SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Walizki kabinowe – sprawdzamy najpopularniejsze wymiary

fot. mat. sponsorowane

Samolot to obecnie najwygodniejszy i najszybszy środek transportu. Zaledwie kilkunastogodzinna podróż pozwala znaleźć się na drugim końcu świata. Wybierając się na wakacje, urlop lub delegacje, zazwyczaj wybieramy duży bagaż, tzw. rejestrowany. Jest nadawany na lotnisku i podróżuje w luku bagażowym. Coraz częściej jednak linie lotnicze proponują tańsze bilety dla osób podróżujących bez dużego bagażu, a jedynie z tym podręcznym. Aby jednak móc skorzystać z korzystniejszej ceny, trzeba spakować się do walizki kabinowej. Jaki jest jej wymiar i czy każda linia lotnicza akceptuje walizki kabinowe w takich samych rozmiarach?

Czym jest walizka kabinowa?

Walizka kabinowa, znana też kabinówką, to mała walizka, która może być zabrana na pokład samolotu. W rejsowych liniach, takich jak KLM, LOT, Lufthansa, Air France, Qatar Airways czy American Airlines, za jej zabranie nie uiszcza się dodatkowych opłat. Przy standardowym bilecie walizka kabinowa jest traktowana jako uzupełnienie bagażu głównego. Wkłada się do niej te rzeczy, które przez cały czas chce się mieć pod ręką, np. bluzę, ciepłe skarpety, zabawki dla dzieci.

https://www.wittchen.com/walizka-kabinowa,p7142197#895973

Coraz częściej jednak walizka kabinowa jest traktowana jako bagaż główny. Bez problemu pomieści ubrania i kosmetyki na krótki weekendowy wypad, a nawet na tygodniowy urlop. Lecąc tylko z nią i rezygnując z bagażu rejestrowanego (do 23 kg), można wykupić tańsze bilety. Wykorzystując walizkę kabinową jako bagaż główny, lata się taniej. Zazwyczaj brak bagażu rejestrowanego potrafi obniżyć cenę biletu o ok. 100 zł na trasach krótkodystansowych i ok. 500 zł na trasach międzykontynentalnych.

Jakie wymiary ma walizka kabinowa?

Aby móc zabrać walizkę kabinową na pokład samolotu, trzeba spełnić określone warunki. Musi przejść kontrolę bezpieczeństwa, czyli w kabinówce nie można przewozić płynów w opakowaniach o pojemności większej niż 100 ml oraz ostrych narzędzi. Warunkiem jest również odpowiedni rozmiar walizki kabinowej. Wymiary określane są przez linie lotnicze.

https://www.wittchen.com/walizka-na-kolkach-20,p1214002#851787

Każda linia lotnicza indywidualnie ustala maksymalne wymiary, a także wagę walizki kabinowej. W większości przypadków te wartości są do siebie zbliżone, a nawet identyczne. Duża ilość przewoźników akceptuje walizkę kabinową o wymiarach 55x40x20 cm, która po spakowaniu będzie liczyła nie więcej niż 10 kg. U niektórych przewoźników wymiary są jednak inne:

 • Air Canada – 23x40x55 cm; 10 kg;

 • British Airways – 56x45x25 cm;

 • Iberia – 55x40x20 cm; 8 kg;

 • ALItalia – 55x25x35 cm; 8 kg;

 • AirBerilin – 55x40x20 cm; 6 kg;

 • Qatar Airways – 50x37x25 cm; 7 kg.

Jak widać, nie istnieje jeden uniwersalny rozmiar walizki kabinowej. To dlatego przed każdą podróżą należy upewnić się, czy posiadana walizka podręczna spełnia wymogi ustalone przez linię lotniczą i będzie mogła zostać zabrana na pokład. Należy przy tym uwzględnić fakt, że rozmiar walizki kabinowej podawany przez przewoźników uwzględnia wszystkie wystające elementy – rączki, kółka, uchwyty.

https://www.wittchen.com/walizka-kabinowa,p7159309#907508

Wymiary walizki kabinowej w poszczególnych liniach różnią się o ok. 1-2 cm. Naziemna obsługa często przed wpuszczeniem pasażera na pokład mierzy i waży walizkę. W przypadku przekroczenia określonych w regulaminie przewoźnika wymiarów lub wagi, naliczana jest dodatkowa opłata.

Walizka kabinowa w tanich liniach lotniczych

Większość rejsowych linii lotniczych pozwala na zabranie walizki kabinowej na pokład bezpłatnie. Latając jednak z tanimi przewoźnikami, takimi jak np. Ryanair czy Wizzair, trzeba się liczyć z tym, że bezpłatnie na pokład można wnieść jedynie bardzo małą walizkę kabinową, nazywaną małą osobistą torbą. Jej wymiary to 40x25x20 cm. Chcąc zabrać większy bagaż, do biletu trzeba dopłacić. Ryanair za dodatkową opłatą pozwala na pokład zabrać kabinówkę o wymiarach 55x40x20 cm i wadze nie większej niż 10 kg. Podobne wymagania stawia inna popularna tania linia lotnicza – Wizzair. Bezpłatny bagaż podręczny to ten o wymiarach 40x30x20 cm i wadze do 10 kg. Kabinówka może mieć kółka. „Standardową” walizkę podręczną o wymiarach 55x40x23 cm, wadze do 10 kg, z kółkami można zabrać za dodatkową opłatą.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone