SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Rafting na Dunajcu

fot. mat. sponsorowane

Przełom Dunajca uważany jest za jeden z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejszy, przełom rzeki na terenie całej Europy. Oglądać go na własne oczy pragną nie tylko turyści odwiedzający Pieniny, gdzie się znajduje, ale także tereny przyległe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na przykład wybrać się tam z Zakopanego, które corocznie odwiedzają tysiące turystów, spragnionych nowy, ale też dobrze znanych, atrakcji.

​Tradycja spływu po Dunajcu

Dunajec zaczęto wykorzystywać na większą skalę w celach turystycznych około dwustu lat temu. Wtedy właśnie pojawiły się pierwsze tratwy flisackie (a tak naprawdę połączone łodzie), przeznaczone właśnie do obsługi pobliskich kuracjuszy i zażywających wypoczynku w górach.

Prawdę mówiąc przez te dwa wieku sam spływ tratwami po Dunajcu nie uległ większej zmianie. Nadal są to tak samo wyglądające łodzie, którymi kierują tak samo ubrani flisacy, a i rzeka, składy, lasy, wyglądają bardzo podobnie. I nadal przyciągają dosłownie rzesze turystów, w czasach przed pandemią było to nawet 300 tysięcy osób rocznie. Jest to podróż bardzo wygodna, bo nurt rzeki jest na tyle spokojny, by na tratwie nie groziło nic więcej, niż przypadkowe ochlapanie. Nie ma tam zresztą nawet wioseł, flisak prowadzi tratwę odpychając się od dna żerdką, daje nieść nurtowi, omijając bystrzyny, wiry i kipiele.

Z tej wyprawy, pełnej uroku, ale i spokoju, korzystają z przyjemnością dorośli, osoby starsze, dzieci. Zapatrzeni w rozciągający się przed oczami krajobraz, zadzierający głowy przy Przełomie Dunajca, podziwiający pienińskie widoki. Piękno krajobrazu hipnotyzuje, a w innych miejscach Polski takich widoków po prostu się nie spotka.

Ale spływ Dunajcem może być też bardziej żywiołowy, niźli tylko na tratwie. I ta nowa metoda zyskuje coraz większą popularność…

​Pontony zamiast tratew

Piękno przyrody można podziwiać za daleka, ale można też mieć je na wyciągniecie ręki. Aktywność fizyczna na łonie natury jest tym, co dla wielu osób stanowi kwintesencję dobrego wypoczynku. Słusznie zresztą – w zdrowym ciele zdrowy duch, a odrobina adrenaliny, zmęczenia i wysyłki jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Ci właśnie turyści zamiast na tratwy, wsiadają na pontony. Rafting po Dunajcu, bo tak nazywany jest z angielska spływ pontonami, jest dla nich sposobem na przeżycie tradycji po swojemu.

Uzbrojeni w wiosła i kapoki wsiadają do pontonów i płyną, mogąc zmierzyć się z rzeką, poczuć jej bliskość – ale i moc. Oczywiście nie jest to spływ ekstremalny, nie wymaga wielkich umiejętności ani siły fizycznej, wszak na tym odcinku Dunajec ma spokojny nurt.

Ale jeśli sam spływ to za mało, to wystarczy rzut oka na ofertę firmy organizującej rafting na Dunajcu https://www.rafting.pl/. Tam znajdziecie możliwość połączenia spływu z jazdą na rowerach albo na quadach, czy też urozmaicenie przygody o góralski wieczór, biesiadę czy ognisko.

Takie pakiety to wygodne rozwiązanie dla osób liczących się z czasem. Pragnących zorganizowania atrakcji, połączenia ich ze sobą, by cały dzień mógł upłynąć w miłej atmosferze, na zabawie i odpoczynku.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone