SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Poznaj właściwości puchu. Przekonaj się, że kurtki puchowe to idealny wybór na zimę!

fot. mat. sponsorowane

Są takie części garderoby, które pomimo zmieniających się trendów, nie przemijają. Do tej grupy ubrań zaliczają się m.in. kurtki puchowe. W czym tkwi ich sekret?

Kurtki puchowe docenimy przede wszystkim w wyjątkowo mroźne dni. Trudno znaleźć inne odzienie wierzchnie, które będzie równie skutecznie chronić przed zimnem. Tak rewelacyjne właściwości termoizolacyjne tkwią w cechach puchu. Poznajmy je troszkę bliżej.

Prawdziwa kurtka puchowa to tylko ta z naturalnym wypełnieniem!

Przez lata panował pogląd, że wszystkie kurtki zimowe z grubszym wypełnieniem to kurtki puchowe. Tak nie jest. Niektóre na pierwszy rzut oka rzeczywiście do złudzenia przypominają puchówki, ale nie mają ich właściwości. Ich wypełnienie stanowią tworzywa sztuczne, a nie puch albo pierze. Wydawałoby się, że różnica jest niewielka, poza tym, że kurtki te są tańsze. Tymczasem kiedy w takiej kurtce wyjdziemy na dwór, może nam być chłodno. Właściwości puchu są znacznie lepsze pod względem zatrzymywania ciepła niż tworzyw sztucznych.

Zdecydowanie lepszą inwestycją będzie zakup kurtki od dobrego producenta mającego w swojej ofercie ubrania, które rzeczywiście zapewniają ciepło. Patrząc z tej perspektywy, dobre będą na przykład kurtki puchowe od Quiosque.

Podstawowe zalety puchu

Jedną z najważniejszych zalet kurtek puchowych jest ich waga. Wyglądają na duże, grzeją doskonale i są… lekkie. W porównaniu z innymi kurtkami lub ciężkimi zimowymi płaszczami kurtki puchowe są wyjątkowo lekkie. Innym walorem jest zatrzymywanie powietrza. To właśnie ta właściwość sprawia, że kurtki puchowe fenomenalnie zatrzymują ciepło, jakie wytwarza nasz organizm.

Na właściwości kurtki ma wpływ sprężystość puchu

Wiemy już, że powinnyśmy koncentrować się na kurtkach z wypełnieniem naturalnym. Jednak oprócz tego spójrzmy na inny parametr, jaki powinien się na metce pojawić. Chodzi o sprężystość. Wyraża się ją jednostką cuin (cal sześcienny na uncję). Im wartość jest wyższa, tym lepiej. Przy kurtkach dobrej jakości sprężystość jest w okolicach 550 cuin. Jednak możemy znaleźć też znacznie wyższe rezultaty jak 700 czy nawet 800 cuin. Lepsza sprężystość oznacza lepsze właściwości termiczne. Wypełnienia w kurtce może być wtedy mniej, więc jest ona lżejsza.

Puch i pierze to nie to samo!

Wydawałoby się, że skoro jedno i drugie pochodzi z kaczek i gęsi, to nazwy te mogą być używane zamiennie, ale tak nie jest. W zależności od tego, czy w kurtce znajdują się pióra, czy puch, będzie miała inne właściwości. Kurtki puchowe na zimę, w których jest puch, mają lepsze właściwości termoizolacyjne niż pierze. Puch znajduje się przy samej skórze ptaka, jest bardzo mięciutki i kształtem bliżej mu do kulki niż do pióra. Natomiast pierze pozyskuje się łatwiej, pióra są haczykowate i sztywniejsze, a jego właściwości izolacyjne są słabsze.

Bardzo często w kurtce jest i puch i pierze. Pomimo tego, że puch jest tak pożądany i uważa się go za wypełnienie szlachetne, to nie da się w stu procentach pozyskać samego puchu. Zawsze jest z domieszką pierza. Istotne jest to, jaki jest między puchem i pierzem stosunek. Taka informacja powinna się na metce znaleźć. Jak ją odczytać? Przykładowo zapis 80/20 oznacza, że wypełnienie w 80% stanowi puch i w 20% pierze. Aby mówić o dobrej kurtce, powinna mieć wypełnienie, w którym puch przekracza 50%.

Jeżeli natomiast chodzi o porównanie puchu gęsiego i kaczego, to lepszy jest ten pierwszy. Jednak w codziennym użytkowaniu domieszka puchu kaczego nie będzie dotkliwa.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone