Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Rozmowa z Pawłem Wakułą, rysownikiem prasowym, ilustratorem i pisarzem, autorem licznych książek dla dzieci, m.in. serii o przygodach leśniczego Piątka oraz bestsellerowego zbioru opowiadań „Jagiełło pod prysznicem”, a także książki „Pan Pasek i skarby ziemi rawskiej”, która ukazała się niedawno nakładem wyd. Literatura.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (516)
-
Gość specjalny - Marzena Mróz-Bajon o książce "Domy pisarzy. Odsłona druga"
Gościem specjalnym była Marzena Mróz-Bajon, dziennikarka, podróżniczka, fotografka, pisarka, autorka książek opisujących podróże śladami słynnych pisarzy oraz miejsca, w których mieszkali, żyli, tworzyli. Pierwszy tom "Domy pisarzy" ukazał się w 2021 roku, a najnowsza książka "Domy pisarzy. Odsłona druga" została opublikowana 28 sierpnia nakładem wyd. Marginesy. To opowieść o domach, które były świadkami twórczych zrywów, o biurkach, przy których rodziły się nieśmiertelne dzieła, o widokach, które rozpalają wyobraźnię, i o otoczeniu, które tchnęło życie w ulubionych bohaterów literackich. To hołd dla miejsc, które kształtowały geniusz pisarzy tak różnorodnych jak Simone de Beauvoir, Lew Tołstoj czy Karen Blixen. Autorka w poszukiwaniu literackich miejsc przemierza świat od ponad dwudziestu lat. Tym razem zabiera nas do Argentyny, gdzie Gombrowicz rozwijał swoją twórczość w izolacji od europejskiego zgiełku, do ukochanej wiedeńskiej kawiarni Bernharda i do jego domu w Ohlsdorfie, gdzie cisza średniowiecznych murów okazała się najlepszą towarzyszką pisarza, do mrocznej posiadłości Gabriele D’Annunzia – idealnej scenerii dla jego ekscentrycznych poczynań – a wreszcie na Lanzarote, gdzie szukała domu José Saramago i odnalazła spokój, który pozwolił jej na kontynuowanie pisarskiej misji.
-
14.09.2024
-
23 min 46 s
-
-
Klub detektywów - Marta Matyszczak o kryminale komediowym "Zakończeniem jest Zakopane"
Gościem w "Klubie detektywów" była Marta Matyszczak, pisarka, dziennikarka, scenarzystka i blogerka, autorka powieści "Przepraszam, tu był trup", serii "Kryminał z pazurem" oraz cyklu "Kryminał pod psem", którego ostatni, dwunasty tom "Zakończeniem jest Zakopane" ukazał się 14 sierpnia nakładem wyd. Dolnośląskiego. W zabytkowej willi w sercu Zakopanego wybucha pożar, w którym ginie człowiek. Kim był? I czy nie doszło tu czasem do podpalenia? Podhalańska policja na czele z komisarz Michaliną Falk uznaje sprawę za nieszczęśliwy wypadek. Tylko że właściciel stojącego po sąsiedzku luksusowego hotelu nie jest tego wcale taki pewny… Wynajmuje prywatnego detektywa, by przyjrzał się wszystkiemu z bliska. To Szymon Solański, który z żoną i psem przyjechał w Tatry wypocząć. Relaks jednak nie będzie mu dany, bo dochodzi do morderstwa – a ono zdaje się mieć wiele wspólnego z wcześniejszymi wydarzeniami. Na jaw wychodzą brudne sprawki lokalnej społeczności, które ta wolałaby zamieść pod dywan. Tymczasem Róża Solańska skrywa przed najbliższymi tajemnicę. Ma do wykonania ważne zadanie. Czy mu podoła? I czy podjęła właściwą decyzję? Swoim ludziom wiernie towarzyszy kundelek Gucio, a wszystkiemu z wysokości 1894 m n.p.m. przygląda się pewien Śpiący Rycerz…
-
14.09.2024
-
16 min 35 s
-
-
W stumilowym lesie - Justyna Bednarek o książkach "O rety, skarpety!" oraz "Piąta kura u wozu"
Gościem "Stumilowego lasu" była Justyna Bednarek, pisarka, autorka licznych książek dla dzieci, m.in. bestsellerowej serii "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" wydawanej przez wyd. Poradnia K, a obecnie wzbogaconej o uzupełniającą publikację "O rety, skarpety!" oraz cyklu "Kury z grubej rury", którego kolejny tom "Piąta kura u wozu" ukazał się 17 lipca nakładem wyd. Świetlik. "O rety, skarpety! Czyli małe pomieszanie z poplątaniem plus trochę zagadek, dowcipów i jedna zwariowana historia" to pełny tytuł nowej książki - zeszytu aktywizującego, który treścią nawiązuje do pierwszej części serii o skarpetkach. Mali czytelnicy oraz ich rodzice znajdą tu zagadki detektywistyczne, rebusy, ciekawostki, dowcipy, wiersze i kolorowanki. "Piąta kura u wozu" to czwarty tom ciepłej i zabawnej serii o przygodach czterech szalonych kur oraz rodziny Ogórków. Do Hildegardy, Belki, Żanety i Augusty niespodziewanie dołącza jeszcze jedna kura – KURDEMOLKA! A wszystko zaczyna się, kiedy pan Tomasz Ogórek szuka swojego zaginionego portfela. To właśnie wtedy prosto na jego twarz spada czarnopióra kura, która wprowadzi do jego rodziny jeszcze więcej chaosu!
-
14.09.2024
-
20 min 59 s
-
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
14.09.2024
-
11 min 42 s
-
-
Klub detektywów - Tomasz Gałązka o czarnym kryminale amerykańskim i twórczości Dashiella Hammetta
Gościem w "Klubie detektywów" jest Tomasz S. Gałązka, tłumacz wielu książek, zarówno z beletrystyki, jak i literatury faktu, m.in. autor nowego przekładu powieści Dashiella Hammetta "Sokół maltański", która ukazała się nakładem wyd. ArtRage. Dashiell Hammett, amerykański autor powieści kryminalnych i opowiadań detektywistycznych, uchodzi za twórcę gatunku literackiego zwanego czarnym kryminałem. Jego najsłynniejsze dzieło to napisany w 1930 roku "Sokół maltański" znany przede wszystkim dzięki znakomitej ekranizacji Johna Hustona z Humphreyem Bogartem i Mary Astor w rolach głównych. Nowy przekład przypomina polskiemu czytelnikowi tę klasykę powieści detektywistycznej i czarnego kryminału. W biurze detektywistycznym Sama Spade'a i Milesa Archera pojawia się tajemnicza piękność, która pragnie odnaleźć swą zaginioną siostrę. Niewinne z pozoru zlecenie uruchamia lawinę wydarzeń, których celem okazuje się pożądana przez wszystkich bezcenna statuetka przedstawiająca tytułowego sokoła. Wraz z naszym gościem porozmawiamy o tym, jaka jest geneza gatunku zwanego czarnym kryminałem, czym charakteryzuje się typowa amerykańska powieść detektywistyczna i jak na jej tle prezentuje się twórczość Dashiella Hammetta.
-
07.09.2024
-
20 min
-
-
W stumilowym lesie - Anna Czernow o kanonie klasyki literatury i kanonie lektur szkolnych
Gościem "Stumilowego lasu" jest dr Anna Czernow, tłumaczka z języka szwedzkiego, literaturoznawczyni, badaczka literatury dla dzieci i młodzieży, autorka wielu artykułów naukowych, publikowanych w tomach zbiorowych i czasopismach branżowych w kraju i za granicą; w latach 2015–2023 prezeska Polskiej Sekcji IBBY. Początek września i nowy rok szkolny przyniósł kolejne zmiany na listach lektur obowiązkowych w szkołach podstawowych, liceach i technikach. To dobry moment, aby porozmawiać o tym, jakie problemy mamy z lekturami szkolnymi, czy istnieje ściśle określony kanon klasyki literatury, którego znajomość jest w szkole niezbędna, co powinno się znaleźć na liście lektur szkolnych i czy układanie takiej listy ma w ogóle sens. Zastanowimy się także, jak zachęcać dzieci i młodzież do czytania oraz dlaczego istotne jest ożywianie klasyki poprzez ekranizacje utworów literackich bądź takie wydarzenia jak Narodowe Czytanie.
-
07.09.2024
-
24 min 09 s
-
-
Z półki na półkę
Na przegląd nowości wydawniczych zaprasza Kinga Michalska.
-
07.09.2024
-
15 min 35 s
-
-
Gość specjalny - Magda Knedler o powieści "Łączniczka" oraz innych książkach związanych z Powstaniem Warszawskim i II wojną światową
Gościem specjalnym jest Magda Knedler, pisarka, autorka książek obyczajowych i historycznych, fabularyzowanych biografii oraz powieści opartych na faktach, m.in. "Położna z Auschwitz", "Moje przyjaciółki z Ravensbruck", "Szepty z Wyspy Samotności", "Nikt ci nie uwierzy", "Narzeczone Chopina", "Usta rzeźbiarki", "Narzeczona z Powstania", "Pani Labiryntu", cyklu o Medei Steinbart oraz powieści historycznej "Łączniczka" opublikowanej przez wyd. Mando. "Łączniczka" to opowieść o Annie Smoleńskiej - harcerce Szarych Szeregów, zapomnianej bohaterce warszawskiej konspiracji, współtwórczyni Kotwicy - znaku Polski Walczącej. Ta historia, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, rzuca też nowe światło na rolę kobiet w okupowanej Warszawie i przypomina ich wkład w walce o wolność. Wśród wielu książek Magdy Knedler poświęconych trudnym czasom wojny jest m.in. także powieść "Narzeczona z Powstania", oparta na autentycznych losach dziadków autorki i ukazująca powstańczą codzienność.
-
31.08.2024
-
27 min 47 s
-
-
Klub detektywów - Małgorzata Rogala o kryminałach "Kopia doskonała" i "Zbrodnia przed północą"
Gościem w "Klubie detektywów" jest Małgorzata Rogala, pisarka, autorka kilku serii kryminalnych, takich jak: "Agata Górska i Sławek Tomczyk", "Weronika Nawrocka", "Celina Stefańska" (pierwszy tom tej serii "Kopia doskonała" ukazał się w nowym wydaniu 3 lipca) oraz cyklu "Pełnia tajemnic", którego ostatnia część, powieść "Zbrodnia przed północą" ukazała się niedawno nakładem wyd. Skarpa Warszawska. "Kopia doskonała" to historia Dominiki Wojtowicz, która otrzymuje propozycję wyjazdu do Francji w celu skopiowania obrazu, który znajduje się w zbiorach galerii sztuki w Lyonie. Po skończonej pracy oryginał płótna zostaje skradziony, a kopistka znika. Wkrótce babcia Dominiki otrzymuje tajemniczą przesyłkę. Przekonana, że to zakamuflowana wiadomość od wnuczki, zwraca się z prośbą o pomoc do Celiny Stefańskiej – początkującej prywatnej detektyw, zmagającej się z własnymi fobiami i traumami. W "Zbrodni przed północą" przenosimy się do pełnej zagadek miejscowości Pełnia. Po latach do rodzinnego miasteczka wraca Antoni z narzeczoną. Para kupuje dom, bierze ślub w kościele na wzgórzu i organizuje wesele w pensjonacie nad jeziorem. Kiedy zabawa trwa na całego, na oczach gości, rodziny i przyjaciół umiera panna młoda. Wkrótce się okazuje, że została otruta. Kto zabił Judytę? Jakim motywem kierował się sprawca? A może dziewczyna zginęła przez pomyłkę?
-
31.08.2024
-
17 min 32 s
-
-
W stumilowym lesie - Barbara Niedźwiecka o powieści biograficznej "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren" Susanne Lieder
Gościem "Stumilowego lasu" jest Barbara Niedźwiecka, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, autorka przekładu książki Susanne Lieder "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren", która ukazała się 3 lipca nakładem wyd. Marginesy. To poruszająca opowieść o pisarce, która swoimi książkami uszczęśliwiła pokolenia młodych czytelników. Rok 1929. Młoda Astrid z trudem łączy rolę samotnej matki z pracą zawodową. Jest jednak gotowa na każde poświęcenie, by stworzyć synowi Lassemu bezpieczny i kochający dom. Powściągliwa i skryta dziewczyna postanawia obdarzyć zaufaniem okazującego jej szczególne względy Sturego, który spełni jej marzenie o założeniu szczęśliwej rodziny. Najbliżsi zawsze byli dla Astrid najważniejsi i to właśnie z miłości do dzieci, którym opowiadała historie na dobranoc, zrodziło się jej pisarstwo. Niegasnąca radość życia i nieskrępowana wyobraźnia pozwoliły jej wykreować niezapomniane postaci: Pippi Pończoszankę, Kallego Blomkvista, Karlssona z Dachu czy wesołą gromadkę dzieci z Bullerbyn. Choć droga do sławy nie była łatwa, walczyła o swoje opowieści, nie tracąc wiary w to, że gdy ujrzą światło dzienne, na zawsze zapiszą się w sercach czytelników.
-
31.08.2024
-
16 min 10 s
-
PODCASTY