SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Ranking firm fotowoltaicznych – drogowskaz przez branżę

fot. mat. sponsorowane

Dynamiczny rynek jakim wciągu ostatnich 2-3 lat stał się rynek OZE w Polsce spowodował, że powstało bardzo dużo nowych podmiotów chcących specjalizować się w instalacjach fotowoltaicznych. Piękne strony internetowe, auta w leasingu, rozbudowane oferty, świetni handlowcy, tylko… No właśnie – doświadczenia brak. Jak w takim razie wybrać firmę, której warto zaufać?

Dynamiczny rynek jakim wciągu ostatnich 2-3 lat stał się rynek OZE w Polsce spowodował, że powstało bardzo dużo nowych podmiotów chcących specjalizować się w instalacjach fotowoltaicznych. Piękne strony internetowe, auta w leasingu, rozbudowane oferty, świetni handlowcy, tylko… No właśnie – doświadczenia brak. Jak w takim razie wybrać firmę, której warto zaufać? Nie jest to proste zadanie, tym bardziej, że liczba firm „specjalizujących” się w montażu instalacji fotowoltaicznych cały czas rośnie. O tym w jaki sposób w bezpieczny i wiarygodny sposób podejść do oceny firmy instalacyjnej, a także oferty jaka zostanie nam przygotowana opisujemy w poniższym tekście.

Cena fotowoltaiki to nie wszystko. Bezpieczeństwo i jakość to podstawa

Kupując dowolny produkt czy usługę pierwszym kryterium jakie bierzemy pod uwagę jest cena. To naturalne. Z wiadomych względów nie chcemy przepacać, stąd odrzucamy najdroższe opcje. Coraz więcej z nas rozumie także, że zbyt niska cena może iść w parze z bardzo słabą jakością. To oczywiście nie jest reguła, ale co do zasady warto unikać skrajności. Podobnie jest w przypadku fotowoltaiki. Rynek w ostatnim czasie ewoluował i nie jest tajemnicą ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Cena w instalacjach fotowoltaicznych do 10 kWp oscyluje zazwyczaj w granicach 4 500 zł brutto za 1 kWp mocy instalacji.

Należy jednak pamiętać, że porównanie instalacji fotowoltaicznej jest możliwe na dwóch płaszczyznach:

 • sprzętowej – czyli jakiej marki paneli fotowoltaicznych zakupu dokonamy, a także kto jest producentem inwertera czyli najdroższych składowych całej inwestycji
 • montażowej i marżowej – to jaką cenę za samą usługę montażu i jaką marżę za wykonaną pracę doliczy firma do samej ceny instalacji

Porównując oferty starajmy się robić to w odniesieniu do tych samych urządzeń. Wtedy łatwiej będzie nam ocenić ile za samą usługę montażu i jaki zysk na całym zleceniu planuje wypracować firma zajmująca się montażem.

Pamiętajmy także, że nasza instalacja fotowoltaiczna ma pracować przez ok. 25 lat. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, że w praktyce najtańsze na rynku panele i wątpliwej jakości inwerter w porównaniu do bardziej sprawdzonych i renomowanych urządzeń, mogą takiego okresu czasu nie wytrzymać. Długość gwarancji to kolejny ważny element w tworzeniu naszego rankingu ofert fotowoltaicznych.

Kolejnym jakim do naszego rankingu fotowoltaiki dorzucimy, jest doświadczenie ekipy montażowej i firmy od której kupujemy całą usługę. Statystyki nie kłamią. OK 70% firm działających na tym rynku powstało po 2017 roku. W ciągu zaledwie 2-3 lat trudno mówić o zbudowaniu doświadczenia, któremu bezgranicznie warto zaufać. Stawiajmy na doświadczone ekipy, które są w stanie swoją pracę poprzeć wieloma udanymi realizacjami.

Ranking firm fotowoltaicznych pomoże w wyborze

Jeśli nie wiemy, które firmy fotowoltaiczne są najlepsze, możemy także sobie ułatwić, korzystając z usług firm, które otrzymały wyróżnienie i są np. nagradzane przez niezależne instytucje czy te, które widzimy w rankingach. Ranking firm fotowoltaicznych przygotowany przez porównywarkę optimalenergy.pl może w tym pomóc. Dlaczego jako przykład podajemy właśnie ten ranking? Dlatego, że tak jak pisaliśmy w akapicie wyżej, jakość i doświadczenie ma znaczenie. Portal Optimal Energy działa na rynku energii od 2010 roku i specjalizuje się tylko i wyłącznie w porównywaniu cen i ofert prądu, gazu i fotowoltaiki. To specjaliści w dziedzinie rynku energii. W Internecie bez problemu możemy znaleźć dziesiątki innych rankingów, które nie mają żadnej wartości. Są tworzone przez przypadkowe osoby, a ich jedynym celem jest nakierowanie użytkownika tylko na te oferty, które są np. realizowane przez powiązane z tą stroną firmy. Obiektywizm i transparentność to klucz do sukcesu.

Podsumowując. Ranking firm fotowoltaicznych w Polsce to bardzo pomocne narzędzie. Występujące tam firmy są z pewnością godne uwagi, a przy okazji przy każdej z firm są zazwyczaj umieszczone najważniejsze informacje dotyczące formy i sposobu ich działania. To zdecydowanie przyspiesza szukanie informacji i pomaga w podjęciu ostatecznej decyzji.

Jak w takim razie wybrać najlepszą firmę od instalacji fotowoltaicznych?

Jeśli powyższe wskazówki dalej nie są wystarczające w celu podjęcia finalnej decyzji musimy posiłkować się inną formą pomocy. Dobrze jest podpytać sąsiada czy znajomego, który inwestycję w fotowoltaikę ma już za sobą jak ocenia pracę i wykonanie instalacji. Idealnie jakby osoba taka mówiąc nam opinię na temat firmy X nie koncentrowała się na tym, że Pan z ekipy montażowej był miły i zabawny, tylko powiedziała, że np. prognozowana produkcja energii elektrycznej zgadza się z tym co faktycznie instalacja produkuje.

Możemy także skorzystać z usług lokalnej firmy. Podjechać do ich biura, poprosić o możliwość zobaczenia w jaki sposób instalacja fotowoltaiczna jest przez nich wykonywana.

Sposobów jest dużo. Jeśli po zastosowaniu wszystkich z nich, dalej nie będziemy w stanie wskazać tej jednej firmy, po prostu ją wylosujmy.

Gwarancje, żywotność i umowy w praktyce

Jeśli wybór firmy mamy już za sobą, to dla pewności pamiętajmy jeszcze o sprawdzeniu poniższych kwestii:

 • gwarancja – sprawdźmy zapisy w umowie dotyczące tej kwestii. Co się stanie jeśli firma X, która będzie nam montować instalację PV lub producent elementów wykorzystanych do montażu zniknie z rynku.
 • dopytajmy o aplikację lub narzędzie do mierzenia ilości wyprodukowanego prądu. Żywotność instalacji i gwarancja sprawności paneli to kluczowe parametry. Dostęp do takich informacji jest bardzo ważny.
 • umowa – przeczytajmy ją uważnie. Część firm obliguje klientów do zakupu bieżących przeglądów, czyszczenia instalacji i różnych innych usług, które z praktycznego punktu widzenia nie są nam tak naprawdę potrzebne. Korzystanie z nich wydłuża nam oczywiście czas zwrotu z inwestycji

Pamiętajmy: nasza inwestycja ma pracować min.25 lat. Wykonanie instalacji powierzmy doświadczonej firmie. Nie spieszmy się z podejmowaniem decyzji. Korzystajmy z dostępnych w Internecie narzędzi takich jak ranking firm fotowoltaicznych na stronie optimalenergy.pl pytajmy także o opinie osoby, które już w fotowoltaikę zainwestowały. Inwestycja w fotowoltaikę to bardzo dobra decyzja. Pamiętajmy, aby zrobić to mądrze.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone