SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Praca w Polsce dla Ukraińców: perspektywy, wskazówki

fot. materiały sponsorowane

Praca w Polsce to dla Ukraińców nierzadko możliwość wyrwania się z biedy i niezadowalających warunków życia. Nic dziwnego, że nasz kraj jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej dla sąsiadów zza Bugu. Sprawdź, dlaczego jeszcze obywatele Ukrainy wybierają Polskę, w jakich branżach mogą znaleźć zatrudnienie i ile zarabiają.

Praca w Polsce dla przybyszów zza granicy: dominują Ukraińcy

Polska jest jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej wśród obywateli Ukrainy. Jak wynika z badań Instytutu Badawczego Randstad, 85 proc. pracujących cudzoziemców w naszym kraju, stanowią Ukraińcy, 13 proc. – Białorusini, a 2 proc. inne nacje. Według GUS mieszka tu ich nawet 2,5 miliona. Więcej informacji na ten temat polskiego rynku pracy i możliwości zatrudnienia znajdziesz na stronie https://www.gowork.pl/forum/praca-w-polsce: na forum o pracy w kraju nad Wisłą można porozmawiać o wielu ważnych kwestiach związanych z zatrudnieniem w Polsce.

Dlaczego obywatele Ukrainy wybierają Polskę?

Głównym powodem, dla którego pracownicy zza Bugu wybierają Polskę, jest ogromna różnica w zarobkach. Minimalna krajowa na Ukrainie w 2020 roku wynosiła 5 tys. hrywien, czyli zaledwie 657 złotych. Jeśli chodzi o średnie wynagrodzenie, Ukraińcy zarabiają 11 900 hrywien, czyli około 1 500 zł. Tymczasem polska średnia krajowa, w perspektywie całego ubiegłego roku, oscylowała w okolicach 5 411 złotych brutto. Nawet jeśli sąsiedzi zza Bugu otrzymują niższe pensje, niż Polacy na tych samych stanowiskach, nadal jest to znacznie więcej, niż mogliby zarobić w swojej ojczyźnie. Według szacunków ekspertów, dotarcie Ukrainy do poziomu polskiej średniej krajowej, zajmie jeszcze co najmniej 12 lat. Nic dziwnego, że praca w Polsce dla Ukraińców jest spełnieniem marzeń.
Niebagatelne znaczenie dla Ukraińców wybierających się do pracy w Polsce ma z pewnością także bliskość geograficzna, zapewniająca im dobry kontakt z rodziną, zadowalające warunki pracy, wyższy standard życia, lepsze perspektywy i możliwości rozwoju oraz podobny język. Ukraińcy uczą się polskiego stosunkowo szybko i nie mają większych problemów z komunikacją.

W jakich sektorach obywatele Ukrainy mogą szukać zatrudnienia?

Praca dla Ukraińców w Polsce znajdzie się zarówno w dużych korporacjach, jak i małych przedsiębiorstwach o różnych profilach działalności. Sektory, w których najczęściej zatrudniani są obywatele Ukrainy to:
• usługi remontowo-budowlane;
• usługi porządkowe;
• produkcja;
• rolnictwo;
• gastronomia;
• hotelarstwo;
• handel.
Ukraińcy często pracują w zawodach takich jak fryzjer, kosmetyczka, kelner, sprzedawca, barman, recepcjonista czy robotnik. Wzrasta również zapotrzebowanie na specjalistów, dlatego nierzadko podejmują pracę jako informatycy, nauczyciele czy personel medyczny. Ponadto część Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski, zamierza otworzyć tu swoje biznesy: np. restauracje, kawiarnie czy studia tatuażu.

Praca dla Ukraińców – na jakie zarobki mogą liczyć obywatele Ukrainy?

Czy praca w Polsce opłaca się Ukraińcom? Różnica w wynagrodzeniach jest bardzo duża, ale nie oznacza to, że przeciętny Ukrainiec zarabia tyle samo, co Polak. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, opracowanego przez Sedlak&Sedlak, mediana wynagrodzeń Ukraińców w Polsce to 4 502 brutto, czyli 3 249 zł na rękę. Najwyższe pensje osiągają ponadto ci obywatele Ukrainy, którzy ukończyli studia. W raporcie możemy przeczytać, że Ukrainiec z wykształceniem średnim zarabia 3 500 zł, inżynierskim lub licencjackim – 4 785 zł, magisterskim – 4 927, a inżynierskim magisterskim – 5 218 zł. Według danych Sedlak&Sedlak wykształcenie wyższe ma 40 proc. Ukraińców zatrudnionych w Polsce.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone