SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wybór materaca ma kluczowy wpływ na jakość snu – jak poprawnie dobrać materac?

fot. mat. sponsorowane

Jeśli spałeś kiedykolwiek na niewygodnym łóżku wiesz, jak źle czułeś się przez cały dzień. notoryczne spanie na złym materacu nie tylko pogarsza samopoczucie, ale także ma wpływ na nasze zdrowie. Odpowiedni wybór materaca jest gwarancją komfortowego i zdrowego snu, dlatego warto wiedzieć, jak poprawnie wybrać materac.

Jak poprawnie dobrać materac ? 4 kroki do zdrowego snu

1. Porozmawiaj ze specjalistą. Określ swoje indywidualne potrzeby

Określ czy materac będzie używany przez jedną, czy dwie osoby. Sprecyzuj, kto będzie na nim spał: dziecko, osoba starsza, alergik, a może nastolatek? Ważnym aspektem jest również stan twojego zdrowia, dlatego poinformuj specjalistę, czy masz problemy z kręgosłupem, jesteś po rekonwalescencji lub czy prowadzisz aktywny tryb życia. Każdy czynnik, o którym wspominasz może mieć wpływ na dobór materaca idealnego dla ciebie, lub twoich bliskich.

2. Określ rodzaj materaca

Istnieje wiele rodzajów materacy, do najpowszechniejszych grup należą materace piankowe, sprężynowe oraz  hybrydowe  – każdy z nich zapewni ci inne odczucia podczas snu, dlatego warto zapytać o to specjalistę i dobrać komponenty do swoich preferencji. Rzetelni producenci (np. Hilding, lider na rynku od ponad 80 lat) dokładnie opisują swoje materace i często określają, dla kogo zalecany jest konkretny model. To znacznie ułatwia dobór odpowiedniego podłoża do snu.

3. Określ twardość materaca

Gdy kładziesz się na materacu, twoje ciało wywiera na niego nacisk punktowy. Jeśli dobrze dobierzesz twardość materaca, to ów nacisk jest redukowany do minimum. Ma to wpływ na prawidłowe krążenie i zdrowie całego organizmu. Dlatego twardość materaca jest kluczowym aspektem przy jego wyborze. Powinna być dostosowana do wagi oraz indywidualnych preferencji. Wyszkolony konsultant z pewnością pomoże ci dobrać jedną z 4 rodzajów twardości materaca.

4. Zwróć uwaga na dodatkowe komponenty

Oprócz parametrów określających twardość materaca warto brać pod uwagę strefy komfortu, które dzielą materac na odcinki o różnym stopniu twardości: wszystko po to, by jak najlepiej dopasować podłoże do anatomii twojego ciała. Najlepsze materace mają aż 7 stref komfortu. Należą do nich: strefa głowy, barków, lędźwiowa, miednicy, ud, a także dla wzmocnienia komfortu śpiącego: strefa łydek oraz stóp. Sposób rozmieszczenia stref i ich ilość zależą od typu materaca i jego przeznaczenia.

Warto też brać pod uwagę sprężystość danego modelu. Jeśli lubisz, gdy materac przyjemnie otula twoje ciało, wybierz sprężysty materac o większej elastyczności, np. materac piankowy. Pamiętaj też, że na komfort snu ma też wpływ poduszka do spania. Najlepsza będzie poduszka naturalna, która wspiera nie tylko cały odcinek szyjny i głowę, ale także barki i kręgosłup. Warunkuje ona twoją postawę podczas snu.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest pokrowiec do spania – powinien być zdejmowany i – podobnie jak sam materac – wysoce higieniczny. To udaremni namnażanie się bakterii i zapewni najwyższa jakość użytkowania przez wiele lat.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone