SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Samo OC, czy cały komplet? Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?

fot. mat. sponsorowane

Posiadanie samochodu wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia komunikacyjnego – w razie nieoczekiwanych zdarzeń na drodze. Chociaż większość kierowców ogranicza się wyłącznie do umowy OC, wiele osób rozważa rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej. Sprawdź, czy faktycznie jest to opłacalne i dowiedz się, jakie polisy warto mieć.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy właściciel auta zobowiązany jest do wykupienia polisy OC. Jest to ubezpieczenie obligatoryjne, w ramach którego można uniknąć finansowej odpowiedzialności za szkody drogowe wyrządzone osobom trzecim. W żaden sposób nie chroni natomiast pojazdu sprawcy – gdy dojdzie do jego uszkodzenia, wówczas będzie on musiał we własnym zakresie dokonać naprawy i ponieść koszt. Dlatego część kierowców rozważa wykupienie OC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami – dla lepszej ochrony.

Komu wystarczy wyłącznie OC?

Nie da się ukryć, że każdy chciałby zapewnić sobie pełną ochronę ubezpieczeniową w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Jedną przeszkodą jest… cena pełnego pakietu polis. To spory wydatek, którego większość osób chciałoby ominąć.

Samo OC może być wystarczające m.in. dla osób, które:

 • czują się pewnie za kierownicą lub są bardzo ostrożni
 • nie obawiają się kradzieży auta
 • użytkują starszy pojazd, na który nie można wykupić pełnego AC
 • korzystają z samochodu sporadycznie.

Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie samochodu wybrać? Porównywarka OC pomoże w znalezieniu oferty dopasowanej do twoich potrzeb i oczekiwań. W tym przypadku możesz wziąć pod uwagę wyłącznie cenę – wysokość składki nie wpływa na zakres ochrony ubezpieczeniowej ani na wypłacane sumy gwarancyjne. Wszystkie te kwestie reguluje ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Kiedy warto wykupić OC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami?

Chciałoby się odpowiedzieć: zawsze. Wiadomo jednak, że sporym ograniczeniem są finanse, dlatego wykupienie pełnego pakietu polis można sprowadzić do kilku konkretnych przypadków.

Na takie rozwiązanie powinny zdecydować się osoby, które:

 • nie czują się pewnie za kierownicą – pełny zakres ochrony pomógłby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa
 • użytkują nowe samochody – ich naprawy mogą stanowić poważny wydatek
 • obawiają się kradzieży auta
 • często podróżują.

Jakie dodatkowe polisy sprawdzą się jako uzupełnienie OC? Podstawą jest autocasco, w ramach którego ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność za wiele szkód – także tych spowodowanych z winy kierowcy prowadzącego ubezpieczone auto.

Jeśli nie masz przekonania, zobacz czy warto ubezpieczyć szyby w swoim samochodzie. Należy bowiem pamiętać, że ani polisa OC, ani ubezpieczenie AC nie uwzględniają tego typu elementu.

Ponadto warto pomyśleć o NNW kierowcy. Jest to polisa w razie następstw nieszczęśliwych wypadków, która swoim zakresem obejmuje nie tylko kierowcę, ale i pasażerów. Pozwala na uzyskanie środków przeznaczonych na powrót do zdrowia i sprawności w przypadku udziału w zdarzeniu drogowym.

Jak wybrać korzystne OC w pakiecie z innymi polisami?

Chociaż OC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami będzie droższe, wcale nie musisz przepłacać. W wyborze najkorzystniejszej oferty pomoże – podobnie jak przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia – serwis porównywarkowy. Zamieszczony tam kalkulator ubezpieczeniowy pozwala na szybkie oszacowanie wysokości składek proponowanych przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Warto jednak pamiętać, aby nie kierować się wyłącznie ceną – ma ona drugorzędne znaczenie. W pierwszej kolejności należy porównać zakres poszczególnych ubezpieczeń – tak, aby były dopasowane pod kątem potrzeb i oczekiwań. Dopiero potem można uwzględnić kryterium cenowe – po to, aby za taki sam zakres ochrony nie przepłacić.

Pamiętaj, że od obowiązku opłacania ubezpieczenia OC nie możesz uciec. Jeśli nie uregulujesz składki i pojazd zostanie bez ochrony, wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na ciebie stosowną karę. Dlatego należy bezwzględnie wykupić OC – choćby jako jedyną polisę. Jeżeli jednak możesz sobie pozwolić na dodatkową ochronę, podpisz umowę na pozostałe ubezpieczenia.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone