ten szacunek i delikatność Coppoli – w wyrażaniu swoich koncepcji dotyczących muzyki – tłumaczę niekoniecznie szacunkiem dla mojej osoby, ale dla muzyki w ogóle – podkreślił kompozytor.

Dodał, że Coppola znał bardzo dobrze jego twórczość. – Głównie symfoniczną, ponieważ nie wiem, czy reżyser oglądał jakieś filmy z moją muzyką. Jak mówił, zaprosił mnie właśnie dlatego, że jestem kompozytorem symfonicznym – zauważył Kilar.

Zwrócił również uwagę, iż mimo że Coppola jest jednym z najbardziej amerykańskich reżyserów, to jego tęsknoty ciągle zmierzają w kierunku kina europejskiego. – Sam zresztą ma ogromny scenariusz filmu niesłychanie ambitnego i nieamerykańskiego, który mówi o zagrożeniach dla naszej cywilizacji w sposób niezwykle ambitny i bliski dziełom europejskim. Zorientowałem się jednak, że nie dostanie na ten film pieniędzy. Dostanie na „Draculę”, ale na ten już nie, chociaż jest wielkim Coppolą. Taka jest Ameryka – powiedział 24 lata temu w rozmowie z Tadeuszem Deszkiewiczem Wojciech Kilar.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone