SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Wybierz gotowy projekt nowego domu!

fot. mat. prasowe

Budowa własnego domu nie jest prostym zadaniem. Pierwsze „schody” mogą zacząć się jeszcze przed pierwszym wbiciem łopaty w ziemię – w czasie, gdy decydujemy, jak właściwie powinien nasz dom wyglądać. Oczywiście, możemy zlecić projekt architektowi, jednak nie zawsze jest to najbardziej optymalne rozwiązanie. Inną, szybszą i tańszą opcją, jest wybór już istniejącego projektu. Taki dom wprawdzie już gdzieś powstał, jednak jest o wiele pewniejszy pod wieloma względami. Jak wybrać projekt mądrze i tak, by trafiał w gust wszystkich domowników?

1. Dlaczego warto wybrać gotowy projekt domu?
2. Projekt a wymiary działki
3. Wybierając uwzględnij swoje upodobania i potrzeby
4. Nie zapomnij o innych domownikach

Dlaczego warto wybrać gotowy projekt domu?

Projekty domów są niewątpliwie bardzo ciekawym kąskiem, jeżeli planujemy sami zbudować swoje własne M. Są przede wszystkim dużo, dużo tańsze, niż zlecenie wykonania indywidualnego projektu do biura architekta. Przy okazji mamy również pewność, że dane rozwiązanie się już sprawdziło i nie będziemy mieć problemów natury konstrukcyjnej czy związanych z dokumentacją, co znacznie przyspieszy prace na placu budowy. Dodatkowym plusem takiego projektu jest również fakt, że możemy wybrać spośród tysięcy różnych opcji, co zdecydowanie minimalizuje ryzyko pojawienia się dwóch identycznych budynków w najbliższej okolicy. Zanim jednak będziemy mogli sfinalizować transakcję, warto sporządzić sobie listę rzeczy, o których nie możemy zapomnieć przy okazji wybierania projektu.

Projekt a wymiary działki

Najważniejszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, jest dopasowanie domu do działki. Istnieje szereg przepisów określających na przykład to, w jakim odstępie od okien ma znajdować się ogrodzenie działki czy w jaki sposób możemy zagospodarować jej powierzchnię. Musimy również zadbać o to, aby wybrany projekt był zgodny z naszym pozwoleniem na budowę. Przykładowo, jeżeli mamy pozwolenie na budynek z jednym piętrem, nie możemy wybrać projektu dwupiętrowego, ponieważ możemy mieć z tego powodu problemy w przyszłości. Sam dom powinien być również dopasowany do kształtu i wielkości naszej działki, tak aby starczyło nam jeszcze miejsca na garaż czy ogród.

Wybierając uwzględnij swoje upodobania i potrzeby

Dom powinien nie tylko dobrze wpisywać się w plan działki, ale także spełniać nasze podstawowe potrzeby. Przykładowo, jeżeli mamy problem z chodzeniem po schodach, powinniśmy raczej celować w projekty skupiające się na wykorzystaniu przestrzeni na jednym poziomie, zamiast oglądać domy jedno- i wielopiętrowe. Podobnie nasze potrzeby będą zmieniały się w zależności od ilości domowników: jeżeli posiadamy dzieci, dodatkowe pokoje po jednym dla każdego są absolutną koniecznością. Poza walorami domu warto również upewnić się, czy projekt zawiera w sobie garaż, a jeżeli tak, to czy będzie odpowiadał on naszym potrzebom i tak dalej.

Nie zapomnij o innych domownikach

Wybieranie gotowego projektu domu powinno być przeprowadzone w taki sposób, aby finalny budynek podobał się także innym domownikom. Najlepszym sposobem na szybkie dojście do porozumienia w tej kwestii jest szybkie, wstępne przejrzenie projektów i wybranie kilku lub kilkunastu najbardziej interesujących, a potem poddanie ich osądowi naszego współmałżonka, dzieci czy rodziców. Dzięki temu z jednej strony skrócimy czas poświęcony na wybór, a z drugiej ułatwimy sobie zadanie. Będzie nam zdecydowanie łatwiej wybrać spośród ograniczonej puli propozycji, niż spośród setek opcji dostępnych na stronie z projektami.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone