SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Zimowy przegląd opryskiwaczy rolniczych – O czym należy pamiętać?

fot. mat. sponsorowane

Opryskiwacz stanowi jedną z najważniejszych maszyn używanych w rolnictwie. Służy do nawożenia upraw oraz stosowania środków ochrony. Dzięki jego możliwościom można zwiększać wysokość plonów i chronić rośliny przed szkodnikami.

Opryskiwacz stanowi jedną z najważniejszych maszyn używanych w rolnictwie. Służy do nawożenia upraw oraz stosowania środków ochrony. Dzięki jego możliwościom można zwiększać wysokość plonów i chronić rośliny przed szkodnikami. Rolnicy, którzy poważnie traktują stan techniczny swoich maszyn, przeprowadzają przed sezonem zimowym dokładny przegląd. Wymieniają zużyte rozpylacze, dbają o stan pompy i wykonują inne zabiegi, które służą do konserwacji maszyn rolniczych. Kontrola nad układami maszyny, stanem oleju oraz czyszczeniem filtrów wymiernie przyczynia się do zwiększenia funkcjonalności opryskiwaczy. Przedłuża jego żywotność i zwiększa skuteczność oprysków.

Jak powinien wyglądać przegląd układów maszyny?

Jeśli opryskiwacz nie zostanie odpowiednio przygotowany do zimy, to może się zdarzyć, że pewne elementy armatury mogą zostać rozmrożone. Maszyna do oprysków posiada delikatne części mające kontakt z cieczami. W przypadku niskich temperatur są one narażone na zniszczenie.

Podczas zabezpieczania opryskiwacza należy przede wszystkim:

 • dokładnie umyć i wypłukać wszystkie elementy maszyny do oprysków – nie wolno zostawiać żadnych śladów po nawozach lub środkach ochrony,
 • sprawdzić elementy układu hydraulicznego – rurki, złącza i zawory nie powinny być zarysowane lub uszkodzone,
 • należy sprawdzić stan ogumienia, stabilność nakrętek i kół,
 • sprawdzić rury i krzyżaki WOM,
 • zdemontować pompę, osuszyć ją i zabezpieczyć płynem chłodniczym,
 • warto sprawdzić poziom oleju i wymienić w przypadku zużycia.

Przegląd nigdy nie był prostą czynnością, wymaga dużej wprawy i dokładności w czasie kontroli. W przypadku braku czasu lub chęci serwisowania maszyny warto zdać się na profesjonalistów. Firma Agro – Tech Junoszyn specjalizuje się w przeglądzie opryskiwaczy rolniczych, sprowadza części zamienne do opryskiwaczy rolniczych marki Teejet oraz oferuje wysokiej jakości pompy do opryskiwaczy

Dlaczego należy pamiętać o ateście dla opryskiwacza?

Używanie sprzętu do aplikacji nawozów lub środków ochrony roślin wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Konieczne jest przeprowadzenie okresowych badań, które pozwalają określić stan techniczny maszyny i zweryfikować jej przydatność na polu. Po zakupie opryskiwacza można go użytkować przez 5 lat, zanim wykona się badanie. Jeśli sprzęt jest starszy, to okres obowiązkowych badań przypada raz na 3 lata. Wynika to z faktu, że wadliwy sprzęt może powodować zanieczyszczenie środowiska. Przebadany i sprawny opryskiwacz dostaje atest z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN), w przypadku braku atestacji rolnik jest narażony na mandat w wysokości 500 zł.

Jak postępować z dyszami?

Ważnym aspektem dbania o opryskiwacz jest dokładne wyczyszczenie dysz. Nie powinno się ich czyścić zwykłą szczotką drucianą, która może uszkodzić delikatną strukturę końcówek. Jest to bardzo zdradliwe, ponieważ skutki opryskiwania roślin widać dopiero po pewnym czasie. Jeśli dysze będą niewłaściwie wyczyszczone lub co gorsza uszkodzone, to nawóz nie trafi do systemów korzennych roślin. W przypadku środków ochrony można to dużo łatwiej zaobserwować – chwasty, które nie zostaną dokładnie opryskane, będą nadal rosły i rozprzestrzeniały się po polu. Z czasem rozpylacze należy wymienić na nowsze. W czasie tego zabiegu warto stosować się do kilku zasad:

 • zmiana rozmiarów dysz wymaga określenia nowego wydatku dla wszystkich końcówek,
 • ciśnienie robocze w czasie oprysków nie może być większe niż 5 barów,
 • warto pamiętać, że założenie dysz o nieco większych rozmiarach nieznacznie redukuje ciśnienie.

Wśród rolników dużą popularnością cieszą się rozpylacze drobnokropliste oraz inżektorowe – bardzo dobrym rozwiązaniem są dysze z serii Turbo firmy Teejet, które działają na zasadzie dysz inżektorowych, ale bez napowietrzania kropli dzięki temu uzyskuje się kroplę małą lub średnią odporną na znoszenie. Sprawdzają się dobrze podczas silnych podmuchów wiatru. Z kolei dysze drobnokropliste są odpowiednie do oprysków RSM i świetnie nadają się do oprysków doglebowych.

Belka i części ruchome opryskiwacza

Podczas przeglądu maszyny warto poświęcić trochę czasu na belkę opryskiwacza. Jest to konstrukcja stelażowa, która z uwagi na dość częste zmiany położenia może stracić stabilność. Należy sprawdzić, czy nie jest zbyt luźna, poprawić jej regulację. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to warto nasmarować ruchome części belki, aby zachowała pełną sprawność w trakcie stosowania oprysków. Od jej kondycji zależy zachowanie precyzji w podawaniu środków do gleby i lepsza ochrona upraw przed szkodnikami.

AGRO-TECH JUNOSZYN SP. Z O. O.
Junoszyn 1, 64-130 Rydzyna
tel: 735 983 686
https://agrotech-junoszyn.pl/

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone