Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem w "Klubie detektywów" będzie Magda Stachula, autorka thrillerów psychologicznych i powieści typu "domestic noir", takich jak "Idealna", "Strach, który powraca", "Trzecia", "W pułapce", "Oszukana", "Odnaleziona", "Oskarżona", "Gdzie jest Emma?", Stalker", "Rozgrywka", "Nieobliczalna" oraz najnowszej powieści „Pisarka”, która ukazała się nakładem wyd. Luna. Jej bohaterka, Laura Ruta, to bestsellerowa autorka thrillerów. Właśnie świętuje premierę najnowszej powieści, która zbiera entuzjastyczne recenzje. Dzień po spotkaniu z czytelnikami pisarka dostaje tajemniczą przesyłkę, której zawartość przypomina jej groźbę sprzed lat. Kto jest nadawcą? Jak zdobył adres Laury? I wreszcie skąd wie, kiedy skończy się jej życie. Czy właśnie oznajmił, że planuje ją zabić? Kilka dni później Laura Ruta znika bez śladu. Ruszają poszukiwania, policja przesłuchuje świadków i podejrzanych, a media spekulują, czy to zaplanowany, marketingowy performance czy jednak ktoś uprowadził pisarkę...
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (332)
-
Gość specjalny - Maria Kądzielska-Koper o książce reportażowej "Wojna naszych czasów"
Gościem specjalnym jest Maria Kądzielska-Koper, dziennikarka, współautorka i redaktorka książki-reportażu „Wojna naszych czasów”, wydanej w listopadzie przez Fundację "Oczami Nieba". Publikacja składa się z dziesięciu historii opowiedzianych przez czterech autorów – dziennikarzy, dokumentalistów: Arletę Bojke, Michała Owerczuka, Tomasza Piechala i Marię Kądzielską-Koper – ilustrowanych zdjęciami wybitnego fotoreportera, zdobywcy głównej nagrody Grand Press Photo Jakuba Szymczuka. To reportaż przedstawiający niezwykłe miejsce na mapie Warszawy – Domową Noclegownię na Łazienkowskiej 14 stworzoną przez Fundację "Oczami Nieba" dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Książka ukazuje historie zarówno uchodźców, którzy przeszli przez noclegownię, jak i wolontariuszy, którzy im pomagali. Porusza też kwestie relacji polsko-ukraińskich, wielkiej ofiarności i pomocy, jaką wykazali się Polacy w obliczu wojny, jak również realia ukraińskiej rzeczywistości.
-
02.12.2023
-
23 min 10 s
-
-
Klub detektywów - Andrzej Graul o powieści "Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy"
Gościem w "Klubie detektywów" jest Andrzej Graul, pisarz, krytyk literacki, wykładowca akademicki, redaktor, autor powieści "Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy", która ukazała się 15 listopada nakładem wyd. Glowbook. Parodia kryminału „Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy” opowiada o śledztwie kontrowersyjnego Analityka Praktyk Wątpliwych w tajemniczej stolicy egzotycznego zbytku i globalnej konspiracji, rządzącej się prawami ograniczonymi jedynie potencjałem języka i wyobraźni. Fantasmagoryczna Czungpalarma nasycona jest nonsensownym poczuciem humoru i postaciami równie groteskowymi, co groźnymi.
-
02.12.2023
-
23 min 38 s
-
-
W stumilowym lesie - Agata Teperek o książce-kalendarzu adwentowym "Tajemnica Dworu Helmersbruk" Evy Frantz
Gościem "Stumilowego lasu" jest Agata Teperek, tłumaczka literatury pięknej, popularnej oraz literatury faktu z języka szwedzkiego i niemieckiego. Do publikacji przetłumaczonych przez naszego gościa należy książka dla dzieci "Tajemnica Dworu Helmersbruk", która ukazała się 24 października nakładem wyd. Widnokrąg. Autorka tej powieści, Eva Frantz, choć mieszka w Finlandii, pisze po szwedzku jako osoba należąca do mniejszości szwedofińskiej. "Tajemnica Dworu Helmersbruk" została wydana w ramach projektu KSIĄŻKI NIOSĄCE NADZIEJĘ. Zawarte w nich historie pokazują pozytywne rozwiązania trudnych problemów i kształtują wartości takie jak życzliwość, empatia, tolerancja, odwaga oraz świadomość własnej wartości. "Tajemnica Dworu Helmersbruk" to opowieść o Florze Winter, która na początku grudnia 1975 roku przybywa wraz z mamą do małego nadmorskiego miasteczka. Zamieszkują w domku portiera znajdującym się na terenie opuszczonej posiadłości rodziny von Hiemsów. Szybko okazuje się, że stary dwór kryje w sobie wiele tajemnic... Książka wydana w formie kalendarza adwentowego składa się z 24 rozdziałów - po jednym na każdy dzień od pierwszego grudnia aż do Wigilii - i każdy zbliża Florę do odkrycia prawdy o posiadłości von Hiemsów oraz o niej samej.
-
02.12.2023
-
26 min 50 s
-
-
Z półki na półkę
Przegląd nowości wydawniczych.
-
02.12.2023
-
21 min 38 s
-
-
Gość specjalny - Marta Orzeszyna i Małgorzata Gutowska-Adamczyk o książce "Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł"
Gośćmi specjalnymi będą Marta Orzeszyna (znawczyni literatury i kultury francuskiej, autorka biografii Antoniego Cierplikowskiego "Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa") oraz Małgorzata Gutowska-Adamczyk (autorka wielu powieści historyczno-obyczajowych, w tym bestsellerowych serii "Fortuna i namiętności", "Osiedle Sielanka", "Cukiernia pod Amorem"). Przedmiotem naszej rozmowy będzie książka "Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł", która w nowym wydaniu ukazała się 26 września nakładem wyd. Rebis. To opowieść o jednym z najbarwniejszych okresów w dziejach Paryża, powszechnie kojarzonym z szaloną zabawą w Moulin Rouge i kankanem. Jednak belle epoque to przede wszystkim lata ożywionej działalności artystycznej, naukowej i politycznej oraz śmiałych przewrotów społeczno-obyczajowych - to właśnie wtedy Paryż nazywano stolicą świata. Ta ilustrowana fotografiami z epoki podróż w czasie, pełna niezwykłych historii, barwnych postaci, burzliwych miłości oraz wybitnych dzieł sztuki i literatury pozwala poczuć duszę miasta świateł z przełomu wieków.
-
25.11.2023
-
27 min 09 s
-
-
Klub detektywów - Wojciech Chmielarz o thrillerze "Zwykła przyzwoitość"
Gościem w "Klubie detektywów" będzie Wojciech Chmielarz, pisarz i dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść "Przejęcie", autor cyklu powieści z komisarzem Jakubem Mortką ("Podpalacz", "Farma lalek", "Przejęcie", "Osiedle marzeń", "Cienie", "Długa noc"), cyklu gliwickiego ("Wampir", "Zombie", "Wilkołak"), powieści "Królowa głodu" oraz thrillerów psychologicznych ("Żmijowisko", "Rana", "Wyrwa", "Za granicą"), a także cyklu z Bezimiennym ("Prosta sprawa", "Dług honorowy"), którego ostatni, trzeci tom "Zwykła przyzwoitość" ukazał się 11 października nakładem wyd. Marginesy. Charyzmatyczny bohater o tajemniczej przeszłości, zwany nadwiślańskim Jackiem Reacherem, tym razem staje w obronie warszawskich seniorów, którzy w niejasnych okolicznościach stracili swoje mieszkania, co prowadzi go w sam środek afery powiązanej z rynkiem nieruchomości...
-
25.11.2023
-
19 min
-
-
W stumilowym lesie - Barbara Wicher o książce-kalendarzu adwentowym "Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie"
Gościem "Stumilowego lasu" będzie Barbara Wicher, pisarka i tłumaczka z języka francuskiego, autorka licznych książek dla dzieci i młodzieży, m.in. trylogii fantastyczno-przygodowej o Tybaldzie, cyklu ekologicznego o Detektywie Łodydze, opowieści o psie Tofiku, bajki wyciszającej "Ada nie chce spać", opowiadań "Tomo. Niezwykły przyjaciel", "Tomo w tarapatach", "Skradziona korona", "Magiczna kłódka", a także niezwykłego projektu książki personalizowanej "Sekret starego pirata". Do publikacji naszego gościa należą również te o tematyce świątecznej, jak cykl o przygodach Świętego Mikołaja czy książka "Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie", która ukazała się 8 listopada nakładem wyd. Świetlik. Bohaterami tej zimowej historii są króliki zamieszkujące tytułową dolinę, a wśród nich mały Stefek i jego przyjaciele, którzy nigdy nie obchodzili Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku, za sprawą zasłyszanych słów o "świątecznym drzewku", postanawiają poznać wszystkie tajemnice związane z Gwiazdką i jej obchodami. Przed mieszkańcami Cichej Doliny nie lada wyzwanie: pierwsze ubieranie choinki, śpiewanie kolęd, przygotowywanie wigilijnych potraw i pisanie listu do Świętego Mikołaja! "Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie" to książka dla dzieci w wieku przedszkolnym w formie kalendarza adwentowego - z 24 rozdziałami do czytania od 1 do 24 grudnia.
-
25.11.2023
-
24 min 22 s
-
-
Z półki na półkę
Przegląd nowości wydawniczych
-
25.11.2023
-
22 min 16 s
-
-
Gość specjalny: Beata Skrzypczak o powieści "El Roi"
Gościem specjalnym była Beata Skrzypczak, pisarka i promotorka czytelnictwa, autorka powieści "El Roi", która ukazała się 26 października nakładem wyd. Lira. Estera, młoda Żydówka, dorasta w Nowym Sączu, który przed wojną był miastem wielu kultur. Po śmierci babci postanawia poznać przeszłość swojej rodziny. Jakub, dziennikarz i podróżnik, poznaje w Urugwaju tajemniczą kobietę i dla niej gotów jest odmienić całe swoje życie. Adela, siedząc przy łóżku umierającego ukochanego, opowiada o wojennych losach swoich najbliższych w cieniu Auschwitz, a także wspomina szkolne lata w Nowym Sączu. Pozornie tych troje nie ma ze sobą nic wspólnego. Łączy ich jednak historia, której początków trzeba szukać jeszcze w czasach II wojny światowej. Każde z nich sięga w przeszłość, aby znaleźć w niej prawdę – i każde z nich się przed nią broni, bo ta prawda może być zarówno darem, jak i klątwą.
-
18.11.2023
-
25 min 10 s
-
-
Klub detektywów: Michał Choiński o komiksie, filmach i serialach o "Rodzinie Addamsów"
Gościem w "Klubie detektywów" był Michał Choiński, dr hab. literaturoznawstwa, prof. UJ, amerykanista, poeta, kierownik Zakładu Historii Literatury Amerykańskiej w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji porozmawiamy tym razem nie o kryminalnych nowościach wydawniczych, a o serii rysunków, dzięki którym w świecie popkultury zaistniała znana doskonale także w Polsce "Rodzina Addamsów". Przypomnimy postać twórcy upiornej familii - ilustratora i karykaturzysty Charlesa Addamsa - oraz historię jego najsłynniejszego komiksowego dzieła, a także historię czasopisma, w którym publikował swoje rysunki, czyli "New Yorkera". Opowiemy też o kolejnych produkcjach prezentujących perypetie "Rodziny Addamsów": serialu fabularnym z lat 60., serialach animowanych z lat 70. i 90., filmie Barry'ego Sonnenfelda z 1991 i jego kontynuacji z 1993 roku, dwóch kinowych filmach animowanych (z 2019 i 2021 roku) oraz o bijącym rekordy popularności serialu "Wednesday".
-
18.11.2023
-
20 min 45 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
99 odcinków
-
Mnie się to podoba
1891 odcinkówDziałania twórcze z obszaru sztuk wizualnych, teatralnych, literackich
-
Wieczór literacki
371 odcinków„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym.
-
Czytaj z nami!
31 odcinków„Czytaj z nami!”. Cykl audycji upowszechniających czytelnictwo przygotowany wspólnie w Narodowym Centrum Kultury.