SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Przeszczep włosów FUE – na czym polega i dlaczego jest tak często wybierany?

fot. mat. sponsorowane

rzeszczepy kojarzą się z chirurgią i transplantacją narządów wewnętrznych. Jednak medycyna estetyczna również korzysta z tego rozwiązania – z tym, że zamiast narządów, przeszczepia się… włosy. Choć w pierwszym momencie może to brzmieć nieco przerażająco i wręcz abstrakcyjnie, to jednak jest to popularna metoda na radzenie sobie z łysieniem, na które nie pomagają inne metody. Na czym polega przeszczep włosów FUE, kiedy się go najczęściej wykonuje, ile kosztuje taki zabieg i na co się przygotować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Dlaczego włosy wypadają i jak sobie z tym radzić?

Gęste, lśniące, sprężyste i zadbane włosy to jedna z najlepszych naturalnych ozdób. Niestety, włosy często wypadają w nadmiarze, w efekcie czego tworzą się zakola czy powstają łyse placki, bądź też bardzo zmniejsza się gęstość fryzury.

Każdego dnia zdrowy człowiek traci średnio do 150 włosów dziennie. Wynika to głównie z cyklu życia włosów – jedne wypadają, a na ich miejsce wyrastają nowe. To naturalny proces i nie należy się nim przejmować.

Czasem jednak włosy wypadają w nadmiarze, wręcz garściami. Wystarczy, że przeczeszesz je palcami, by zostały na nich kołtuny? Boisz się czesać, bo na szczotce czy grzebieniu zostaje potężny kłaczek? Zauważasz, że fryzura się wyraźnie przerzedziła, zakola powiększyły, a co gorsza, widać prześwity?

Przyczyn wypadania włosów może być wiele. W zależności od nich podejmuje się odpowiednie działania. Podstawowymi działaniami podejmowanymi w kierunku przywrócenia włosom świetności jest zwykle zmiana diety, suplementacja witamin i minerałów oraz dobór odpowiedniej pielęgnacji włosów. W niektórych przypadkach rozwiązuje to problem, w innych niestety zawodzi. Często bowiem łysienie jest wynikiem problemów zdrowotnych, na przykład hormonalnych.

Jeśli więc zawodzą dotychczas stosowane metody, warto wybrać się na konsultację do dermatologa lub trychologa. Utrata nadmiernej ilości włosów to problem często nie tylko estetyczny, który w większości przypadków bywa przyczyną wielu kompleksów na punkcie własnego wyglądu. Może to bowiem świadczyć również o problemach zdrowotnych.

Konsultacja lekarska i wykonanie badań pomoże odpowiedzieć na pytanie, dlaczego włosy wypadają w nadmiarze i jak można temu zaradzić.

Co to jest przeszczep włosów FUE?

Jeżeli zawodzą metody ogólnodostępne, takie jak suplementacja czy zmiana produktów do pielęgnacji włosów, rozwiązaniem może być przeszczep włosów FUE. To metoda stosowana przede wszystkim w przypadkach, gdy przyczyną utraty włosów jest łysienie androgenowe.

FUE, czyli Follicular Units Extraction, to metoda stosowana w chirurgii estetycznej, polegająca na przeszczepie cebulek włosów z miejsc, gdzie jest ich dużo i są mocne, w miejsca dotknięte problemem łysienia. Ujmując to bardziej obrazowo, można przyrównać tę metodę do pobierania szczepki rośliny i przesadzania jej w inne miejsce, by ją rozmnożyć.

To metoda bardzo precyzyjna i o wysokiej skuteczności. Mieszki włosowe pobiera się specjalną, ultracienką igłą i również taką igłą są wszczepiane pod skórę w wybranym miejscu.

Choć słowo „przeszczep” może kojarzyć się negatywnie i wręcz napawać strachem, w tym przypadku nie ma się czego bać. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent otrzymuje szczegółowe wskazówki i wytyczne co do pielęgnacji po zabiegu. Jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu. Dowiedz się więcej na temat przeszczepu włosów metodą FUE w Warszawie.

Jakie problemy rozwiązuje FUE?

Metoda przeszczepu mieszków włosowych FUE jest wybierana najczęściej przy łysieniu androgenowym. W ten sposób można wytyczyć od nowa linię włosów, wypełnić miejscowe ubytki (jakie powstają na przykład przy łysieniu plackowatym), a także zagęścić bardzo rzadkie włosy.

Choć na efekty trzeba poczekać dość długo (od kilku do kilkunastu miesięcy), to są one trwałe. Włosy są zakorzenione na stałe i po prostu swobodnie rosną w miejscu, w którym zostały „posadzone”.

W ten sposób można również zakamuflować miejsca na głowie (ale także brodzie czy torsie), gdzie znajdują się blizny.

To metoda, po której nie pozostają blizny lub są one tak mikroskopijnej wielkości, że są w zasadzie niewidoczne gołym okiem i pozwalają także na strzyżenie włosów na bardzo krótko bez obaw, że będą zauważalne.

Dla kogo wskazany jest zabieg przeszczepu włosów?

Jak wspomniano, przeszczep włosów FUE jest wykonywany przede wszystkim u pacjentów borykających się z łysieniem androgenowym. Może być jednak przeprowadzony u każdego, kto chce zagęścić włosy czy zniwelować problem łysych i przerzedzonych obszarów.

FUE jest wskazany zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, bez względu na wiek czy styl życia.

Przeszczep włosów przed i po: efekty, jakich możesz się spodziewać

Przeszczep włosów FUE jest metodą inwazyjną – dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. W związku z tym przez jakiś czas po zabiegu obszar, który został mu poddany, wygląda mało estetycznie. W czasie zabiegu dochodzi do miejscowego krwawienia, następnie podczas gojenia skóra może swędzieć i mogą pojawiać się strupki – to naturalna reakcje organizmu.

