SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wybory w USA – jak zmieniały się szanse na zwycięstwo wg bukmacherów?

fot. mat. sponsorowane

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych za nami. Górą okazał się Joe Biden, który stał się prezydentem elektem i niedługo zostanie zaprzysiężony na 46. Prezydenta USA. Przez kilkanaście miesięcy bukmacherzy prognozowali wyniki wyborów – jak wyglądała sytuacja od początku 2019 roku?

Chyba nigdy wybory za Oceanem nie cieszyły się tak olbrzymim zainteresowaniem wśród bezstronnych obserwatorów. Żaden inny wyścig o urząd w Białym Domu nie był tak elektryzujący, o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych ubiegali się Donald Trump z ramienia republikanów oraz 78-letni przedstawiciel partii demokratów – Joe Biden. Wiadomo już, że wyścig wygrał Biden z dużą przewagą elektorskich głosów (306-232). Demokrata jest aktualnie tzw. „prezydentem elektem” i czeka na zaprzysiężenie. Donald Trump będzie walczył sądowo, bowiem nie zgadza się z wynikami wyborów i wskazuje na oszustwa w trakcie liczenia głosów. Zdenerwowania nie kryje także duża rzesza graczy bukmacherskich, bowiem najwięcej osób typowało wygraną Donalda Trumpa.

Jeszcze w noc przedwyborczą zdecydowana większość graczy typowała na wygraną Donalda Trumpa. Maciej Nowak, główny bukmacher Fortuny wyznaje, że jeszcze nigdy wybory w Stanach Zjednoczonych nie cieszyły się takim zainteresowaniem nad Wisłą. Zdaniem bukmachera skala zainteresowania wyborami w USA przerosła oczekiwania analityków. Można ją porównać do ostatnich wyborów prezydenckich w Polsce. W przypadku amerykańskim szczególnie zaskakujący jest dla analityków Fortuny poziom braku zaufania do sondaży wśród graczy. Chociaż kolejne badania wskazywały na rosnące szanse Bidena Polacy cały czas grali przeciwko faworytowi stawiając na Trumpa. Wpływ na to miały z pewnością wydarzenia z 2016 roku, gdy obecny prezydent był mocno niedoszacowany przez sondażownie.

Jak wyglądały kursy bukmacherskie przez cały okres kampanii? Serwis ProTipster.pl zajmujący się na codzień zakładami bukmacherskimi przybliżył zmiany jakie zachodziły w szacowaniu przez analityków szans na zwycięstwo w wyścigu o Biały Dom.

Styczeń 2019

Donald Trump był zdecydowanym faworytem według analityków bukmacherów. Kurs na Republikanina wynosił maksymalnie 2.50 i na tym etapie nawet najwięksi specjaliści nie mieli wątpliwości, że w nadchodzących wyborach obecny prezydent obroni stanowisko.

Kwiecień 2019

Przez długi okres czasu kursy się nie zmieniały, pierwsze wahania nastąpiły w kwietniu, kiedy Joe Biden oficjalnie ogłosił swój udział w wyborach prezydenckich. Zdecydowanym faworytem u bukmacherów ciągle był Trump, jednak kurs na jego wygraną wynosił już około 3.00.

Luty 2020

Kampania prezydencka trwała, obaj kandydaci pojawiali się w kolejnych stanach i na prowadzeniu ciągle był Donald Trump. Joe Biden nie był brany na poważnie, mógł liczyć na głosy wyborców w tych stanach, które mają najmniej głosów elekcyjnych. W USA pojawiały się nawet pogłoski, że 78-letni były wiceprezydent USA za czasów panowania Baracka Obamy odpuści start w jesiennych wyborach. W lutym tego roku kurs na jego wygraną wynosił… 101. Oznacza to, że analitycy dawali mu 1% szans na przeprowadzkę do Białego Domu.

Marzec 2020

Kampania Bidena ku zdziwieniu zaczęła przyspieszać, Joe Biden zyskiwał coraz większe poparcie wśród wyborców i błyskawicznie piął się w górę sondaży oraz notowań bukmacherów. Niektórzy bukmacherzy zaczęli poważnie faworyzować Demokratę i notowanie kursowe na jego zwycięstwo wynosiło już nawet 3.50.

Czerwiec 2020

Najbardziej przełomowy moment w kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Cały kraj dotkliwie zmaga się z pandemią koronawirusa, do tego dochodzą także masowe protesty po zabójstwie George’a Floyda. Trump był atakowany i krytykowany niemal z każdej strony, negatywne komentarze spływały również zza granicy. Jego poparcie topniało w oczach i tym samym Joe Biden wyszedł na prowadzenie w sondażach i stał się faworytem do wygrania wyborów. Bukmacherzy w tamtym momencie dawali obu kandydatom 50% szans na wygraną, jednak częściej można było znaleźć niższe kursy na demokratę.

Październik 2020

Donald Trump zachorował na koronawirusa i w tamtym momencie wszystkie rynki zostały zamrożone. Pojawiło się niebezpieczeństwo zdrowia aktualnego prezydenta, jednak 76-latek bardzo szybko stanął na nogi i prędko wrócił do kampanii. Jego szanse na wygranie wyborów spadły o kolejne 4%, natomiast Biden cały czas był faworytem elekcji.

Listopad 2020

Ostateczny miesiąc, w którym odbyły się wybory. Można było głosować korespondencyjnie oraz w lokalach, tego dnia około 65 milionów Amerykanów oddaje swój głos. Jeszcze w czasie wieczoru wyborczego szanse rozkładały się na 65-35 na korzyść Joe Bidena. W USA nie ma ciszy wyborczej, przez co bukmacherzy udostępniali typowanie wyborów LIVE. Kursy były bardzo dynamiczne, z godziny na godziny notowania się zmieniały, były również momenty, w których to Trump był zdecydowanym faworytem. Spływały wyniki z najbardziej porządnych stanów, które pozwalają na zdobycie większej ilości głosów elektorskich. W ostatnich godzinach wieczoru wyborczego kurs na wygraną Bidena wynosił 1.01. Demokrata wygrał wybory wynikiem 306-232.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone