Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Dlaczego wciąż musimy zmagać się z nieuczciwością przyszłych absolwentów wyższych uczelni? Czy istnieje społeczne zezwolenie na kradzież własności intelektualnej? – Młodzi ludzie nie chcą nic wiedzieć o naukach, tylko chcą mieć dyplom, bo to poprawia sytuację na rynku pracy – mówi prof. Ireneusz Białecki, socjolog edukacji z Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak przekonują goście „Jest sprawy”, problem plagiatu prac dyplomowych istnieje już od wielu lat. Dr Marek Troszyński z Collegium Civitas, podkreśla, że związane jest to z tym, iż „żyjemy w czasach natychmiastowości i konsumpcji”.
– Skoro możemy kupić tak wiele rzeczy, to można także kupić pracę magisterską. Druga sprawa, to że Internet przyzwyczaja nas wszystkich do tego, że każdą rzecz można mieć jako swoją, np. możemy ściągnąć film na swój dysk, który ma prawa autorskie czy przerobić dzieło sztuki na mem i wstawić do sieci jako swoje zdjęcie. Podobnie robimy z pracą magisterską – przerabiamy albo kupujemy – zaznacza dr Troszyński.
Prof. Marek Kowalski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kierownik Projektu Otwartego Systemu Antyplagiatowego, dodaje, że nieuczciwe zrobione dyplomy można porównać do jazdy samochodem po spożyciu alkoholu. – Wiadomo, że grozi to nieobliczalnymi konsekwencjami (…), a w przypadku plagiatu grozi to odebraniem tytułu, infamią, złamaniem kariery. Te przypadki łączy jedna wspólna nić – przyzwolenie społeczne – tłumaczy prof. Kowalski.Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Jest sprawa
„Jest Sprawa” to audycja o charakterze publicystyczno-reporterskim. Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Rozmawiamy o sprawach społecznych, obyczajowych, miejskich – budzących emocje i wymagających wyjaśnienia na forum publicznym. Podejmujemy też interwencje w sprawach naszych słuchaczy.
Audycja trwa godzinę i zawsze można wziąć w niej aktywny udział, dzwoniąc pod numer 22 645 90 90, dzieląc się swoją opinią lub zdaniem na podejmowany temat.
Zapraszamy do kontaktu z nami telefonicznie, mailowo (jestsprawa@rdc.pl) lub listownie.
Odcinki podcastu (2896)
-
Najgłośniejszy przystanek w Warszawie – czy da się poprawić komfort pasażerów?
Mieszkańcy warszawskiego Powiśla skarżą się na uciążliwy hałas na przystanku autobusowym zlokalizowanym w tunelu Wisłostrady. Czy można poprawić warunki w tym miejscu i zwiększyć komfort osób korzystających z komunikacji miejskiej? Gośćmi audycji "Jest sprawa" byli:
- Jakub Dybalski – rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich
- Tomasz Kunert – rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie
- Daniel Łaga – działacz społeczny z Powiśla
-
30.04.2025
-
16 min 10 s
-
Reforma recyklingu czy zagrożenie dla małych i średnich firm?
W audycji "Jest Sprawa" rozmowa o planach reformy systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Organizacje branżowe ostrzegają, że nowe rozwiązania zaproponowane przez rząd mogą oznaczać koniec wolnorynkowej konkurencji w sektorze recyklingu opakowań, wzrost cen i zagrożenie dla tysięcy małych i średnich firm. O sprawie mówi:
Jakub Tyczkowski – prezes zarządu firmy Rekopol, reprezentujący sektor przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem
-
30.04.2025
-
25 min 42 s
-
-
Czy Warszawie potrzebne są nowe kąpieliska?
Warszawscy radni zaproponowali stworzenie nowych kąpielisk w stolicy. Obecnie legalnie możemy kąpać się tylko w Jeziorku Czerniakowskim. Czy miasto planuje wprowadzenie nowych miejsc, gdzie będzie można się schłodzić w gorące letnie dni? Jakie jest stanowisko Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego?
Goście audycji:
- Paweł Błasiak – Prezes stołecznego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
- Jan Piotrowski – Pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły
- Melania Łuczak – Radna m.st. Warszawy, Miasto Jest Nasze
- Anna Auksel-Sekutowicz – Radna m.st. Warszawy, Koalicja Obywatelska
-
29.04.2025
-
43 min 37 s
-
Dla kogo mieszkania komunalne w Warszawie?
Niedawno Urząd m.st. Warszawy poinformował o oddaniu do użytku nowych mieszkań komunalnych w Rembertowie. Jak wygląda sytuacja w całej Warszawie? Kto może ubiegać się o mieszkania komunalne, jakie są zasady i polityka miasta w tym zakresie? Czy system spełnia oczekiwania lokatorów?
Gośćmi w audycji byli:
- Aldona Machnowska-Góra – zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy
- Karolina Zioło-Pużuk – sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, radna m.st. Warszawy, Nowa Lewica
- Zenobia Żaczek – Komitet Obrony Praw Lokatorów
- Barbara Różewska – prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
- Wojciech Lesiuk – zastępca burmistrza dzielnicy Wola
-
28.04.2025
-
47 min 33 s
-
Polski Alarm Hałasowy – jak pozbyć się nadmiernych decybeli?
Z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem Koalicja Polski Alarm Hałasowy apeluje o zaostrzenie norm hałasu komunikacyjnego i walkę ze smogiem akustycznym. O sprawie i propozycjach systemowych, które umożliwiłby walkę z hałasem w przestrzeni publicznej dyskutują:
-
Alan Grinde - Instytut Ekologii Akustycznej,
-
Magdalena Zając - Fundacja Rodzice dla Klimatu,
-
Marcin Świetlik - Prezes Zarządu warszawskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich.
-
23.04.2025
-
38 min 22 s
-
-
Czy warszawski Nowy Świat wymaga zmian?
Wśród działaczy społecznych i urbanistów pojawiają się głosy krytyczne dotyczące obecnego kształtu Nowego Światu, będącego kluczową arterią Warszawy. Czego dotyczą głosy? O tym dyskutują:
- Grzegorz Buczek - Architekt, urbanista
- Patryk Zaremba - Forum Rozwoju Warszawy
- Paweł Trębacz - wiceprezes oddziału warszawskiego SARP
- Magdalena Łań - Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
-
22.04.2025
-
25 min
-
Powrót do sprawy: co dalej czeka artystów ze Stacji Praga?
Artystyczny kolektyw Stacji Praga ma zastrzeżenia dotyczące planów miasta odnośnie rewitalizacji przestrzeni przy Inżynierskiej 6 na warszawskiej Pradze - Północ.
Gość:
- Piotr Wąsowski - Założyciel Stacji Praga
-
22.04.2025
-
16 min 40 s
-
Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy w Warszawie – kiedy wejdzie w życie?
Blisko dwa miesiące temu radni mieli pochylić się nad projektami uchwał dotyczącymi zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Ostatecznie projekty zostały zdjęte z porządku obrad i temat utknął w martwym punkcie. Dlaczego?
- Antonina Wróblewska – radna dzielnicy Praga-Północ, koordynatorka akcji „Stop alko nocą”, Miasto Jest Nasze
- Michał Matejka – radny m.st. Warszawy, Koalicja Obywatelska
- Krzysztof Brzózka – ekspert ds. rynku spirytusowego, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
-
16.04.2025
-
21 min 02 s
-
Coraz więcej incydentów w cyberprzestrzeni. Jak się chronić?
Jak wynika z nowego raportu opublikowanego przez CERT Polska, coraz częściej dochodzi do prób oszustw, wyłudzeń, kradzieży w sieci. O raporcie i tym, co należy z tym zrobić, mówił:
- Marcin Dudek – Szef Zespołu CERT Polska w Instytucie NASK
-
16.04.2025
-
23 min 27 s
-
Raport o stanie polskiej szkoły. Co wymaga natychmiastowej poprawy?
Jakie problemy i wyzwania towarzyszą dziś codziennemu funkcjonowaniu polskiej szkoły? Jakie wątpliwości budzą e-dzienniki, szkolne statuty czy system oceniania? Co można (a czego nie można) zjeść w szkolnej stołówce? Jak szkoły chronią wizerunek uczniów w internecie? To wszystko prezentuje raport Szkoła 2025. Dyskutowali o nim:
- Ania Dęboń - prezeska Stowarzyszenia Dopamina Lab, ambasadorka zdrowej szkoły [via Skype]
- Tomasz Ziewiec - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie
- Marianna Kłosińska - Prezeska Fundacji Bullerbyn
-
15.04.2025
-
24 min 11 s
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
34 odcinkiTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
Łosiowisko
611 odcinkówHistoria, tradycje, kultura Mazowsza.
-
Magazyn PoWarszawsku, zaprasza Łukasz Ostoja-Kasprzycki
46 odcinkówMagazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
-
Animalista
541 odcinkówAnimalista, czyli Łukasz Bożycki zaprasza na spotkania o przyrodzie, zwierzętach i otaczającej nas naturze. Program jest emitowany w każdą sobotę po godzinie 6:00