Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Żuawi śmierci to elitarna polska jednostka wojskowa z okresu powstania styczniowego 1863 roku. Powstała ona z inicjatywy i została sformowana przez jej dowódcę, Franciszka Rochebrune'a (1830-1870, François de Rochebrune), francuskiego wojskowego, polskiego generała, człowieka o skomplikowanej naturze, ale mającego wybitne zdolności dowódcze. Do swego oddziału dobierał on najlepszych młodych ludzi, wcześniej ich szkoląc. Żuawi śmierci wykazali się szczególnie w trzech bitwach powstania, pod Miechowem, pod Grochowiskami i pod Chrobrzem. Już po tej pierwszej bitwie oddział owiany był sławą, a z czasem legendą. Ostatni powstaniec styczniowy z oddziału Żuawów śmierci zmarł w 1934 roku. Mimo upamiętnienia i legendy, mimo istniejących wspomnień oraz wielu publikacji, żuawi nie doczekali się monografii. Próbą wypełnienia tej luki jest książka "Żuawi śmierci. Komandosi powstania styczniowego" (Gdańsk 2022) autorstwa dr. Kamila Kartasińskiego, kierownika działu merytorycznego Panteonu Górnośląskiego w Katowicach, z którym rozmawiał Piotr Łoś.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Książka na ucho
Odcinki podcastu (73)
-
"Ha-Ga. Obrazki z życia" cz. I
Rozmowa z Agatą Napiórską, autorką książki "Ha-Ga. Obrazki z życia" - biografii Anny Gosławskiej-Lipińskiej, wieloletniej rysowniczki satyrycznej "Szpilek"
-
26.03.2023
-
20 min 52 s
-
-
"Ha-Ga. Obrazki z życia" cz. II
Rozmowa z Agatą Napiórską, autorką książki "Ha-Ga. Obrazki z życia" - biografii Anny Gosławskiej-Lipińskiej, wieloletniej rysowniczki satyrycznej "Szpilek"
-
25.03.2023
-
20 min 18 s
-
-
Ukryte życie zakonne na Mazowszu 1945-1989
O pracy apostolskiej i życiu zakonnic z zakonów bezhabitowych (tzw. skrytek), założonych głównie przez o. Honorata Koźmińskiego na Mazowszu, w programie mówiła dr Monika Michalina Ciosek, autorka książki "Koleżanki, panie, obywatelki. Ukryte życie zakonne na Mazowszu w latach 1945-1989 w świetle relacji biograficznych", z którą rozmawiał Piotr Łoś.
-
19.03.2023
-
49 min 56 s
-
-
Rodowicz - Teatr - Droga
Rozmowa z Tomaszem Rodowiczem, reżyserem, aktorem, współtwórcą Teatru Gardzienice, twórcą teatru Chorea, Człowiekiem Teatru 2019, współautorem książki "Rodowicz - Teatr - Droga".
-
04.03.2023
-
49 min 22 s
-
-
Polska - Nowa Zelandia, historia emigracyjna
W czasie II wojny św., w 1944 roku do obozu Pahiatua w Nowej Zelandii przybyło 733 polskich dzieci i 105 osób personelu pomocniczego. Mieli zostać w Nowej Zelandii do zakończenia wojny, na koszt kraju Kiwi. Większość z nich została do dziś, nie chcąc wracać po raz drugi pod skrzydła Stalina, długo nie wierzyli, że Polska może być wolna. Historię tej grupy (już w kilku pokoleniach), jak i innych polskich emigrantów, w swoich książkach opisuje dr Dariusz Zdziech, gość audycji "Książka na ucho", badacz, wykładowca akademicki z Krakowa, pochodzący z południa województwa mazowieckiego - z Szydłowca. Jak mówi nasz gość, autor książek "Pahiatua. Mała Polska małych Polaków" oraz najnowszej, mało znanej, bo wydanej w czasie pandemii: "Polska Nowa Zelandia. Emigracja lat 1945-2006", potomkowie tychże wojennych rozbitków, ubogacają kulturę nowozelandzką, ale także są najlepszymi ambasadorami Polski na drugim krańcu Ziemi.
Zapraszamy też na wystawę "Kiedyś byliśmy uchodźcami", która jeszcze jest w Szydłowcu, a już od 13 marca zagości w Łomży.
-
26.02.2023
-
52 min 42 s
-
-
Izabela Świat w płomieniach
Izabela z Flemmingów Czartoryska potajemnie wyprawia się w daleką podróż - do Torunia. Przypuszcza bowiem, że tam rozwiąże zagadkę zabytkowej szkatułki oraz medalu, który w niej się znajdował... Tak rozpoczyna się opowieść o pani na Powązkach i Puławach, założycielce pierwszego na ziemiach polskich Muzeum, kobiecie tyleż kontrowersyjnej, co i dla Polski zasłużonej. O niej właśnie w programie opowiadał Krzysztof P. Czyżewski, autor książki "Izabela. Świat w Płomieniach".
-
19.02.2023
-
44 min 18 s
-
-
"Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek"
Rozmowa z Krystyną Romanowską, współautorką książki "Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek".
-
03.02.2023
-
53 min 11 s
-
-
"Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia"
Rozmowa z dziennikarzem, pisarzem i popularyzatorem historii Markiem Telerem o jego książce "Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia" (Wyd. Skarpa Warszawska).
-
28.01.2023
-
44 min 08 s
-
-
"Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci"
Rozmowa z doktorem filozofii, dziennikarzem naukowym i publicystą Łukaszem Lamżą o jego książce "Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci" (Wyd. Czarne).
-
22.01.2023
-
48 min 42 s
-
-
O poemacie "Masnawi"
Rozmowa o poemacie "Masnawi" XIII-wiecznego perskiego poety, mistyka i teologa Dżalaluddina Rumiego (Wyd. Imprint Media). Gościem Jerzego Chodorka był Błażej Gałkowski, redaktor i wydawca książki.
-
15.01.2023
-
47 min 35 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
64 odcinki
-
O teatrze dla Ciebie - prof. Jarosław Gajewski
231 odcinków -
Music Brothers
121 odcinkówNowa audycja w Polskim Radiu RDC – „Music Brothers”. To muzyczna podróż w świat biografii wybitnych polskich artystów, kulis pracy twórczej i anegdot z codziennego życia. Zapraszają Karol i Tomasz Radziwonowiczowie.
-
Teatrowisko
108 odcinków