SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Zapomniane imiona dla dzieci. Nadajemy je rzadko, a szkoda

fot. mat. sponsorowane

Wybór imienia dla dziecka jest nie lada wyzwaniem dla rodziców. Czy uda się wybrać imię, które będzie pasować do dziecka teraz i w przyszłości? Czy uda się dobrać takie imię, które kiedyś – za kilka lub kilkanaście lat – spodoba właścicielowi? Niektórzy rodzice podążają za modą i wybierają jedno z imion, które znajdują się na liście „najpopularniejszych”. Ale nie brakuje i tych rodziców, którzy poszukują bardziej oryginalnych rozwiązań. Oto zapomniane imiona, o których warto sobie przypomnieć…

1. Zapomniane imiona dla kobiet

2. Zapomniane imiona dla mężczyzn

Gdy szukamy imienia dla córeczki lub synka, rozważamy różne możliwości. Rzadko zdarza się, by rodzice od początku mieli jasno sprecyzowane plany co do nadania imienia dziecku. Ma to jednak swoje plusy. Warto spojrzeć nieco głębiej i poszukać imienia, które będzie naprawdę wyjątkowe. Ponoć imienna moda zmienia się średnio co 20-30 lat. Ale czy na pewno musimy za nią podążać…?

1. Zapomniane imiona dla kobiet

Jeśli przejrzymy listy najchętniej wybieranych imion z poprzednich lat, przekonamy się, że dla dziewczynek rodzice najchętniej wybierają imiona: Zuzanna, Julia, Lena, Maja, Hanna, Oliwia, Zofia, Laura czy Pola. A co, gdybyśmy zajrzeli nieco głębiej i postarali się wyszukać imię, które odeszło w zapomnienie?

Jeszcze niedawno określono by je jako „babcine”, a teraz stopniowo wracają do łask. W pokoleniu urodzonym w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, modne były takie imiona jak Helena, Maria czy Janina. I dziś doceniamy je coraz częściej. Po wojnie dziewczynkom chętnie nadawano imię Krystyna czy Teresa. Potem zdecydowanie większą popularnością cieszyły się imiona takie jak Anna, Agnieszka, Katarzyna i Małgorzata. Inne, popularne niegdyś imiona to: Nadzieja, Bronisława, Żaneta, Ludmiła, Bernadeta, Bogusława. 

2. Zapomniane imiona dla mężczyzn

Kiedyś na podwórkach można je było usłyszeć bardzo często. Dziś takie imiona należą do rzadkości. A szkoda…

Zapomniane imiona męskie to m.in. Kazimierz, Tadeusz, Zbigniew, czy Edmund. Na liście „zapomnianych” są również krótkie imiona męskie, np. Jan, Jerzy i Piotr. Do bardziej oryginalnych i wartych uwagi imion męskich, należą m.in.: Wawrzyniec, Dionizy, Ryszard, Feliks, Klaudiusz, Jaromir oraz Bohdan. Warto sprawdzić znaczenie tychże imion Np. Jan to „cieszący się bożą łaską”. Z kolei Ryszard wywodzi się od słowa oznaczającego „ten, który jest potężny i bogaty”.

Na koniec warto podkreślić, że „dobre imię dla dziecka” to po prostu taki, które podoba się jego bliskim.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone