Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Rozmowa z Anną Czerwińską-Rydel, pisarką, autorką licznych książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, naukowej i społecznej, pomysłodawczynią i twórczynią serii biograficznych powieści dla młodych czytelników o wielkich Polakach, m.in. książki „Fotel czasu. Opowieść o Aleksandrze Fredrze”, która w nowej wersji ukazała się 16 lutego nakładem wydawnictwa Literatura.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (220)
-
W stumilowym lesie: Marek Puszczewicz o komiksach Rene Goscinnego i innych autorów
Gościem "Stumilowego lasu" był Marek Puszczewicz, tłumacz literatury pięknej i popularnej oraz przede wszystkim komiksów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Do najważniejszych przełożonych przez niego publikacji należą m.in. słynne serie autorstwa Rene Goscinny'ego ("Lucky Luke", "Asteriks", "Umpa Pa", "Iznogud"), belgijskie "Przygody Tintina", a także współczesne cykle: "Studio tańca", "Pamiętniki Wisienki", "Zuza", Sixtine", "Myszart".
-
01.05.2023
-
25 min 50 s
-
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
01.05.2023
-
12 min 42 s
-
-
Gość specjalny: Ewa Ratajczyk o tomie koreańskich opowiadań "Panna Kim wie" Nam-Joo Cho
Spotkanie z Ewą Ratajczyk, tłumaczką zbioru opowiadań "Panna Kim wie" koreańskiej pisarki Nam-Joo Cho, które ukazały się 12 kwietnia nakładem wyd. Mando.
Cho Nam-Joo uważana za najważniejszy kobiecy głos w Korei Południowej swoją debiutancką powieścią zapoczątkowała debatę publiczną na temat płci, nierówności i dyskryminacji. Jej twórczość koncentruje się na losach koreańskich kobiet, a jednocześnie dotyka spraw i problemów wspólnych dla wszystkich ludzi, jak hejt, mobbing, wyobcowanie i odrzucenie, samotność ludzi starszych.
-
29.04.2023
-
25 min 42 s
-
-
Klub detektywów: Aleksandra Śmigielska o thrillerze psychologicznym "Oszustka"
Rozmowa z Aleksandrą Śmigielską, autorką powieści "Oszustka", która ukazała się 25 stycznia nakładem wyd. Znak Crime. "Oszustka" to misternie skonstruowany thriller psychologiczny o starannie ukrywanej przeszłości, która wraca do nas w najbardziej niespodziewanym momencie...
-
29.04.2023
-
18 min 55 s
-
-
W stumilowym lesie: Marcin Przewoźniak o książce "Ostatni trop Kopernika"
Spotkanie z Marcinem Przewoźniakiem, pisarzem i pedagogiem, autorem licznych książek dla dzieci i młodzieży, takich jak „Poradnik małego skauta”, „Wielka encyklopedia krasnoludków”, „Puk, puk! Zastałem Króla?”, „Najdziwniejsze fobie”, „Goście, goście”, serii o Gangu Fajniaków, dwuczęściowego cyklu „Mama w occie” oraz książki „Ostatni trop Kopernika”, która ukazała się 3 kwietnia nakładem wyd. Literatura. Podążając śladem sekretnych zapisków słynnego astronoma z ostatnich chwil jego życia, dowiemy się m.in. czym był tajemniczy "Almanach" Kopernika, dlaczego niektórzy podejrzewali go o szpiegostwo na rzecz polskiego króla i czym Mikołaj Kopernik - patron roku 2023 - może zaimponować współczesnym nastolatkom.
-
29.04.2023
-
26 min 14 s
-
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
29.04.2023
-
12 min 56 s
-
-
Gość specjalny: prof. Ryszard Koziołek o tomie esejów "Czytać, dużo czytać"
Spotkanie z prof. Ryszardem Koziołkiem, historykiem literatury, rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorem wielu książek z dziedziny literaturoznawstwa, m.in. trzech zbiorów esejów: „Dobrze się myśli literaturą” (2016), „Wiele tytułów” (2019) i najnowszej „Czytać, dużo czytać”, która ukazała się 22 lutego nakładem wyd. Czarne. W przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich porozmawiamy o tym, co daje nam czytanie i jaką moc ma literatura, dlaczego warto zostawić Sienkiewicza w kanonie lektur szkolnych i czy powinniśmy porównywać "Lalkę" do "Harry'ego Pottera".
-
22.04.2023
-
28 min 50 s
-
-
Klub detektywów: Ryszard Ćwirlej o kryminale "Tęczowa Dolina"
Rozmowa z Ryszardem Ćwirlejem, pisarzem i dziennikarzem, autorem powieści kryminalnych, twórcą nowego gatunku literackiego – powieści neomilicyjnej. Do najbardziej znanych książek naszego gościa należą kryminały retro, które reprezentuje cykl przedwojenny o komisarzu Antonim Fischerze oraz kryminały z serii określanej jako PRL-owska, o milicjantach z Poznania. Jego najnowsza książka "Tęczowa Dolina", drugi tom cyklu kryminalnego o dziennikarzu śledczym Marcinie Engelu, ukazała się 22 marca nakładem wydawnictwa Harde.
-
22.04.2023
-
17 min 32 s
-
-
W stumilowym lesie: Anna Klingofer-Szostakowska
Spotkanie z Anną Klingofer-Szostakowską, tłumaczką wielu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. powieści szkockiego pisarza Andrew Norrissa "Mike" oraz "Przyjaciele na śmierć i życie". Obie wydane przez wyd. Widnokrąg publikacje to książki do zadań specjalnych, czyli takie, które mądrze oraz szacunkiem dla młodego czytelnika traktują o problemach dużego kalibru. Odpowiadają na dylematy dorastania, inspirują, skłaniają do refleksji, uruchamiają wyobraźnię i… niosą nadzieję.
-
22.04.2023
-
25 min 57 s
-
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
22.04.2023
-
14 min 02 s
-
PODCASTY