SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Życie seniora: wyzwania, którym sprostać musi osoba starsza

fot. mat. prasowe

Zmiany społeczne oraz stereotypy powstałe na przestrzeni ostatnich lat dość znacząco zrewidowały dotychczasowe pojęcie starości. Świadomość zmian zachodzących w organizmie, rozwój medycyny, a także średnia długość życia przyczyniła się nie tylko do innego pojmowania podeszłego wieku, ale także do zupełnie innych wyzwań, którym podołać musi osoba starsza.

Z jakimi dolegliwościami i obawami zmagają się dzisiejsi seniorzy? Czy skoro obecna średnia wieku oscyluje w okolicy 70 – 80 lat, to czy ich zmagania różnią się od wyzwań naszych przodków? Jak możemy pomóc seniorom w stawianiu czoła przeszkodom, które często podrzuca im ich własny organizm?

Wyzwania psychiczne

Psycholodzy jasno wnioskują, że przejście na emeryturę jest niezwykle problematycznym etapem w życiu każdego człowieka. Ta diametralna zmiana pozostawia często pustkę, którą do tej pory wypełniała kariera zawodowa i jasna ścieżka samorealizacji. Pustkę tą niezwykle trudno zastąpić, zwłaszcza jeśli okraszona jest analizami i podsumowaniami dotychczasowych dokonań.

Naturalnym etapem jest ocena własnych decyzji – zarówno w przestrzeni zawodowej, jak i prywatnej. Poczucie niespełnienia i niezrealizowania marzeń powoduje frustrację, która jest wodą na młyn pogarszającego się samopoczucia. Stres wynikający z niepewności, z poczucia utraconych szans i często negatywnych wniosków, staje się prowodyrem dla depresji czy demencji starczej. W przypadku mężczyzn pojawia się także poczucie utraty miana „głowy rodziny”, a w przypadku kobiet – dochodzi do utraty pewności siebie.

To w tym momencie dochodzi również do bardzo wyrazistego dysonansu. Pomimo ogromnych chęci i potrzeby dalszej samorealizacji nasz organizm stawia wyraźne granice – fizyczne i psychiczne. Pogodzenie się z nowo powstałymi ograniczeniami jest tym trudniejsze, gdy dochodzi do zachwiania np. stabilności finansowej.

Pomimo realnej chęci uczestniczenia w życiu publicznym[1] seniorzy spotykają się z ograniczeniami ekonomicznymi, społecznymi, socjologicznymi i medycznymi. „Zderzenie ze ścianą” powoduje poczucie niesprawiedliwości, wewnętrznego buntu, a także lęku. Nic więc dziwnego, że dla osób starszych nowa rzeczywistość wymaga ogromnej elastyczności i budowania nowych nawyków.

W tak trudnych, skrajnych i silnych emocjach, najważniejszym lekarstwem okazuje się być… wsparcie i rodzina. Dla seniorów spełnianie się w roli dziadków czy rodziców staje się niezwykle cenne, a obserwacja rozkwitających, nowych pokoleń pozwala budować strefę komfortu i pewności siebie.

Wyzwania fizyczne

Organizm zmaga się ze zmianami w obszarze procesów poznawczych i sprawności fizycznej. Oznacza to, że nasza wytrzymałość, refleks, koncentracja i zdolność do regeneracji jest dużo słabsza i powolniejsza. Lista chorób zagrażających naszemu zdrowiu diametralnie rośnie – z demencją, cukrzycą i zwyrodnieniami na czele. Układ kostny stawia czoła obciążeniom, którym często nie jest w stanie sprostać, a bóle kostno-stawowe to często główny prowodyr do zaprzestania aktywności i regularnych ćwiczeń.

Brak ruchu jest często głównym czynnikiem powstających, nowych schorzeń – nadwagi, nadciśnienia, problemów na tle krążeniowym i oddechowym. Wyzwaniem więc stają się najprostsze codzienne czynności – również te fizjologiczne.

W tym celu producenci i sklepy takie jak www.pomocedlaseniora.pl prezentują szereg urządzeń i narzędzi, których celem jest pomóc w podstawowych czynnościach. To dzięki nim osoba starsza ma poczucie kontroli, nie tracąc przy tym swojej niezależności i sprawności ruchowej. Wśród tych produktów wyróżnia się chodziki rehabilitacyjne, które pomagają zachować prawidłową postawę ciała, nakładki na sedes, taborety i siedziska umieszczane pod natryskiem, a także drabinki, pomagające wstać z łóżka lub z kanapy.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone