SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Tenis stołowy dla debiutanta – dobór desek: parametry rakiet do tenisa stołowego

fot. mat. promocyjne

Ping-pong to dość ciekawa dyscyplina. Choć może wydawać się niepozorna, w rzeczywistości rozwija nie tylko refleks i koordynację ciała, ale tez ogólną sprawność. Jednocześnie jest to sport, w którym ma się kontakt z drugą osoba, dzięki czemu wiele osób postrzega go bardziej w kryteriach gry – a to tylko pomaga w zaangażowaniu się w tę dyscyplinę sportową. O co warto zadbać, gdy zaczyna się ćwiczyć grę w tenisa stołowego?

Dobra paletka to podstawa

Próg wejścia w tę dyscyplinę sportową jest dość niski i osiągalny dla praktycznie każdego. Owszem, warto mieć buty nadające się szybkiego przemieszczania się wzdłuż krawędzi stołu ping-pongowego i nieuleganie poślizgom na podłodze. Co więcej, z czasem – jeśli ma się ku temu warunki w swoim domu – dobrze jest pomyśleć o tym, by nabyć stół do ping ponga.

Istnieje jednak rekwizyt, który już na starcie powinien zostać zakupiony z głową i przy którym warto ominąć najtańsze warianty. Mowa tutaj o paletce do ping-ponga. Choć może się wydawać, że na sięganie po lepsze modele przyjdzie jeszcze czas, w praktyce właśnie przemyślany dobór paletki znacząco ułatwi opanowywanie techniki gry.

Podstawowe parametry rakietki do tenisa stołowego

Przeglądając dostępne na rynku rakietki do tenisa (bo choć nazwa „paletka” jest bardzo powszechna, to jednak „rakietka” jest formą prawidłową) wykonywane są z różnych materiałów. Przy niektórych wykorzystuje się w produkcji włókno szklane, przy innych karbon, spotyka się także i inne materiały, których wspólną cechą jest ich lekkość. Samo wnętrze obudowane jest dwoma sklejkami.

Materiał to jednak jedno. Osobną kwestią są trzy główne parametry, na które warto zwrócić uwagę. Parametry te to szybkość, kontrola oraz rotacja rakietki do tenisa stołowego.

Jaka rakietka do tenisa stołowego dla początkujących?

Wspomniane wyżej parametry często są określane przez producentów w skali od 1 do 10 – choć zdarzają się również przypadki z umiejscowieniem ich w szerszym zakresie, od 1 do 100.

Bez względu na użytą skalę, warto pamiętać, że wysokie parametry są idealne dla osób grających bardzo „agresywnie” i mających już spore doświadczenie w grze. Osoby, które w grze w ping-ponga są dopiero początkujące, powinny skupić się na rakietkach o niższych parametrach. Choć jeżeli zamierzają się w tym sporcie rozwijać, a nie tylko grac sporadycznie dla przyjemności, warto by parametry te, choć bliskie najniższych wartości, niekoniecznie były na poziomie „jeden”.

Z czystym sumieniem można natomiast unikać najtańszych modeli, często nie posiadających nawet oznaczeń odnoszących się do parametrów.

Co oznaczają parametry rakietki do ping-ponga?

Wróćmy na moment do wspomnianych trzech parametrów: szybkości, rotacji i kontroli. Choć nazwy te łatwo intuicyjnie zinterpretować, warto powiedzieć co dokładnie oznaczają. A więc:

  • Szybkość określa to, jak bardzo możemy nadać uderzonej piłeczce pędu i zależy nie tylko od zastosowanego materiału, lecz również od jakości gumy, jaką obito paletkę.
  • Rotacja to cecha, która ma znaczenie dla graczy z zacięciem do nadawania piłce podkręconej trajektorii.
  • Kontrola jest natomiast ważna w kontekście jak największej precyzji w nadawaniu piłce toru, na którym zależy grającemu.
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone