SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Łosiowisko: Wielki Gościniec Litewski, Sokołów Podlaski

fot. P. Łoś/RDC

Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego – Stacja Sokołów w Sokołowie Podlaskim działa od grudnia 2019 roku w budynku Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Prezentuje ono historię oraz walory turystyczne tego dawnego szlaku historycznego, łączącego Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim.

Wielki Gościniec Litewski to stale działająca organizacja turystyczna (formalnie Lokalna Grupa Działania WGL), zainicjowana przez Marię Koc, ówczesną dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Początki pomysłu sięgają roku 2001, gdy ukazała się książka dr-a Grzegorza Ryżewskiego z Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Białymstoku, który wielokrotnie powoływał się na istniejący przed wiekami szlak pocztowy i handlowy z Warszawy do Wilna. Szlak przechodził m.in. przez historyczne Mazowsze i Podlasie, m.in. przez takie miejscowości, jak Sulejówek, Dobre, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Sokółkę, Bielsk Podlaski itd.

Współczesne działania Lokalnej Organizacji Turystycznej WGL nawiązują do tej historii. Szlak jest oznakowany, co pozwala na lepszą jego rozpoznawalność na mapie turystycznej Polski i Europy. A w Sokołowie Podlaskim właśnie powstało Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego.
Przy Muzeum zostanie niebawem otwarta restauracja, w której będą podawane regionalne przysmaki.

Wiele znanych dotychczas i nowe imprezy regionalne weszły do kalendarza wydarzeń WGL, jak np. Turniej Rycerski na Zamku w Liwie, Turniej Smaków WGL, Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne i in.

Po Muzeum WGL – Stacja Sokołów w programie oprowadziła Milena Kurdzińska z Lokalnej Grupy Działanie WGL.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone