SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Pandemia a budowa domu – jakich projektów szukamy najczęściej?

fot. mat. prasowe

Sytuacja związana z COVID-19 wpłynęła na niemal wszystkie obszary naszego życia. Inaczej podróżujemy, więcej kupujemy przez internet i również sporo zadań wykonujemy zdalnie. Zmieniła się także decyzyjność co do chęci budowy domu oraz rodzajów preferowanych nieruchomości. Które wyznaczniki są obecnie priorytetowe?

Gabinet i ogród – zyskują na uznaniu

Czas kwietniowego zamknięcia w domach dość mocno zapisał się w głowach Polaków, szczególnie tych, którzy mieszkają w blokach. Marzenia o własnym ogrodzie jeszcze mocniej wpisały się na bogatą listę pragnień związanych z miejscem do życia. Budowa tarasu, przestrzeni zielonej, skalniaka, a nawet postawienie niewielkiego placu zabaw lub basenu – te kwestie automatycznie zyskały nieco wyższy priorytet.

Równie istotny stał się funkcjonalny gabinet. Na podstawie projektów z pracowni Domoweklimaty.pl widać, że architekci już od dawna kładli nacisk na to, aby wśród pomieszczeń znalazły się takie, które można zaadaptować na miejsce do pracy. Teraz jest to już niemal konieczność, ponieważ widmo wykonywania wielu zawodów w sposób zdalny jest bardzo realne.

Dom mniejszy, czy większy?

Pandemiczne potrzeby związane z miejscem kłócą się nieco z widmem rychłego kryzysu gospodarczego, który wedle wielu analityków puka już nie tylko do polskich drzwi, ale także do obywateli różnych państw na całym świecie. Mimo wszystko wśród inwestorów obecne są chęci posiadania własnej sali kinowej czy siłowni – jeszcze mocniej niż w czasie dobrej prosperity w zeszłym roku.

Niestety, kurczące się fundusze i lekka restrukturyzacja branży budowlanej powodują, że większość rodzin może pozwolić sobie jedynie na niewielkie domy. Jak najlepsze zagospodarowanie miejsca dla całej rodziny stało się zatem głównym zadaniem zarówno dla architektów, jak i kreatorów wnętrz.

Dom na wąską działkę, bungalow, z garażem?

Tendencja ucieczki za miasto jest w dalszym ciągu dość duża. Życie poza dynamiczną przestrzenią miejską ma wiele korzyści, również w obliczu pandemii. Mieszkańcy małych miejscowości są nieco mniej narażeni na kontakt z innymi osobami, które mogą być nosicielami groźnych wirusów.

Sytuacja ta sprawia, że inwestorzy częściej mają do dyspozycji nieco większe działki, charakterystyczne dla przestrzeni podmiejskich i wiejskich. Wśród trendów wciąż prym wiodą domy piętrowe, lecz z jednym, istotnym dodatkiem: garażem dwustanowiskowym. Wyprowadzka za miasto wiąże się bowiem z tym, że samochody stają się najważniejszym środkiem transportu w rodzinie.

Osobną grupę stanowią osoby potrafiące na czasach pandemii dość mocno skorzystać finansowo. Są to najczęściej ludzie biznesu, gracze giełdowi i skuteczni inwestorzy, którzy w tym właśnie momencie są w stanie najmocniej rozwinąć skrzydła.

Pandemia zmieniła wiele, lecz z pewnością nie zahamowała chęci posiadania domu. Co więcej – potrzeba ta urosła w siłę, dlatego o całkowitej stagnacji na rynku nieruchomości nie usłyszymy jeszcze długo.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone