SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Łosiowisko: powiat otwocki stolicą kulturalną Mazowsza

fot. Piotr Łoś/RDC

W tym roku powiat otwocki jest Stolicą Kulturalną Mazowsza. Dzięki temu projektowi odbywa się na tym terenie dużo imprez, spotkań, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. W „Łosiowisku” Piotra Łosia zaprezentowaliśmy nadśwdrzański region otwocki pod kątem artystycznym, ludowym, nieco historycznym.

Początki działalności kulturalnej na wsiach podotwockich sięgają lat powojennych, kiedy jak grzyby po deszczu wyrastały Koła Gospodyń Wiejskich, np. w Rudzienku, Woli Mlądzkiej czy Sępochowie. Tamte Koła na ogół działają, ale powstają też nowe, do których należą już osoby o całe, a czasami nawet dwa pokolenia młodsze. Od swoich seniorów czerpią wiedzę o dawnej wsi, zaś artystycznie starają się wprowadzać nowsze podejście. I także eksperymentują. W ten sposób ubogacają kulturę swego regionu.

Powiat otwocki to nie tylko kultura ludowa, ale i przyroda (Mazowiecki Park Krajobrazowy, w tym np. rezerwat Całowanie), historia miasta nad Świdrem, z pięknymi dawnymi pensjonatami w stylu „świdermajer”, dzieje życia i holocaustu Żydów, jak też ciekawe elementy historii ziemiańskich siedzib (Stara Wieś, Otwock Wielki, Sobienie i in.).

W programie o swojej „małej Ojczyźnie” mówią oraz śpiewają członkowie zespołu Kądziołeczka z Osiecka: Wanda Jedynak (liderka Zespołu), Hanna Glinka, Krystyna i Jacek Jabłońscy, Janusz Popieluch, Zofia Szostak, Anna Grzegrzółka, Mirosław Dodzbach. Ponadto: członkowie zespołu „Świdermajer Orkiestra” – Marcin Michalczyk, wokal, członek Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, Piotr Kostrzewa, bas, Stowarzyszenie „Chodź nad Świder”, instruktor ZHP, Jędrzej Sudnikowicz, kierownik Promocji w Starostwie Powiatowym w Otwocku, szef projektu „Powiat Otwocki Stolicą Kulturalną Mazowsza 2016”.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone