SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Rynek pierwotny czy wtórny?

Osoby poszukujące swojego wymarzonego mieszkania stoją przed wieloma ważnymi decyzjami. Jedną z nich, być może także najważniejszą jest to, czy własne cztery kąty będą pochodziły z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Jest to spory dylemat, który wynika ze stale zmieniającej się dynamiki nieruchomości, która w ogromnej mierze jest uzależniona od wielu czynników zewnętrznych. Z tego tekstu dowiesz się, co do zaoferowania ma rynek wtórny, a co pierwotny.

Rynek wtórny a pierwotny – różnice

Aktualnie popyt na mieszkania – zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego jest tak ogromny, że najlepsze oferty znikają w mgnieniu oka. Jednak niezależnie od tego, który rynek wybierzemy, warto pamiętać o tym, że każdy z nich ma swoją specyfikę, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania. Rynek wtórny oferuje nam lokale z tzw. drugiej ręki, czyli takie, z których ktoś już wcześniej korzystał. Rynek pierwotny charakteryzuje się wyłącznie nowymi mieszkaniami na sprzedaż. Warto dodać, że różnice dotyczące stanu nieruchomości przekładają się na wiele aspektów, w tym m.in. płacenia podatku lub przeprowadzenia remontu.

Ceny mieszkań

Wszystkie osoby, które poszukują własnych czterech kątów i są zainteresowane polskim rynkiem nieruchomości, z pewnością zdają sobie sprawę z tego, w jak błyskawicznym tempie rosną ceny mieszkań i domów. Okazuje się jednak, że dotyczy to zarówno rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Jak wynika z raportu Bankier.pl oraz serwis Otodom (marzec 2020), najstabilniejsze ceny nowych inwestycji odnotowano w lutym w stolicy, wzrosły one o średnio 1,1%. Za przeciętne nowe mieszkanie, które oferuje deweloper w Warszawie, trzeba zapłacić 9969 zł/mkw. Rynek wtórny jest jeszcze droższy, średni koszt, który musimy ponieść to 11807 zł/mkw. Podobną dysproporcję możemy zauważyć także w Gdańsku, w którym metr kwadratowy nowej inwestycji wynosi 9431 zł, a zakup czterech kątów z drugiej ręki to wydatek rzędy 10512 zł/mkw.

Warto dodać, że np. w Szczecinie tendencja jest odwrotna. Za mieszkanie na rynku wtórnym zapłacimy 6192 zł/mkw, natomiast na rynku pierwotnym ponad 7000 zł, a dokładnie 7037 zł/mkw.

Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku wiele zależy od konkretnej lokalizacji. Co więcej, rynek wtórny charakteryzuje się większym zróżnicowaniem, dzięki czemu znajdziemy na nim zarówno drogie, jak i nieco tańsze oferty.

Zalety i wady nieruchomości na rynku wtórnym

Jedną z najważniejszych zalet zakupu nieruchomości na rynku wtórnym jest w miarę szybka realizacja transakcji. Co powoduje, że mamy możliwość wprowadzenia się do nowego lokalu w bardzo krótkim czasie od zakupu. Dodatkowym atutem jest także lokalizacja nieruchomości. Nie da się ukryć, że jeżeli interesuje nas np. mieszkanie w centrum, dużo łatwiej znajdziemy je w przypadku lokali z drugiej ręki. Warto dodać, że infrastruktura wokół jest już na tyle rozbudowana, że nie musimy martwić się o to, co powstanie obok naszego bloku.

Wadą jest fakt, że inwestycje dość często są stare i potrzebują gruntownych remontów, do których nowym właścicielom będzie potrzebna dodatkowa gotówka. Niestety kolejnym problemem mogą okazać się ukryte usterki i wady oraz wysokie opłaty za ogrzewanie i energię elektryczną. Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego, musimy mieć świadomość, że w wielu przypadkach wadą jest także niepraktyczny układ pomieszczeń.

Zalety i wady rynku pierwotnego

Największym plusem rynku pierwotnego jest to, że możemy dopasować wnętrza do swoich preferencji i oczekiwań. Co więcej, decydując się na zakup mieszkania, którym dysponuje znany deweloper w Warszawie, istnieje możliwość, że jest ono jeszcze w fazie projektu lub trakcie budowy, dzięki temu możemy zmienić w nim układ pomieszczeń. Kolejnym plusem rynku pierwotnego jest fakt, że nowe inwestycje to nowoczesne budownictwo, które charakteryzuje się funkcjonalnymi rozwiązaniami.

Główną wadą nowych mieszkań jest dość długi czas oczekiwania na zakończenie danej inwestycji. Musimy także pamiętać o tym, że mieszkanie z rynku pierwotnego trafia do nas w stanie surowym, więc musimy przygotować się na dodatkowe koszty związane z jego wykończeniem i wyposażeniem. Jeśli chodzi o lokalizację – najczęściej są to obrzeża miast, gdzie komunikacja miejska bywa nieco ograniczona.

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który rynek jest lepszym rozwiązaniem podczas zakupu mieszkania. Wszystko zależy wyłącznie od preferencji kupujących oraz możliwości finansowych.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone