Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem w "Klubie detektywów" był Tomasz Duszyński, dziennikarz, pisarz, autor powieści i opowiadań z gatunku fantastyki oraz kryminałów retro, do których zaliczają się czterotomowa seria "Glatz" oraz dwutomowy cykl "Fenomen z Warszawy". Jego najnowsza powieść "Małomiasteczkowy", która ukazała się 27 września nakładem wyd. Skarpa Warszawska, to z kolei kryminał osadzony we współczesnej rzeczywistości - w małej miejscowości pod Wrocławiem i w samym Wrocławiu. Śledztwo w sprawie zaginięcia młodej biegaczki niespodziewanie krzyżuje się z nierozwiązanymi sprawami kryminalnymi sprzed lat oraz z trudną sytuacją osobistą policjanta Konrada Cicheckiego. Autor wciąga swojego bohatera w sieć ścisłych powiązań i powracających traum z przeszłości w dusznej małomiasteczkowej atmosferze, gdzie każdy zna każdego... Czy jednak wystarczająco, aby odkryć, kto winien jest morderstwa?
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (516)
-
Klub detektywów - Małgorzata i Michał Kuźmińscy o kryminale "Ruiny"
Gośćmi w "Klubie detektywów" jest kryminalny duet: Małgorzata i Michał Kuźmińscy, autorzy dwóch sensacyjno-kryminalnych powieści retro ("Sekret Kroke", "Klątwa Konstantyna") oraz cyklu etnokryminałów ("Śleboda", "Pionek", "Kamień", "Mara") oraz najnowszej powieści "Ruiny", która ukazała się 5 czerwca nakładem wyd. Dolnośląskiego. "Ruiny" - początek nowej serii z detektyw Sylwią Nowak - to kryminał, którego bohaterowie mierzą się z gwałtowną śmiercią i własną przeszłością. To nie mogło być samobójstwo. Marzena była pełna życia, zwariowana, spełniała swoje marzenie o karierze aktorskiej. A przynajmniej tak ją zapamiętała Sylwia Nowak, gdy lata temu urwał im się kontakt. Doświadczona policjantka i agentka ABW, a dziś prywatna detektywka, nie wierzy w wersję prokuratury. Żeby odkryć prawdę o śmierci przyjaciółki z dzieciństwa, wyrusza na Dolny Śląsk, gdzie w ruinach poniemieckiego domostwa alternatywna grupa teatralna – w której grała Marzena – przygotowuje się do spektaklu. Zwłoki znaleziono w stawie nieopodal ruin. A śmierć Marzeny to nie jedyna tragedia związana z tym miejscem… Gdzie kończy się gra, a zaczyna rzeczywistość? Jak głęboko trzeba szukać, by zamiast maski zobaczyć prawdziwą twarz bliskiej osoby? Jak się nie zgubić, klucząc między faktami a fikcją, między brutalną prawdą a zwodniczą pamięcią? I kto to wszystko wyreżyserował?
-
27.07.2024
-
18 min 50 s
-
-
W stumilowym lesie - Katarzyna Gacek o serii książek przygodowych dla dzieci "Supercepcja"
Gościem "Stumilowego lasu" jest Katarzyna Gacek, pisarka i scenarzystka, autorka "podwarszawskich" powieści kryminalnych w stylu cosy crime (cykle "Magdalena Borowska" i "Agencja detektywistyczna Czajka") oraz sześciotomowej serii przygodowej dla dzieci "Supercepcja". Kolejne tomy przedstawiają losy grupy dzieci, które choć pozornie się nie wyróżniają, dysponują supermocami w postaci szczególnie wyostrzonych zmysłów. Julka, Klara, Janek, Zosia i Tymon poznają się przez przypadek, jednak jest coś, co ich łączy: wszyscy mają pewien tajemniczy dar (doskonały wzrok, idealny słuch, superczuły dotyk, niezawodny węch, perfekcyjny smak). Sprawia on, że mogą dokonywać niemożliwego, ale i sprowadza na nich mnóstwo kłopotów. Być zwyczajnym nastolatkiem z niezwykłymi zdolnościami – to nie takie proste, jak się wydaje! Gdy oszuści planują zagarnąć dom Julki, złodzieje ukraść klejnoty koronne Imperium Brytyjskiego, porywacze skrzywdzić ich przyjaciela, a bezwzględni naukowcy wprowadzić w życie niecny plan, cała grupa musi wykorzystać swoje moce, by uratować siebie i innych, a przy okazji – nie dać się zdemaskować!
-
27.07.2024
-
22 min 21 s
-
-
Z półki na półkę
Kinga Michalska zaprasza na przegląd nowości wydawniczych.
-
27.07.2024
-
13 min 50 s
-
-
Gość specjalny - Maciej Marcisz o powieści "Znaki zodiaku"
Gościem specjalnym jest Maciej Marcisz, pisarz, autor powieści "Taśmy rodzinne", "Książka o przyjaźni" oraz najnowszej "Znaki zodiaku", która ukazała się 5 czerwca nakładem wyd. W.A.B. To zanurzona we współczesności opowieść o grach z tożsamością i własną osobowością, przyjaźni, klasowych napięciach i pragnieniu nowego życia. Maks jest pisarzem i wkrótce ma szansę otrzymać najważniejszą nagrodę literacką w kraju. Sławę przyniosła mu autobiograficzna trylogia, w której przedstawił swoje trudne dzieciństwo: wychowanie na wsi wśród przegranych transformacji, biedę, znój, dyskryminację, ojca alkoholika i matkę półanalfabetkę. Jest tylko jeden problem - ktoś twierdzi, że ta ckliwa historia społecznego awansu została kompletnie zmyślona. Jego przyjaciółka Ida właśnie się zaręczyła. Szkoda tylko, że praca w biurze tłumaczeniowym kompletnie ją wypala. Pewnego ranka zostawia w łóżku swojego partnera, wychodzi z domu i błąka się po mieście bez celu, aż zgłasza się do szpitala psychiatrycznego. Wychodzi z półrocznym zwolnieniem lekarskim. Pogubieni przyjaciele wyjeżdżają do włoskiej rezydencji wspólnej znajomej, gdzie spędzają wakacje. Toskania, upalna pogoda, piękna sceneria, dom na wzgórzu, dwa miesiące wolnego - idealne warunki by odpocząć i wreszcie ułożyć sobie spójną wizję życia. Lub też kompletnie je zniszczyć.
-
20.07.2024
-
25 min 21 s
-
-
Klub detektywów - Jacek Kalinowski o thrillerze "Sześć snów Laury Szuster"
Gościem w "Klubie detektywów" jest Jacek Kalinowski, pisarz, autor thrillerów "Miejsca cieniste" oraz "Sześć snów Laury Szuster", który ukazał się 17 czerwca nakładem wyd. Znak Crime. To powieść łącząca elementy thrillera psychologicznego z wątkami fantastycznymi i paranormalnymi, która w zaskakujący sposób wykorzystuje motyw podróży w czasie. Tytułowa bohaterka, uwięziona w ciemnym pomieszczeniu przez nieznanego oprawcę, przenosi się we śnie do małego miasteczka Gruziec, miejsca swojego urodzenia. Jest rok 2003, to czas poprzedzający przyjście Laury na świat. W miasteczku poznaje grupę nastolatków, a wśród nich swoją biologiczną matkę w ostatnich miesiącach ciąży. Laura zaprzyjaźnia się z Zuzą i dzięki wiedzy z przyszłości próbuje odwrócić los ich obu. Aby zapobiec śmierci matki w pożarze i uratować samą siebie z rąk oprawcy, musi się spieszyć - ma na to tylko sześć nocy...
-
20.07.2024
-
19 min 50 s
-
-
W stumilowym lesie - Barbara Gawryluk o książkach "Kraków. Przewodnik dla dużych i małych" oraz "Janek, pseudonim Żegota"
Gościem "Stumilowego lasu" jest Barbara Gawryluk, pisarka, dziennikarka i tłumaczka szwedzkiej literatury dziecięcej, autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży (m.in. serie opowieści o psie Kaktusie oraz świstaku Gwizdku, cykl "Pies na medal", "Dżok. Legenda o psiej wierności", "Baltic. Pies, który płynął na krze", "Przedszkolaki z ulicy Morelowej", "Moje Bullerbyn", "Kolczyki Selmy", "Zdalna babcia", "Teraz tu jest nasz dom", "Moc Amelki") oraz współautorka - wraz z przewodniczką Łucją Malec-Kornajew - najnowszej publikacji "Kraków. Przewodnik dla dużych i małych", która ukazała się 5 czerwca nakładem wyd. Literackiego. To kolejny tom serii podróżniczej dla dzieci, w której tym razem poznajemy Kraków pełen ciekawostek, tajemnic, legend, atrakcyjnych zakamarków i zielonych miejsc. Z książki czytelnicy dowiedzą się m.in. kim był Ferdynand Wspaniały, gdzie w Krakowie można zobaczyć grób wampirzycy, jaka legenda wiąże się z krakowskimi gołębiami oraz ile osób potrzeba do rozbujania wawelskiego dzwonu. Barbara Gawryluk opowie również o swojej książce "Janek, pseudonim Żegota", która ukazała się niedawno nakładem wyd. Literatura. To poruszająca, osobista opowieść o wojennych losach ojca autorki, który w latach 1943-45 jako kilkunastoletni chłopak brał udział w walkach partyzanckich.
-
20.07.2024
-
25 min 39 s
-
-
Z półki na półkę
Kinga Michalska zaprasza na przegląd nowości wydawniczych.
-
20.07.2024
-
12 min 34 s
-
-
Gość specjalny - Magda Knedler o powieści "Medea z Wyspy Ognia"
Gościem specjalnym była Magda Knedler, pisarka, autorka powieści obyczajowych i historycznych, fabularyzowanych biografii oraz powieści opartych na faktach, m.in. "Położna z Auschwitz", "Moje przyjaciółki z Ravensbruck", "Szepty z Wyspy Samotności", "Nikt ci nie uwierzy", "Narzeczone Chopina", "Usta rzeźbiarki", "Narzeczona z Powstania", "Pani Labiryntu", "Łączniczka", "Pewnego razu w Wenecji" oraz cyklu o Medei Steinbart, którego druga część, "Medea z Wyspy Wisielców", ukazała się 19 czerwca nakładem wyd. Zwierciadło. To poruszająca opowieść, której akcja zainspirowana greckim mitem o czarodziejce Medei rozgrywa się w cieniu I wojny światowej. Po tragicznych wydarzeniach w pałacu Falkenberg i konflikcie z Johannem Medea przenosi się do Breslau. W trudnych chwilach pomaga jej psychiatra Horst Achilles Lange. Między nimi rodzi się uczucie i oboje planują wspólną przyszłość. Tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej Horst dostaje list od przyjaciela, któremu postanawia pomóc. Medea zostaje sama w Breslau. Ukochany wyrusza w kierunku frontu wschodniego i słuch o nim ginie. Nikt nie wie, co się z nim stało, a on sam nie ma pojęcia, że zostawił w mieście, przekształconym teraz w twierdzę, nie tylko narzeczoną, która nagle musi zupełnie zmienić swoje życie. Czy Medea odnajdzie szczęście? Czy dowie się, co spotkało Horsta? I czy jej były mąż, Johann Westhoff, na pewno o niej zapomniał?
-
13.07.2024
-
23 min 44 s
-
-
Klub detektywów - Katarzyna Gacek o powieści cosy crime "Krew z krwi"
Gościem w "Klubie detektywów" była Katarzyna Gacek, pisarka i scenarzystka, autorka "podwarszawskich" powieści kryminalnych w stylu cosy crime - serii o Magdalenie Borowskiej oraz cyklu "Agencja detektywistyczna Czajka", którego trzeci tom „Krew z krwi” ukazał się 3 czerwca nakładem wyd. Znak. Kiedy właściciel apteki z Milanówka ginie w wypadku na Mazurach, jego śmierć nie budzi wątpliwości policji. Był pijany, spadł z łódki, utopił się. Sprawa zamknięta. Dzień po jego pogrzebie, córka, przez całe życie jedynaczka, zaczyna podejrzewać, że ma siostrę. Wszystko wskazuje na to, że ojciec, znany z kryształowego charakteru, prowadził podwójne życie. Sprawa trafia do Agencji Detektywistycznej Czajka. Gaja w pełnej rodzinnych sekretów zagadce zaczyna dostrzegać ślady własnej zagmatwanej historii rodzinnej. By znaleźć klucz do tajemnicy musi zwrócić się o pomoc do komisarza Lewina. A przecież od dawna między nimi iskrzy… Tymczasem Klara planuje wyjazd do Paryża, a Matylda odkrywa w sobie nowe talenty. Będzie się działo!
-
13.07.2024
-
20 min 33 s
-
-
Gość specjalny - Justyna Czechowska o antologii opowiadań "Mistrzowie opowieści. O morzu"
Gościem specjalnym jest Justyna Czechowska, tłumaczka literatury szwedzkiej i norweskiej, literaturoznawczyni, autorka artykułów, antologii i wywiadów oraz kuratorka serii "Mistrzowie opowieści" wyd. Wielka Litera, w ramach której 3 lipca ukazała się antologia opowiadań "O morzu". To zbiór dla każdego, kto pragnie zgłębić wielowymiarowość morza – od romantycznych marzeń po surową rzeczywistość. Znajdziemy tu zarówno poezję autorów związanych z morzem, takich jak Konstandinos Kawafis i Tomas Tranströmer, klasyczną (i zarazem najsłynniejszą) morską baśń, czyli ”Małą Syrenkę" Hansa Christiana Andersena, ale także współczesne teksty ukazujące dramatyczną sytuację uchodźców na Morzu Śródziemnym, takie jak reportaż Wolfganga Bauera. Spotkamy tu klasycznych, jak i współczesnych autorów i autorki: Johna Updike’a, Italo Calvino, Mercè Rodoreda'y, Petera Mickwitza czy Judith Schalansky. W książce znalazły się opowiadania z Trynidadu, Haiti i Południowej Afryki, jak również twórczość palestyńskiej pisarki Adanii Shibli oraz zakazanego przez białoruski reżim Alhierda Bacharewicza. Nie mogło zabraknąć także twórczości Tove Jansson, której opisy morza i marzenia o własnej wyspie wprowadzają do antologii odrobinę egzotyki.
-
06.07.2024
-
23 min 38 s
-