Jednak warto przetrwać ten czas względnego dyskomfortu, ponieważ efekty są tego warte. Już kilka tygodni po zabiegu zauważalne są pierwsze rezultaty, w postaci meszku, świadczącego o pojawianiu się nowych włosów.

Na pełne efekty trzeba poczekać jednak dość długo, bo od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Są one jednak warte oczekiwania. Po pierwsze – są trwałe. Raz zakorzeniony włos będzie już rósł w tym miejscu. Po drugie – są w pełni naturalne. Jeszcze przed zabiegiem wytycza się linię, a następnie wzdłuż niej osadza włosy. Dzięki temu można obniżyć naturalną linię, np. w przypadku wysokiego czoła czy głębokich zakoli.

Efekty po pewnym czasie są wręcz powalające. Pacjenci, którzy byli wręcz łysi, po przeszczepie mogą pochwalić się bujną, gęstą, zdrową i naturalnie wyglądającą fryzurą.

Uwaga – ostateczne efekty zależą jednak od kilku czynników. Po pierwsze – od tego, ile mieszków zostało pobranych i przeszczepionych. Po drugie – od kliniki i lekarza, który wykonywał zabieg. Po trzecie – od naturalnych predyspozycji organizmu.

Najważniejszym czynnikiem jest jednak wybór odpowiedniej kliniki, dysponującej odpowiednim, nowoczesnym i precyzyjnym sprzętem. Wiele zależy również od lekarzy o doskonałych kwalifikacjach.

Zanim zdecydujesz się na zabieg, zasięgnij dokładnych informacji na temat miejsca, w którym chcesz go wykonać.

Przygotowanie do zabiegu przeszczepu włosów FUE

Ponieważ przeszczep włosów jest zabiegiem inwazyjnym, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do niego i świadomość możliwych efektów ubocznych.

Podstawą jest wykonanie pakietu badań laboratoryjnych, które należy zrobić najpóźniej na 7-10 dni przed zabiegiem. Należą do nich:

 • badanie ogólne moczu;
 • morfologia;
 • poziom cukru we krwi;
 • układ krzepnięcia krwi;
 • HCV;
 • HBS.

Na podstawie interpretacji wyników lekarz kwalifikuje do zabiegu bądź nie. Ustali również wszelkie przeciwwskazania do zabiegu, a tych jest kilka.

Przed zabiegiem należy unikać przyjmowania leków rozrzedzających krew (jak popularna aspiryna!), a także wystrzegać się spożywania alkoholu i mocnej kawy, na co najmniej jeden dzień przed zabiegiem.

Postępowanie po zabiegu i rekonwalescencja

Przez kilka dni po zabiegu może utrzymywać się obrzęk skóry głowy – to normalna reakcja, która powinna jednak stopniowo ustępować.

Dokładnych instrukcji pielęgnacji po zabiegu każdorazowo udziela lekarz. Trzeba nastawić się na cierpliwość przez około 2 tygodnie, aż zagoi się obszar dawczy (to trwa szybciej, bo około tygodnia), a następnie biorczy.

Przez ten czas należy chronić skórę przed dotykiem i otarciami. Należy także unikać dużego wysiłku fizycznego – na pewno trzeba się powstrzymać od uprawiania sportu.

Najbardziej uciążliwym momentem rekonwalescencji jest swędzenie skóry, co jest zupełnie naturalną częścią procesu gojenia. Trzeba jednak bezwzględnie powstrzymać się od drapania, ponieważ w ten sposób można uszkodzić mieszki włosowe i tym samym popsuć efekt zabiegu.

Już po kilku dniach od zabiegu można umyć głowę. W okresie rekonwalescencji, w pierwszych dniach, warto używać łagodnych środków odkażających, np. roztworu soli fizjologicznej. Zaleca się również nawilżanie skóry w obszarze pozabiegowym, by zmniejszyć jej napięcie, a tym samym dyskomfort.

Ile czasu czeka się na efekty przeszczepu włosów FUE?

Pierwsze efekty widoczne są mniej więcej po 2-4 miesiącach. W miejscu zabiegu zaczynają pojawiać się nowe włosy. Na początku są one jednak cienkie i słabe, mogą również wypadać. Nie świadczy to absolutnie o niepowodzeniu zabiegu – paradoksalnie, wręcz przeciwnie!

Po mniej więcej 4-6 miesiącach nowe włosy są już grubsze i silniejsze, a także jest ich więcej. W tym czasie przeprowadza się wizytę kontrolną, która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.

Mniej więcej po około roku efekty są już pełne.

Jak wybrać odpowiednią klinikę na zabieg?

Decydując się na klinikę, w której wykonasz zabieg, kieruj się przede wszystkim jej renomą i opiniami innych pacjentów. Aby efekty przeszczepu włosów FUE były satysfakcjonujące i trwałe, musi on być przeprowadzony starannie i z pełną wiedzą.

Kieruj się więc nie tylko ceną i tym, co klinika czy gabinet mówi na swój temat, a tym, jakie są realne efekty ich pracy. Zadowolenie pacjentów, którzy korzystali z jej usług, są najlepszym dowodem na to, że jest to dobry wybór!

Ile kosztuje przeszczep włosów FUE?

Cena przeszczepu włosów może wydawać się zaporowa – w zależności od ilości pobieranych i przeszczepianych mieszków włosowych, trzeba liczyć się z kosztem od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Efekt jest jednak wart swojej ceny – zwłaszcza, że wystarczy przeprowadzić jeden zabieg, by cieszyć się trwałymi rezultatami!

Źródło: klinikaotco.pl

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone