SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Łosiowisko: 70-lecie zespołu „Mazowsze”

od lewej: Krzysztof Kurlej, Katarzyna Robaczewska, Jacek Boniecki, Magdalena Zalipska, Mieczysław Chróścielewski, Mirosław Ziomek; fot. P. Łoś/RDC

– Tadeusz i Mira Sygietyńscy swoją pozycją w świecie artystycznym, mimo niesprzyjających również im warunków politycznych, potrafili zapewnić ciągłość Zespołowi Mazowsze i obronić go, gdy były „zakusy” na jego zamknięcie – powiedział w Radiu dla Ciebie Jacek Boniecki, dyrektor „Mazowsza”.

Podczas powstania warszawskiego prof. Tadeusz Sygietyński (1896-1955) w rozmowie z Mirą Zimińską-Sygietyńską (1901-1997) przypomniał o wcześniejszych planach utworzenia zespołu ludowego, na co pani Mira powiedziała: „No dobrze, jeśli przeżyjemy, to pojedziemy na wieś i trochę ci pomogę! Ale najpierw przeżyjemy” [M. Zimińska-Sygietyńska, „Nie żyłam samotnie”, Warszawa, s. 211].

Taki był początek zespołu, usankcjonowany dekretem państwowym z 8 listopada 1948 roku o powołaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Dla prof. Tadeusza Sygietyńskiego była to kontynuacja zainteresowań muzycznych i wykorzystanie jego doskonałego wykształcenia w tej dziedzinie. Dla Miry z Burzyńskich Zimińskiej-Sygietyńskiej była to decyzja o poświęceniu swego dotychczasowego, artystycznego życia, jakie wiodła na scenach warszawskich przed II wojną św., a nawet w czasie okupacji. Ale uczyniła to świadomie, oddając się „Mazowszu” i dzielnie pomagając mężowi. Podzielili się pracą: on – wraz z Henrykiem Wiśniewskim, harmonistą z Klembowa (pow. radzymiński, potem wołomiński) – jeździł po wioskach, szukając tradycyjnych pieśni ludowych, ona zaś „szperała” po wiejskich kufrach, w poszukiwaniu oryginalnych strojów. Razem też wybierali kandydatów – młodziutkich ludzi, którzy stanowili pierwszy garnitur powstającego zespołu.

W 1950 roku „Mazowsze” dało pierwszy koncert. Po serii krajowych występów, nastąpiły oczekiwane dwa koncerty zagraniczne: w Moskwie i Paryżu. I one dały początek niesamowitej karierze „Mazowsza” zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. W 1955 roku zmarł prof. Tadeusz Sygietyński. Po pewnym czasie, gdy zespołowi groziła likwidacja, miejsce męża objęła Mira Zimińska-Sygietyńska, kontynuując rozpoczętą przez Sygietyńskiego linię rozwoju i prowadząc zespół do swojej śmierci. Swoje artystyczne życie w „Mazowszu” zaczynały m.in. Irena Santor, śp. Lidia Korsakówna, a była też śp. Bożena Mamontowicz-Łojkowa, późniejsza żona historyka, prof. Jerzego Łojka. Wieloletnim choreografem był – będący dziś na emeryturze – Witold Zapała, a jedną z gwiazd przez lata był śp. Stanisław Jopek, znany głównie z wykonywania słynnego „Furmana”.

Obecnie Jacek Boniecki, dyrektor Zespołu od 5 lat, postanowił wrócić do źródeł, czyli pierwotnych merytorycznych działań prof. Tadeusza Sygietyńskiego, np. powiększając skład osobowy orkiestry symfonicznej, która towarzyszy występom „Mazowsza”. Trwają prace nad zmianami, których efekty niebawem powinniśmy zobaczyć i usłyszeć.

W tym roku przypada 70 rocznica powstania Zespołu. Początkiem Jubileuszu był koncert z dnia 5 lutego br., z udziałem Pary Prezydenckiej, finał zaś przewidziany jest na listopad.

Gośćmi Piotra Łosia w studiu RDC byli:
– Jacek Boniecki, dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”;
– Mieczysław Chróścielewski, kustosz Archiwum Zespołu, a przez ok. 30 lat tancerz baletu „Mazowsza”
– Krzysztof Kurlej, impresario zespołu, a jednocześnie wieloletni chórzysta „Mazowsza”
– Katarzyna Robaczewska, rzecznik prasowy PZLP i T „Mazowsze”
– Magdalena Zalipska, tancerka
– Mirosław Ziomek, dyrygent i kierownik chóru.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone