Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Rozmowa z Markiem Stankiewiczem, redaktorem książki Travisa Baldree „Legendy i Latte”, która ukazała się 22 marca nakładem wydawnictwa Insignis. „Legendy i Latte. Opowieść heroiczna o sprawach przyziemnych” to pełna ciepła i optymizmu młodzieżowa powieść fantasy o znużonej latami walk, bitew i krwawych wypraw orczycy Viv, która postanawia spełnić swoje wielkie marzenie i założyć kawiarnię.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (328)
-
Gość specjalny - Marta Orzeszyna i Małgorzata Gutowska-Adamczyk o książce "Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł"
Gośćmi specjalnymi będą Marta Orzeszyna (znawczyni literatury i kultury francuskiej, autorka biografii Antoniego Cierplikowskiego "Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa") oraz Małgorzata Gutowska-Adamczyk (autorka wielu powieści historyczno-obyczajowych, w tym bestsellerowych serii "Fortuna i namiętności", "Osiedle Sielanka", "Cukiernia pod Amorem"). Przedmiotem naszej rozmowy będzie książka "Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł", która w nowym wydaniu ukazała się 26 września nakładem wyd. Rebis. To opowieść o jednym z najbarwniejszych okresów w dziejach Paryża, powszechnie kojarzonym z szaloną zabawą w Moulin Rouge i kankanem. Jednak belle epoque to przede wszystkim lata ożywionej działalności artystycznej, naukowej i politycznej oraz śmiałych przewrotów społeczno-obyczajowych - to właśnie wtedy Paryż nazywano stolicą świata. Ta ilustrowana fotografiami z epoki podróż w czasie, pełna niezwykłych historii, barwnych postaci, burzliwych miłości oraz wybitnych dzieł sztuki i literatury pozwala poczuć duszę miasta świateł z przełomu wieków.
-
25.11.2023
-
27 min 09 s
-
-
Klub detektywów - Wojciech Chmielarz o thrillerze "Zwykła przyzwoitość"
Gościem w "Klubie detektywów" będzie Wojciech Chmielarz, pisarz i dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść "Przejęcie", autor cyklu powieści z komisarzem Jakubem Mortką ("Podpalacz", "Farma lalek", "Przejęcie", "Osiedle marzeń", "Cienie", "Długa noc"), cyklu gliwickiego ("Wampir", "Zombie", "Wilkołak"), powieści "Królowa głodu" oraz thrillerów psychologicznych ("Żmijowisko", "Rana", "Wyrwa", "Za granicą"), a także cyklu z Bezimiennym ("Prosta sprawa", "Dług honorowy"), którego ostatni, trzeci tom "Zwykła przyzwoitość" ukazał się 11 października nakładem wyd. Marginesy. Charyzmatyczny bohater o tajemniczej przeszłości, zwany nadwiślańskim Jackiem Reacherem, tym razem staje w obronie warszawskich seniorów, którzy w niejasnych okolicznościach stracili swoje mieszkania, co prowadzi go w sam środek afery powiązanej z rynkiem nieruchomości...
-
25.11.2023
-
19 min
-
-
W stumilowym lesie - Barbara Wicher o książce-kalendarzu adwentowym "Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie"
Gościem "Stumilowego lasu" będzie Barbara Wicher, pisarka i tłumaczka z języka francuskiego, autorka licznych książek dla dzieci i młodzieży, m.in. trylogii fantastyczno-przygodowej o Tybaldzie, cyklu ekologicznego o Detektywie Łodydze, opowieści o psie Tofiku, bajki wyciszającej "Ada nie chce spać", opowiadań "Tomo. Niezwykły przyjaciel", "Tomo w tarapatach", "Skradziona korona", "Magiczna kłódka", a także niezwykłego projektu książki personalizowanej "Sekret starego pirata". Do publikacji naszego gościa należą również te o tematyce świątecznej, jak cykl o przygodach Świętego Mikołaja czy książka "Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie", która ukazała się 8 listopada nakładem wyd. Świetlik. Bohaterami tej zimowej historii są króliki zamieszkujące tytułową dolinę, a wśród nich mały Stefek i jego przyjaciele, którzy nigdy nie obchodzili Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku, za sprawą zasłyszanych słów o "świątecznym drzewku", postanawiają poznać wszystkie tajemnice związane z Gwiazdką i jej obchodami. Przed mieszkańcami Cichej Doliny nie lada wyzwanie: pierwsze ubieranie choinki, śpiewanie kolęd, przygotowywanie wigilijnych potraw i pisanie listu do Świętego Mikołaja! "Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie" to książka dla dzieci w wieku przedszkolnym w formie kalendarza adwentowego - z 24 rozdziałami do czytania od 1 do 24 grudnia.
-
25.11.2023
-
24 min 22 s
-
-
Z półki na półkę
Przegląd nowości wydawniczych
-
25.11.2023
-
22 min 16 s
-
-
Gość specjalny: Beata Skrzypczak o powieści "El Roi"
Gościem specjalnym była Beata Skrzypczak, pisarka i promotorka czytelnictwa, autorka powieści "El Roi", która ukazała się 26 października nakładem wyd. Lira. Estera, młoda Żydówka, dorasta w Nowym Sączu, który przed wojną był miastem wielu kultur. Po śmierci babci postanawia poznać przeszłość swojej rodziny. Jakub, dziennikarz i podróżnik, poznaje w Urugwaju tajemniczą kobietę i dla niej gotów jest odmienić całe swoje życie. Adela, siedząc przy łóżku umierającego ukochanego, opowiada o wojennych losach swoich najbliższych w cieniu Auschwitz, a także wspomina szkolne lata w Nowym Sączu. Pozornie tych troje nie ma ze sobą nic wspólnego. Łączy ich jednak historia, której początków trzeba szukać jeszcze w czasach II wojny światowej. Każde z nich sięga w przeszłość, aby znaleźć w niej prawdę – i każde z nich się przed nią broni, bo ta prawda może być zarówno darem, jak i klątwą.
-
18.11.2023
-
25 min 10 s
-
-
Klub detektywów: Michał Choiński o komiksie, filmach i serialach o "Rodzinie Addamsów"
Gościem w "Klubie detektywów" był Michał Choiński, dr hab. literaturoznawstwa, prof. UJ, amerykanista, poeta, kierownik Zakładu Historii Literatury Amerykańskiej w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji porozmawiamy tym razem nie o kryminalnych nowościach wydawniczych, a o serii rysunków, dzięki którym w świecie popkultury zaistniała znana doskonale także w Polsce "Rodzina Addamsów". Przypomnimy postać twórcy upiornej familii - ilustratora i karykaturzysty Charlesa Addamsa - oraz historię jego najsłynniejszego komiksowego dzieła, a także historię czasopisma, w którym publikował swoje rysunki, czyli "New Yorkera". Opowiemy też o kolejnych produkcjach prezentujących perypetie "Rodziny Addamsów": serialu fabularnym z lat 60., serialach animowanych z lat 70. i 90., filmie Barry'ego Sonnenfelda z 1991 i jego kontynuacji z 1993 roku, dwóch kinowych filmach animowanych (z 2019 i 2021 roku) oraz o bijącym rekordy popularności serialu "Wednesday".
-
18.11.2023
-
20 min 45 s
-
-
W stumilowym lesie: Marcin Przewoźniak o książce "Przepraszam, czy tu straszy?
