Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Gościem specjalnym był dr hab. Aleksander Wójtowicz, prof. UMCS, historyk literatury zajmujący się dziejami polskich oraz europejskich ruchów awangardowych, współredaktor edycji krytycznej J. Czechowicz, Pisma zebrane, t. 9, Varia oraz monografii Józef Czechowicz. Poeta - prozaik - krytyk - tłumacz, kierownik Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Pretekstem do rozmowy o nowoczesnej i różnorodnej formalnie twórczości Józefa Czechowicza jest przypadająca 15 marca 120. rocznica urodzin lubelskiego poety z kręgu Drugiej Awangardy, jednego z założycieli grupy poetyckiej "Reflektor", aktywnego uczestnika życia literackiego przedwojennego Lublina, redaktora kilkunastu czasopism, pracownika Polskiego Radia, dla którego pisał słuchowiska. Z okazji rocznicy Muzeum Literackie w Lublinie przygotowało wystawę "Narodziny wiersza. Rękopisy Józefa Czechowicza", którą można oglądać do 29 marca.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książkomania
W naszym magazynie każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy niebanalnych biografii, pasjonaci dobrych powieści oraz fani zaskakujących kryminałów. Nie zapomnimy oczywiście o naszych najmłodszych słuchaczach, których czeka wiele niespodzianek W Stumilowym Lesie. W KSIĄŻKOMANII podpowiemy, czego szukać w księgarni, zaglądając Z półki na półkę, będziemy rozwiązywać kryminalne zagadki w Klubie Detektywów, a o najciekawszych książkach i wydarzeniach literackich co tydzień opowie nasz Gość Specjalny.
Odcinki podcastu (288)
-
Gość specjalny - prof. Mirosław Strzyżewski o Maurycym Mochnackim - literackim patronie 2023 roku
Gościem specjalnym będzie prof. Mirosław Strzyżewski z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, historyk literatury i edytor, dyrektor Wydawnictwa Naukowego UMK, znawca historii literatury i kultury XIX wieku, autor m.in. opracowań edytorskich korespondencji Maurycego Mochnackiego oraz publikacji "Działalność krytyczna Maurycego Mochnackiego" i "Maurycy Mochnacki. Rozprawy literackie". Bohaterem naszej rozmowy będzie jeden z literackich patronów 2023 roku, którego 220. rocznica urodzin minęła 13 września. Maurycy Mochnacki to przede wszystkim działacz i publicysta polityczny, uczestnik i kronikarz Powstania Listopadowego oraz jeden z teoretyków polskiego romantyzmu, ale także pianista konkurujący z Chopinem i uczestnik XIX-wiecznego życia kulturalnego.
-
23.09.2023
-
27 min 47 s
-
-
W stumilowym lesie - Krzysztof Poznański o książce "Zanim pojawiły się dinozaury. Niesamowite dzieje Ziemi"
Gościem "Stumilowego lasu" będzie Krzysztof Poznański, popularyzator nauki i twórca kanału internetowego NaukowoTV, prowadzący liczne wykłady, warsztaty i prelekcje pasjonat nauk o Ziemi, przez dzieci nazywany „panem od dinozaurów”, autor książek z serii "Niesamowite dzieje Ziemi": "Dinozaury i wielkie ssaki” oraz "Zanim pojawiły się dinozaury", która ukazała się 9 sierpnia nakładem wyd. Wilga. Udamy się na wycieczkę do świata stworzonego dzięki nauce oraz wyobraźni setek badaczy i entuzjastów prehistorii. Dowiemy się, jakie były początki Wszechświata, o czym mogą powiedzieć nam meteoryty, jak powstało życie na Ziemi, czym różni się pierwotny bulion od pierwotnej pizzy, kiedy na naszej planecie pojawiły się rośliny, jak wyglądały pierwsze zwierzęta, co było przyczyną wymierania permskiego i czy zagraża nam kolejna asteroida lub wybuch superwulkanu.
-
23.09.2023
-
29 min 15 s
-
-
Klub detektywów - Magda Stachula o kryminale "Pisarka"
Gościem w "Klubie detektywów" będzie Magda Stachula, autorka thrillerów psychologicznych i powieści typu "domestic noir", takich jak "Idealna", "Strach, który powraca", "Trzecia", "W pułapce", "Oszukana", "Odnaleziona", "Oskarżona", "Gdzie jest Emma?", Stalker", "Rozgrywka", "Nieobliczalna" oraz najnowszej powieści „Pisarka”, która ukazała się nakładem wyd. Luna. Jej bohaterka, Laura Ruta, to bestsellerowa autorka thrillerów. Właśnie świętuje premierę najnowszej powieści, która zbiera entuzjastyczne recenzje. Dzień po spotkaniu z czytelnikami pisarka dostaje tajemniczą przesyłkę, której zawartość przypomina jej groźbę sprzed lat. Kto jest nadawcą? Jak zdobył adres Laury? I wreszcie skąd wie, kiedy skończy się jej życie. Czy właśnie oznajmił, że planuje ją zabić? Kilka dni później Laura Ruta znika bez śladu. Ruszają poszukiwania, policja przesłuchuje świadków i podejrzanych, a media spekulują, czy to zaplanowany, marketingowy performance czy jednak ktoś uprowadził pisarkę...
-
23.09.2023
-
17 min 53 s
-
-
Z półki na półkę
Przegląd nowości wydawniczych.
-
23.09.2023
-
21 min 30 s
-
-
Gość specjalny - Mirella Wąsiewicz o reportażu "Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować"
Gościem specjalnym Mirella Wąsiewicz, współautorka (wraz z Aleksandrą Kozłowską) książki "Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować" opublikowanej 3 lipca nakładem wyd. Znak Horyzont. To pierwsza książka, która mówi o blaskach i cieniach życia na Islandii. Polacy pracują tam we wszystkich sektorach, zakładają własne biznesy, przewodzą strajkom, stoją na czele rady miejskiej. Jedni są tak bogaci, że mogą kupić żonie gwiazdkę z nieba, inni ledwo wiążą koniec z końcem. Historię "nowych Wikingów" piszą po swojemu. Opowiadają o problemach, których się nie spodziewali, pokazują życie na Islandii z wielu perspektyw, zdradzają miejsca, które warto zobaczyć i te, do których lepiej się nie zapuszczać.
-
16.09.2023
-
27 min 22 s
-
-
Klub detektywów - Weronika Mathia o kryminale "Żar"
Gościem w "Klubie detektywów" Weronika Mathia, autorka powieści "Żar", która ukazała się 6 września nakładem wyd. Czwarta Strona. Weronika Mathia to dziennikarka, copywriterka, politolożka oraz współzałożycielka szkoły kreatywnego pisania "Kuźnia Bestsellerów", a także dwukrotna laureatka konkursu na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego we Wrocławiu. Jej debiutancka powieść to historia osób, które od lat noszą w sobie tytułowy żar. Są nim trudne przeżycia, zawiedzione nadzieje, złe decyzje i krzywdy - te, które im wyrządzono lub te, które wyrządzili innym. "Żar" to niepokojący, wielowarstwowy kryminał, który porusza ważne tematy i zostawia po sobie ślad w pamięci.
-
16.09.2023
-
18 min 41 s
-
-
W stumilowym lesie - Artur Gębka o książce "Ten Pan" oraz bajkach terapeutycznych dla dzieci i dorosłych
Gościem "Stumilowego lasu" Artur Gębka, psycholog dziecięcy, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny i autor książek dla dzieci, takich jak "Znikodem i zagadka lęku", "Smutek, którego nikt nie chciał", "Butelka taty" oraz najnowsza "Ten Pan", która ukazała się 15 września nakładem wyd. Widnokrąg. Wszystkie publikacje oparte są na zasadach terapii ACT (akceptacji i zaangażowania), która może być szczególnie pomocna dla osób z zaburzeniami lękowymi, depresją i trudnościami w regulacji emocji. Książka "Ten Pan" to napisana z wielką wrażliwością i zrozumieniem opowieść o bezdomności oraz wykluczeniu, niezwykle sugestywna i poruszająca. Historia, która niesie nadzieję, ale też zachęca do refleksji. Zdobią ją eteryczne akwarele w czterech kolorystycznych odsłonach nawiązujących do pór roku autorstwa Natalii Chirkowskiej.
-
16.09.2023
-
24 min 34 s
-
-
Z półki na półkę
Przegląd nowości wydawniczych.
-
16.09.2023
-
15 min 35 s
-
-
Gość specjalny - prof. Maria Olszewska o "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej
Gościem specjalnym jest prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni literatury II połowy XIX wieku. W związku z odbywającym się w sobotę 9 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie Narodowym Czytaniem porozmawiamy o lekturze tegorocznej, XII edycji - powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Zastanowimy się m.in. nad tym, na ile biografia pisarki wpłynęła na treść utworu, jakie tajemnice skrywają bohaterowie powieści i dlaczego tak wiele poruszonych w "Nad Niemnem" wątków brzmi zaskakująco współcześnie.
-
09.09.2023
-
30 min 01 s
-
-
Klub detektywów - Mieczysław Gorzka o thrillerze psychologicznym "Poszukiwacz zwłok"
Gościem w "Klubie detektywów" będzie Mieczysław Gorzka, pisarz, autor dwutomowego cyklu „Wściekłe psy” („Polowanie na psy”, „Dziewięć”), serii kryminalnej „Cienie przeszłości” (na którą składają się tomy „Martwy sad”, „Iluzja” i „Totentanz”) oraz powieści „Krwawnica” i „Lilie”, a także najnowszej książki „Poszukiwacz zwłok”, która ukazała się 9 sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.
-
09.09.2023
-
16 min 32 s
-