• Radosław Kawęcki - listopad
  • Shamad Erzanukaev - grudzień
  • Akceptuję Regulamin PLEBISCYTU NA NAJLEPSZEGO SPORTOWCA 2021 ROKU

Wybierz Sportowca Roku 2021 w plebiscycie RDC! Trwa głosowanie

Po raz trzeci internauci wskażą Sportowca Roku na Mazowszu w plebiscycie „Magazynu Sportowego” RDC! Można już wybierać spośród kandydatów wyłonionych w plebiscytach na Sportowca Miesiąca w 2021 r. Głosowanie trwa do 23 stycznia do godziny 22:00. Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej 27 stycznia.

Słuchacze Radia dla Ciebie – w ankiecie na stronie rdc.pl – od 10 do 23 stycznia mogą głosować na jednego z 12 sportowców z Mazowsza, którzy w ubiegłym roku odnosili największe sukcesy. Kandydaci to zwycięzcy plebiscytów „Magazynu Sportowego” RDC na Sportowca Miesiąca z 2021 roku. Laureata poznamy 27 stycznia podczas gali w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.

Adam Morawski – styczeń

Bramkarz Orlen Wisły Płock był jednym z polskich bohaterów mistrzostw świata w piłce ręcznej w styczniu 2021 roku. Także dzięki jego interwencjom skazywani na porażkę biało-czerwoni zagrali w Egipcie bardzo dobry turniej. Zajęli ostatecznie 13. miejsce, ale pokazali, że już wkrótce mogą wrócić do światowej czołówki.

Iga Świątek – luty

19-letnia tenisistka urodzona w Raszynie doszła do czwartej rundy wielkoszlemowego Australian Open, w której po wyrównanej walce uległa Simonie Halep. W kolejnym turnieju – w Adelajdzie – nie miała sobie równych. Odniosła drugie zwycięstwo w finale na zawodowych kortach. W rankingu WTA awansowała na najwyższą w karierze 15. lokatę.

Iga Świątek/fot. PAP/EPA/MATT TURNER

Piotr Nowakowski – marzec

Środkowy Vervy/Projektu Warszawa, najlepszy blokujący ekstraklasy. Przyczynił się do awansu warszawskiego zespołu do półfinału mistrzostw Polski.

Natan Węgrzycki-Szymczyk – kwiecień

Na podium ME „wpłynął” podczas zawodów we włoskim Varese. Polak, broniący tytułu wicemistrza Europy wywalczonego w Poznaniu, popisał się świetnym finiszem. Rywalizacja była tak zacięta, że jak przyznał Węgrzycki-Szymczyk, nie był pewny czy zdobył medal. Niestety, w regatach kwalifikacyjnych do igrzysk w Tokio nie znalazł się na miejscu premiowanym awansem.

Bartosz Łastowski – maj

Jeden z liderów ampfutbolowego zespołu Legii. Mistrzowie Polski świetnie spisali się w rozegranej w Turcji Lidze Mistrzów. Warszawiacy dotarli do ścisłego finału rozgrywek, w którym po zaciętym meczu przegrali z faworytami – drużyną Sahinbey – 1:3. Łastowski był najlepszym strzelcem Legii, zdobył w turnieju pięć bramek, w tym jedyną w finale.

Bartosz Łastowski/fot. Jacek Prondzynski/Legia Amp Futbol

Karol Angielski – czerwiec

Najlepszy strzelec Radomiaka Radom w minionym sezonie. Napastnik zdobył 13 bramek i znacząco przyczynił się do powrotu drużyny do najwyższej klasy rozgrywkowej po 36 latach. Obecnie jeden z kandydatów do korony króla strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Karol Angielski/fot. Radomiak Radom/Facebook

Dariusz Kowaluk – lipiec

25-letni zawodnik AZS AWF Warszawa, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Tokio. M.in. dzięki jego znakomitej postawie sztafeta mieszana 4×400 m awansowała do finału, ustanawiając przy okazji nowy rekord Europy. Przed decydującym biegiem trenerzy dokonali trzech zmian w składzie. Polacy, już bez Kowaluka, okazali się najlepsi, zdobywając pierwsze „złoto” dla biało-czerwonych w Japonii.

Dariusz Kowaluk – mistrz olimpijski z Tokio/fot. RDC

Adrian Castro – sierpień

Szermierz na wózku swój pierwszy medal igrzysk wywalczył pięć lat temu w Rio de Janeiro. Wówczas w walce o brąz pokonał swojego obecnego teścia Grzegorza Plutę. W 2021 roku w Tokio wspiął się o stopień wyżej. Ze stolicy Japonii zawodnik Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa przywiózł srebro.

Adrian Castro/fot. Facebook

Łukasz Koszarek – wrzesień

Doświadczony rozgrywający dołączył do koszykarskiej Legii Warszawa przed sezonem i od razu stał się jej ważnym zawodnikiem. Według statystyk na wrzesień zdobywał średnio 9 punktów i miał 5,5 asysty na mecz. To jeden z najlepszych polskich koszykarzy – zagrał w reprezentacji 210 spotkań.

Łukasz Koszarek/fot. Legia Warszawa Koszykówka

Jakub Rzeźniczak – październik

Obrońca, kapitan piłkarskiej Wisły Płock jest jednym z filarów „Nafciarzy”. Imponująco spisuje się przede wszystkim w meczach domowych – Wisła w tym sezonie ekstraklasy w Płocku nie przegrała. Popularny „Rzeźnik” rozegrał do tej pory 16 na 19 meczów w lidze. Niewykluczone, że po sezonie przedłuży umowę z klubem z Płocka.

Jakub Rzeźniczak/fot. Wisła Płock

Radosław Kawęcki – listopad

Pływak, mistrz Europy na 200 metrów stylem grzbietowym. W Kazaniu triumfował z czasem 1 min, 48 sek. i 46 setnych sekundy. Zawodnik AZS-u AWF Warszawa na krótkim basenie radzi sobie doskonale. Od 2012 roku nie schodzi z podium mistrzostw świata. W swojej koronnej konkurencji 200 m zdobył złoto kolejno w Stambule (2012), Dausze (2014) i Windsorze (2016), Abu Zabi (2021), a w 2018 roku dorzucił do tego brąz w Hangzhou. Znakomicie wiedzie mu się w ME, na których zdobył do tej pory 7 najcenniejszych krążków.

Radosław Kawęcki/fot. Facebook

Shamad Erzanukaev – grudzień

Wschodząca gwiazda mieszanych sztuk walki – tak mówi o nim legenda tej dyscypliny Mamed Khalidov. Dla 20-latka Khalidov jest wzorem. Jak twierdzi, to właśnie ze względu na niego zaczął trenować. Erzanukaev ma za sobą bogatą karierę amatorską. Wygrywał między innymi podczas gali Armia Fight Night, TFL czy Slava Republic. Urodzony w Groznym zawodnik na gali KSW zadebiutował w grudniu w Arenie Gliwice. W walce otwarcia zmierzył się z Bartoszem Rewerą. Po wyrównanym starciu pokonał kilka lat starszego przeciwnika przez decyzję sędziów. Erzanukaev jest zawodnikiem warszawskiego klubu WCA Fight Team.