SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

W poszukiwaniu mieszkania inwestycyjnego w Warszawie

fot. materiały sponsorowane

Aktualna sytuacja w sektorze finansowym nie sprzyja przechowywaniu środków na lokacie bankowej. Ich rekordowo niskie oprocentowanie sprawia, że po uwzględnieniu bieżącej inflacji tracą one moc nabywczą. Dlatego wielu przedsiębiorców dysponujących nadwyżkami gotówki poważnie rozważa nabycie nieruchomości z myślą o jej wynajęciu. Jeśli Tobie również bliski jest ten pomysł, koniecznie rozważ, jakimi czynnikami kierować się podczas jego zakupu.

Czynnik numer 1: usytuowanie na mapie

Warszawa jako miasto stołeczne dysponuje wieloma dzielnicami, które są potencjalnie atrakcyjne z punktu widzenia najemcy. Mieszkania doskonale wynajmują się w Śródmieściu, na Mokotowie, ale również na Ochocie czy na Woli. Lokalizacja jest kluczową kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę, poszukując mieszkania na sprzedaż Warszawa. Od usytuowania nieruchomości na mapie Warszawy w dużej mierze zależy wysokość benefitów, które będziesz mógł uzyskać od najemców. Lokalizacja będzie też istotna w sytuacji zmiany planów życiowych i konieczności szybkiego spieniężenia majątku.

Czynnik numer 2: metraż i usytuowanie względem stron świata

Wiele osób zainteresowanych najmem rozważa zakupienie dużego mieszkania – z myślą, że taka inwestycja pozwoli znacząco zwiększyć im zarobki. Krótko po sfinalizowaniu transakcji może się jednak okazać, że potrzeby na polskim rynku mieszkaniowym są zgoła inne. O ile osoby na własne potrzeby chętnie nabywają duże, przestronne nieruchomości, o tyle wynajmując je od innych osób skupiają się przede wszystkim na zaoszczędzenie jak najwięcej środków na wkład własny, niezbędny do uzyskania kredytu hipotecznego. Stąd też wcale nie mają ochoty przepłacać i wiązać się umową na rok czy dłużej z właścicielem oferującym im co prawda przestronne, ale i przy okazji drogie mieszkanie. Koniecznie weź ten czynnik pod uwagę.

Duża nieruchomość może mieć uzasadnienie w dwóch przypadkach. Pierwszy jest taki, gdy osobą najmującą mieszkanie jest pracownik korporacji czy wysokiej klasy specjalista, dla którego wyższy comiesięczny wydatek nie stanowi problemu. Druga to ta, w której nieruchomość podzielisz na pokoje i w taki sposób je wynajmiesz. Rodziny z dziećmi stanowią tak mały odsetek wszystkich osób korzystających z najmu, że w zasadzie w ogóle nie musisz brać ich pod uwagę. Zdecydowaną większość stanowią studenci i osoby do 30. roku życia, dla których cena jest czynnikiem decydującym.

Czynnik numer 3: wysokość najmu i opłat

Ten czynnik wprost nawiązuje do powyższego. Generalnie im mieszkanie ma więcej metrów powierzchni, tym jest droższe w utrzymaniu. Dlatego też oferuj najemcom nieruchomości typu kawalerki lub mieszkania dwupokojowe pod wynajem. Wówczas na pewno będzie Ci łatwiej uniknąć kosztownych pustostanów lub ciągłych prób negocjacji ceny. Na wysokość opłat administracyjnych wpływ ma przede wszystkim stan techniczny i wiek całego budynku. Toteż w kamienicach czy blokach z tak zwanej wielkiej płyty poziom comiesięcznych zobowiązań ponoszonych na remont i bieżące utrzymanie części wspólnych może być niemały. Aspekt ten stanowi ważny element, który powinieneś wziąć pod uwagę podczas wybierania mieszkania z myślą o jego późniejszym najmie.

Czynnik numer 4: dostęp do udogodnień

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się licznymi udogodnieniami. Daje swobodny dostęp do miejsc parkingowych (naziemnych i podziemnych), ale także do rowerowni, wózkowni, komórek lokatorskich, nierzadko parku czy siłowni (na zewnątrz i wewnątrz). Dostęp do tych wszystkich udogodnień znacząco podnosi poziom życia mieszkańców. Podobnie jak – coraz chętniej wykorzystywany przez deweloperów – system smart home, dający dostęp do zdalnego zarządzania urządzeniami domowymi czy systemu zamykania i otwierania drzwi. Jeśli nabędziesz mieszkanie w nowoczesnym bloku czy wieżowcu, masz zdecydowanie większą szansę na szybkie jego wynajęcie. Sam zadecyduj, na ile tego typu atrakcje przełożą się na popularność nieruchomości i rentowność całego biznesu. Z obserwacji wynika jednak, że młode pokolenia oczekują nowości i są wyjątkowo mocno na nie otwarte.

Czynnik numer 5: miejsce postojowe

Dziś nawet 18-latkowe mają własne auta. Samochody stały się coraz tańsze, a przez to bardziej dostępne. Niestety, w parze z tym nie idzie większa liczba miejsc postojowych. Dlatego też w blokach z tak zwanej wielkiej płyty, budowanych w realiach innego ustroju politycznego i innego poziomu zamożności społeczeństwa polskiego, o wolne miejsce parkingowe naprawdę trudno. Potrzeby tego rodzaju będą więc lepiej zaspokojone w nowoczesnym bloku, w przypadku którego mieszkanie od razu nabywa się z przypisanym mu miejscem postojowym przed budynkiem lub pod nim. Stanowi to konkretny argument przy wynajmie mieszkania, a także przy jego ewentualnej sprzedaży. Jeśli więc rozważasz zakup nieruchomości z myślą o jej wynajęciu, warto nabyć z nią także miejsce postojowe. Twoi najemcy na pewno to docenią i chętnie zapłacą 100-200 złotych, aby tylko bezpiecznie przechowywać pojazd.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone