Warszawa lat 20-tych. "To miasto szalenie zróżnicowane, pełne problemów"

  • 01.07.2016 19:29

  • Aktualizacja: 13:56 15.08.2022

- Lata 20-te to cała dekada. W tym czasie Warszawa bardzo się zmieniała. W roku 1920, bardzo trudnym, była zupełnie inna, niż w 1929 - mówił w RDC varsavianista Jerzy S. Majewski.

- W 1920 Polska wałczyła o zachowanie niepodległości. Wygraliśmy, ale Armia Czerwona mogła spokojnie przejąć Warszawę. Natomiast Warszawa 1929 roku, gdzie na całym świecie jeszcze istnieje prosperity, gdzie w całej Europie jest boom budowniczy, to już zupełnie inne miasto - opowiadał gość Cezarego Polaka. Jak dodał, pod koniec 1929 roku rozpoczął się kryzys ekonomiczny. - Można więc powiedzieć, że Warszawa lat 20-tych to miasto od powojennej biedy po kryzys - ocenił Majewski.


Dodał, że było to miasto "szalenie zróżnicowane, pełne problemów". - Wynikających nie tylko z tego, że było zdewastowane przez I Wojnę Światową - zaznaczył.


Zderzenie kultur


- Warszawa stała się stolicą i z tego też wynikało wiele ważnych okoliczności - podkreślił gość audycji. - Po pierwsze do Warszawy zaczęli zjeżdżać ludzie ze wszystkich zaborów, kraj się scalał, a Warszawa stałą się miejscem władz centralnych. Już w 1919 roku zaczął się warszawocentryzm - opowiadał Majewski. Jak tłumaczył, niosło to za sobą bardzo ciekawe doświadczenia. - Ludzie z Wielkopolski spotykają się z tymi, którzy przyjeżdżają z głębi Rosji, z repatriantami. Oni tworzą nową Warszawę - mówił.


- W latach 20-tych Warszawa nigdy nie była porównywana z Paryżem czy Berlinem, była miastem bardziej peryferyjnym, tak jak cały kraj - wyjaśnił gość RDC. - Główne ulice to były ulice handlowe, gdzie było mnóstwo sklepów. Były kawiarnie, które były miejscami spotkań intelektualistów czy artystów - opowiadał.


Źródło:

RDC

Autor:

gk