Gościem "Stumilowego lasu" był Marcin Przewoźniak, pisarz i pedagog, autor licznych książek dla dzieci i młodzieży, takich jak "Poradnik małego skauta", "Wielka encyklopedia krasnoludków", "Puk, Puk! Zastałem Króla?", "Najdziwniejsze fobie", "Goście, goście", "Ostatni trop Kopernika", serii o Gangu Fajniaków, dwuczęściowego cyklu "Mama w occie" oraz książki "Przepraszam, czy tu straszy?", która ukazała się nakładem wyd. Literatura. "Przepraszam, czy tu straszy?" to wciągające i zabawne opowiadanie dla wszystkich miłośników historii o duchach i opowieści z dreszczykiem. Autor zaprasza nas do zabytkowego podmiejskiego dworku, w którym mieszka od dwustu lat rodzina duchów z rodu Zaświatowskich. I mieszkałaby spokojnie dalej, gdyby nie Poświatowscy. Kupili dom, odremontowali, wprowadzili się wraz z całą nowoczesną technologią i wcale nie boją się bezgłowych zjaw, mrocznych widm, pająków gigantów czy szkieletu myszy. Jak ich zatem wykurzyć z dworku? Rozpoczyna się walka o dom... z duszą!
-
18.11.2023
-
25 min 55 s
-
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
18.11.2023
-
13 min 35 s
-
-
Gość specjalny - Anna Kaszuba-Dębska o biografii "Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk"
Gościem specjalnym jest dr Anna Kaszuba-Dębska, malarka, graficzka, ilustratorka, reżyserka filmów animowanych, pisarka i biografistka, autorka książek dla dzieci oraz publikacji biograficznych poświęconych Brunonowi Schulzowi „Kobiety i Schulz” oraz „Bruno. Epoka genialna”, a także najnowszej książki "Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk", która ukazała się 27 września nakładem wyd. Marginesy. To przełomowa biografia pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, autorki zekranizowanego przez Andrzeja Wajdę dramatu "Sprawa Dantona", i jej matki – malarki Anieli Pająkówny. W czerwcu 1899 roku Aniela Pająkówna, obiecująca młoda artystka, poznaje Stanisława Przybyszewskiego. Słynny pisarz wywiera na niej ogromne wrażenie, a owocem ich romansu jest córka – Stachna. Postać Przybyszewskiego położyła się cieniem nie tylko na losach obu kobiet, ale także na pamięci o nich. Autorka pozbywa się tej patyny i ukazuje Anielę i Stachnę tak, jak na to zasługują: jako pełnokrwiste, intrygujące artystki, o których życiu zdecydowały bezwzględne realia epoki. Anna Kaszuba-Dębska w swojej publikacji konfrontuje sylwetki matki i córki – ich wychowanie i dojrzewanie do twórczości, życiowe wybory, środowiska, drogi artystyczne i wzajemne oddziaływanie na siebie.
-
11.11.2023
-
26 min 40 s
-
-
Klub detektywów - Małgorzata Oliwia Sobczak i Ewa Przydryga o kryminale "Wyrobisko"
Gośćmi w "Klubie detektywów" są: Małgorzata Oliwia Sobczak (autorka trylogii kryminalnej "Kolory zła" oraz serii "Granice ryzyka") oraz Ewa Przydryga (autorka thrillerów psychologicznych takich jak "Topieliska", Mursz", "Nienarodzona", "Pomornica" i "Źródlisko"). Obie pisarki połączyły swoje siły, aby wspólnie stworzyć powieść "Wyrobisko", która ukazała się 8 listopada nakładem wyd. W.A.B. Akcja przedstawionej w niej historii toczy się w niezwykłym miejscu - Kopalni Soli w Wieliczce. Ta jedna z najsłynniejszych polskich atrakcji turystycznych, wpisana do krajowego rejestru zabytków i na listę światowego dziedzictwa UNESCO, staje się tu pełnoprawnym bohaterem mrocznej kryminalnej opowieści. Grupa ośmiu osób schodzi do Kopalni Soli w Wieliczce, aby nakręcić reportaż dla lokalnej telewizji. Gdy jeden z członków ekipy filmowej ginie w tajemniczych okolicznościach, jego towarzysze chcą jak najszybciej wydostać się na powierzchnię. Niespodziewany wybuch odcina im jednak drogę powrotu i zmusza do współpracy w ekstremalnie trudnych warunkach. Lęk o przetrwanie wzmaga świadomość, że wśród nich może kryć się zabójca...
-
11.11.2023
-
20 min 34 s
-
PODCASTY