Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Budynek powstał w 1966 roku według projektu architekta Zygmunta Stępińskiego przy ulicy Marszałkowskiej jako główny salon ekspozycyjno-handlowy Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego – CPLiA , by promować polskie rękodzieło. Ale to już historia...
Czy budynek "Cepelii" przestanie straszyć?
Gościem audycji był Andrzej M. Chołdzyński, architekt odpowiedzialny za modernizację zabytku.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Jest sprawa
„Jest Sprawa” to audycja o charakterze publicystyczno-reporterskim. Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Rozmawiamy o sprawach społecznych, obyczajowych, miejskich – budzących emocje i wymagających wyjaśnienia na forum publicznym. Podejmujemy też interwencje w sprawach naszych słuchaczy.
Audycja trwa godzinę i zawsze można wziąć w niej aktywny udział, dzwoniąc pod numer 22 645 90 90, dzieląc się swoją opinią lub zdaniem na podejmowany temat.
Zapraszamy do kontaktu z nami telefonicznie, mailowo (jestsprawa@rdc.pl) lub listownie.
Odcinki podcastu (2896)
-
„Teraz mnie widzisz?” — kampania społeczna fundacji Avalon
Kampania „Teraz mnie widzisz?” zwraca uwagę na problem niezauważalności osób z niepełnosprawnościami - w życiu społecznym, medialnym, zawodowym. O akcji i problemie rozmawiali w audycji:
- Helena Szczuka - Kierowniczka działu Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon
- Aleksandra Szkólska - bohaterka spotu kampanii społecznej Fundacji Avalon „Teraz mnie widzisz?”
-
20.02.2024
-
24 min 08 s
-
Konsultacje dotyczące kanonu lektur szkolnych
Trwają konsultacje dotyczące kanonu lektur szkolnych. Eksperci proponują mniej archaicznego języka, za to więcej treści dotyczących problemów współczesnego świata. W połowie lutego MEN rozpoczęło prekonsultacje zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Poniedziałek to ostatni dzień na zgłoszenie uwag.
- Kinga Białek, dydaktyczka języka polskiego ze Szkoły Edukacji PAFW i UW, członkini zespołu przygotowującego kanon lektur szkolnych w MEN
- dr Łukasz Tupacz – nauczyciel akademicki Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest nauczycielem języka polskiego i glottodydaktykiem w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych im. Stanisława Noakowskiego w Warszawie oraz XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie. Egzaminator egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego. Trener w programie „Szkoła Ucząca Się” CEO
- dr Aleksandra Korczak, nauczyciel języka polskiego, etyki i filozofii w CLV Publicznym Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie, edukatorka w "Szkole w chmurze", akademicko specjalizuje się w badaniu kanonu lektur szkolnych, wyróżniona w konkursie Nauczyciela Roku
-
19.02.2024
-
47 min 19 s
-
Kto się będzie opiekował pacjentami w szpitalach i przychodniach?
Czy w niedalekiej przyszłości nie będzie miał kto opiekować się pacjentami w szpitalach i przychodniach? Według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych pielęgniarek i położnych jest za mało w systemie ochrony zdrowia.
Do 2030 r. aż 65 proc. obecnie zatrudnionych pielęgniarek i 60 proc. położnych będzie w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych, a młode wykształcone osoby nie podejmą pracy w zwodzie w publicznym systemie ochrony zdrowia. Problem przybliżyła Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
-
15.02.2024
-
11 min 33 s
-
-
Człowiek, który leży na chodniku. Dlaczego ludzie są obojętni?
W Warszawie miały ostatnio miejsce przypadki nieudzielenia pomocy ludziom leżącym na chodniku, np. na Mokotowie starszy pan zmarł, bo pomoc nadeszła za późno. Dlaczego jesteśmy obojętni? O sprawie dyskutowali:
- Patrycja Drożyńska, Fundacja Daj Herbatę
- Agnieszka Sikora, Fundacja poDRUGIE
- Zuzanna Nalepa, psycholog z Fundacji Twarze Depresji
-
15.02.2024
-
31 min 56 s
-
Teraz odtwarzane
Czy budynek "Cepelii" przestanie straszyć?
Budynek powstał w 1966 roku według projektu architekta Zygmunta Stępińskiego przy ulicy Marszałkowskiej jako główny salon ekspozycyjno-handlowy Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego – CPLiA , by promować polskie rękodzieło. Ale to już historia...
Czy budynek "Cepelii" przestanie straszyć?Gościem audycji był Andrzej M. Chołdzyński, architekt odpowiedzialny za modernizację zabytku.
-
14.02.2024
-
19 min 13 s
-
Odtwarzam
-
-
Ironiczne wykorzystanie wizerunków postaci bibilijnych. Czy obraża uczucia religijne?
Gościem audycji był dr hab. prof. UW Paweł Borecki, prawnik, specjalista prawa wyznaniowego, publicysta.
-
14.02.2024
-
24 min 30 s
-
-
Mieszkanie za remont
Wyremontuj pustostan i zamieszkaj w nim! Czy zmiany w zasadach najmu mieszkań komunalnych w Warszawie znacząco przyspieszą remont kilku tysięcy pustostanów i zdecydowanie skrócą kolejkę oczekujących na przydział lokalu miejskiego? O tym Elżbieta Uzdańska rozmawiała z Aldoną Machnowską-Górą, zastępczynią Prezydenta m.st. Warszawy.
-
13.02.2024
-
23 min 30 s
-
-
Kiedy otwarcie mostu pieszo rowerowego przez Wisłę?
Kiedy otwarcie mostu pieszo rowerowego przez Wisłę. Jak do niego wygodnie i bezpiecznie dotrzeć, skoro opóźniają się planowane po obu stronach rzeki remonty i inwestycje drogowe?
O oczekiwaniach i niepokojach związanych z otwarciem nowej przeprawy i o jej znaczeniu dla mieszkańców Pragi opowiedział gość audycji Krzysztof Michalski z Porozumienia dla Pragi.
-
13.02.2024
-
20 min 03 s
-
-
Konsultacje z ZGN na temat Osiedla Jazdów
Osiedla Jazdów w Warszawie. Trwają konsultacje z ZGN na temat zachowania charakteru miejsca i funkcji mieszkaniowej, czy rezygnacji z gastronomii. Czy głos społeczników i osób zainteresowanych jest słyszalny?
Gościem audycji był Mateusz Potempski, architekt, reprezentujący Partnerstwo Otwarty Jazdów.
-
12.02.2024
-
15 min 52 s
-
-
Akcja Masz Głos
Aktywni mieszkańcy, którzy wspólnie z samorządem chcą podejmować ważne lokalne sprawy, znajdą pomoc w akcji Masz Głos. Na zgłoszenia jest czas do 16 lutego.
Gościem audycji była Alicja Zaczek Żmijewska, Fundacja Batorego.
-
12.02.2024
-
28 min 54 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Wieczór RDC
5506 odcinkówOd kultury, przez naukę, po publicystykę prowadzoną z dziennikarską dociekliwością. Rozmawiamy z ciekawymi gośćmi o świecie, Mazowszu i Warszawie.
-
Polak potrafi
1584 odcinkiCezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej
-
Na psa urok
33 odcinki„Na psa urok” to audycja, w której Karol Kosiorowski edukuje, bawi i tłumaczy, jak komunikować się z psami, budować z nimi dobrą relację