SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Pompa ciepła powietrze woda – efektywność działania

fot. mat. sponsorowane

Pompy ciepła powietrze woda z roku na rok zyskują coraz większe uznanie na rynku. Atutem jest fakt, że może z nich skorzystać praktycznie każdy, kto buduje nowy dom lub remontuje stary. Cena pompy jest atrakcyjna, a montaż bardzo łatwy. Jak działa pompa ciepła powietrze woda? Z czego wynika efektywne działanie? Czym cechuje się urządzenie?

Temat: Pompa ciepła powietrze woda – efektywność działania

Efektywność działania

Warto zauważyć, że pompa ciepła powietrze woda wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu i stanowi źródło energii odnawialnej. Z powodzeniem korzysta z powietrza z zewnątrz, które jest wykorzystywane do chłodzenia lub ogrzewania. Odpowiednie sprężenie wpływa na wytworzenie ciepła użytkowego, jakie pozwala ogrzewać i przygotowywać ciepłą wodę użytkową.

Okazuje się, że technologia pompy ciepła tego typu jest oparta na znanym mechanizmie, który stosuje się np. w lodówkach. Najważniejszymi elementami są tutaj:

 1. skraplacz,
 2. sprężarka,
 3. parownik,
 4. zawór rozprężny.

Istotną rolę spełnia czynnik roboczy, czyli ciecz krążąca we wnętrzu układu. Pod niskim ciśnieniem ciecz ulega wrzeniu oraz w niskiej temperaturze pobiera ciepło. W układzie dochodzi do wzrostu ciśnienia i temperatury, a dzięki sprężarce wykonywana jest zmiana postaci na gazową. Kolejnym krokiem jest trafienie cieczy do skraplacza, gdzie oddawane jest ciepło do instalacji. Następnie czynnik w ciekłym stanie przechodzi przez zawór rozprężny – spada ciśnienie i temperatura, a cały cykl zaczyna się na nowo.

Pompa ciepła powietrze woda

Co ciekawe, w sytuacji gdy pompa posiada zintegrowaną funkcję chłodzenia, cały proces jest odwrócony. Czynnik ma za zadanie odzyskiwać ciepło z wody instalacyjnej oraz odprowadzać je na zewnątrz. Nie zapominajmy o tym, że pompę ciepła powietrze woda podłączymy do istniejącej instalacji grzewczej. Odbiornikami są tutaj kaloryfery, czy instalacji podłogowa. Najbardziej efektywne w tym przypadku jest użycie niskotemperaturowych odbiorników (ogrzewanie ścienne lub podłogowe). Plusem takiego rozwiązania jest z pewnością fakt, że przekazywanie ciepła następuje na dużą powierzchnię, dlatego nie trzeba korzystać z wysokiej temperatury, co ma miejscu w punktowych źródłach ciepła. Czynnik grzewczy przenosić może energię cieplną do zasobnika c.w.u., co także jest sporym ułatwieniem.

Zalety pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła pozwala obniżyć opłaty za konwencjonalne ogrzewanie elektryczne. Na uznanie zasługuje to, że pompy ciepła są źródłem energii przyczyniającej się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Gospodarstwo każdego dnia korzysta z ciepłej wody i ogrzewania, a systemy tego rodzaju kwalifikują się do programów dofinansowań. Nie bez znaczenia jest łatwość konserwacji urządzenia. Podczas wymiany instalacji ogrzewania z energii elektrycznej lub z węgla, zyskujemy pewność, że inwestycja szybko się zwróci. Posiadacze pompy ciepła są niezależni od innych źródeł energii i cieszą się zachowaniem swobody.

Pompy ciepła powietrze woda cieszą się ogromnym uznaniem na rynku. Szereg zalet wpływa na efektywne działanie i wydajną pracę.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone