SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Sprawdzamy opłacalność warszawskiej eko-dotacji dla fotowoltaiki

fot. mat. sponsorowane

W Warszawie opłaca się być eko. Wystarczy jeden podpis aby dostać dofinansowanie z urzędu miasta na montażu fotowoltaiki, które może wynieść nawet 15 000 zł.

Uchwała Rady m.st. Warszawy z dnia 26.09.2019 roku pozwala mieszkańcom Warszawy uzyskać bezzwrotne dofinansowanie do modernizacji kotłowni oraz instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak: instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne i turbiny wiatrowe.

Urząd miasta nie wymaga spełnienia wielu formalności, a wypłaca 1 500 złotych za każdy zainstalowany 1 kWp instalacji fotowoltaicznej. Jednak taka inwestycja wiąże się z poważnymi nakładami finansowymi i z tego względu postanowiliśmy sprawdzić, czy jest opłacalna.

W tym artykule zajmujemy się fotowoltaiką i dlatego zaprosiliśmy do rozmowy Pana Łukasza Siemińskiego, Prezesa spółki Sunvival Energy należącej do grupy Sunrise Energy. Firmy, która specjalizuje się w projektowaniu i montażu instalacji fotowoltaicznych.

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Wydaje się, że każdy, kto zajmuje się fotowoltaiką, albo zainstalował instalację na swoim dachu jest przekonany, że panele fotowoltaiczne są doskonałym rozwiązaniem.

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają generować własny prąd, zadbać o środowisko, a przede wszystkim dają naprawdę duże oszczędności.” – mówi Pan Łukasz – „Zresztą zrobiliśmy kilka wyliczeń, które pokazują czemu jesteśmy przekonani do tego rozwiązania.”

„Przy rachunkach za prąd wynoszących 190 zł miesięcznie odpowiednia byłaby instalacja o mocy 3,40 kWp.” – mówi Pan Łukasz – „Taka instalacja kosztuje u nas 16 700 złotych. Wydaje się, że to sporo. Jednak po odliczeniu dotacji warszawskiej, czyli 3,40 x 1 500 złotych, kwota ta maleje do 11 600 złotych. To sprawia, że fotowoltaika w Warszawie może być tańsza niż w reszcie kraju. W porównaniu do programu Mój prąd gdzie maksymalnie można dostać 5 000 zł, eko dotacja daje większe wsparcie dla instalacji większych niż 3,5 kWp A pamiętajmy jeszcze o uldze termomodernizacyjnej, która pozwala odliczyć od dochodu do 53 tysięcy zł wydanych na panele słoneczne.”

„W ramach tej ulgi w naszym przypadku odliczymy od dochodu pozostały koszt inwestycji i, przy pierwszym progu podatkowym (17% podatek dochodowy), otrzymamy 1972 złotych zwrotu z podatku. Oznacza to, że koszt inwestycji będzie wynosić teraz już tylko 9 628 złotych. Biorąc pod uwagę, że instalacja fotowoltaiczna będzie dawać przynajmniej 2 000 zł oszczędności na prądzie rocznie, okazuje się, że dzięki dopłatom można bardzo przyspieszyć zwrot z inwestycji”

„Sumę tę można sfinansować z preferencyjnego kredytu fotowoltaicznego z ratą wynoszącą -w przypadku 9 628 złotych – 108 złotych miesięcznie. To mniej niż wynosi rachunek za prąd. Ponadto pamiętajmy, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się średnio po 5-6 latach, a panele działają bez problemu przez 25-30 lat, przez które mamy dostęp do prawie darmowego prądu. Przy obecnych rachunkach za prąd oznacza to, że przez długie lata, co roku oszczędzamy tysiące złotych.” – mówi z uśmiechem Pan Łukasz.

Przyznajemy, że idea praktycznie darmowego prądu przez ponad 20 lat bardzo nam się podoba, szczególnie że energia elektryczna nieustannie drożeje. Ale jak z zasilaniem domu w nocy? I czy taka instalacja fotowoltaiczna wystarczy na nasze potrzeby zimą, gdy dni są krótkie i nie ma zbyt dużo słońca?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Obecne rozwiązania prawne pozwalają właścicielom paneli słonecznych oddawać do sieci energetycznej nadwyżki energii elektrycznej produkowanej w okresach, gdy świeci słońce.

Z nadwyżek tych można skorzystać, gdy panele fotowoltaiczne nie pracują, czyli np. nocą, a dostawca energii elektrycznej zobowiązany jest zwrócić 0,8 kWh za każdą 1 kWh przesłaną wcześniej do sieci.

Oznacza to, że gdy świeci słońce właściciel paneli słonecznych korzysta z własnego prądu i oddaje do sieci nadwyżki wyprodukowanej energii, a potem korzysta z nich, gdy tego potrzebuje.

Należy jednak pamiętać, że rozlicznie odbywa się w cyklu rocznym i dlatego ważne jest odpowiednie dobranie mocy instalacji, tak by pozwoliła pokryć potrzeby energetyczne domu.

„Zapraszamy do kontaktu” – uśmiecha się Pan Łukasz – „W tym trudnym okresie postawiliśmy na bezpieczne i wygodne kontakty zdalne: telefon, Internet i e-mail.”

Nasi pracownicy wszystko cierpliwie Państwu wytłumaczą, wyjaśnią wątpliwości, dadzą czas do namysłu, a co najważniejsze pomogą załatwić formalności, skompletować niezbędne dokumenty i złożą wniosek do urzędu miasta. A w razie potrzeby pomogą także załatwić preferencyjny kredyt fotowoltaiczny.”

To naprawdę dużo prostsze, niż się wydaje– kończy Pan Łukasz – „Państwu pozostaje wpuszczenie ekipy na plac i do garażu, gdzie instalujemy inwerter. I po wymianie licznika na dwukierunkowy, bo przecież będą Państwo wysyłać i odbierać energię z sieci, instalacja będzie mogła zacząć pracować pełną parą. Zresztą wszystko można zobaczyć na tym filmie przedstawiającym przekładową instalację.”

Sunvival Energy jest częścią grupy Sunrise Energy, której spółki obsługują klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych.

Firma zapewnia w pełni zdalny proces doboru mocy instalacji, jej projektowania, finansowania, ubezpieczenia i pomocy w załatwieniu kredytu oraz obsługi. Z Sunvival można się skontaktować za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 lub przez e-mail: kontakt@sunvival.pl.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone