SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Szkoła policealna – doświadczenie i dobry start

fot. Pixabay

Część tegorocznych maturzystów świętuje już wakacje, a niektórych czeka jeszcze ostatni tydzień egzaminów. Przed absolwentami liceów i techników stoi nie lada dylemat – będą oni musieli wybrać dalszą ścieżkę edukacyjną. Zadanie jest o tyle trudne, że zarówno uczelnie wyższe, jak i szkoły policealne posiadają bogatą ofertę ciekawych kierunków. Decyzja ta będzie miała wpływ na przyszłe życie zawodowe, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Szkoła policealna – doświadczenie i dobry start

Zainteresowanie nauką w szkołach policealnych w Poznaniu oraz innych dużych miastach, z roku na rok jest coraz większe. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim możliwość zdobycia doświadczenia i kwalifikacji niezbędnych do pracy w wielu branżach. Dynamiczne przemiany na rynku pracy sprawiły, że dyplom licencjata lub magistra nie jest już gwarantem sukcesu zawodowego. Zdecydowana większość pracodawców wymaga od swoich kandydatów doświadczenia oraz konkretnych umiejętności. Szkolenie pracowników generuje dodatkowe koszty i wymaga czasu, więc nie każda firma może sobie na nie pozwolić.

O ile dawniej szkoły policealne uznawane były za wyjście awaryjne dla niedoszłych studentów, dziś są pełnoprawną ścieżką edukacyjną, która pozwala na zdobycie praktycznych umiejętności. Nic dziwnego, że decydują się na nią już nie tylko absolwenci liceów i techników, ale również osoby z wykształceniem wyższym oraz wieloletni branżowcy, poszukujący nowej profesji. Szkoły policealne oferują kształcenie w tych zawodach, na które jest obecnie duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Mowa na przykład o techniku masażyście, techniku usług kosmetycznych, asystentce stomatologicznej czy specjaliście ds. dietetyki. Co ważne, nauka na większości kierunków jest zupełnie darmowa – słuchacze nie płacą za czesne, wpisowe, egzaminy, legitymację i indeks oraz liczne usługi w sekretariacie. Współpraca placówek z lokalnymi gabinetami masażu, kosmetycznymi lub stomatologicznymi sprawia, że słuchacze często otrzymują oferty zatrudnienia już na etapie edukacji. Taka możliwość istnieje na przykład w szkole policealnej w Warszawie.

Studia – teoria i wiedza specjalistyczna

Studia to dobry wybór szczególnie dla tych osób, które marzą o zawodzie wymagającym specjalistycznej wiedzy w danej dziedzinie i wykształcenia wyższego. Bardzo często zdarza się jednak, że maturzyści ślepo naśladują swoich znajomych, którzy rekrutują na uczelnie wyższe i w efekcie marnują pięć lat na studiowanie kierunku bez przyszłości. Marzenie o studiach generuje również presję na bardzo wysokie wyniki egzaminu maturalnego, co często odbija się na zdrowiu psychicznym młodych ludzi. O przyjęciu na uczelnię decyduje niekiedy różnica jednego punktu. Szczególnie, że chętnych z roku na rok jest więcej niż wolnych miejsc. Niepowodzenie na maturze nie musi jednak oznaczać porażki i zmarnowanego roku – w szkołach policealnych w Krakowie oraz wielu innych miastach do podjęcia nauki potrzebne jest tylko wykształcenie średnie. Każdy tegoroczny i przyszły maturzysta powinien uświadomić sobie, że studiować warto z pasji, nie zaś z braku laku, a poza studiami istnieją inne równie ciekawe drogi.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone