SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Opaski zaciskowe, kablowe – jakie wybrać?

fot. mat. sponsorowane

Opaski zaciskowe, opaski kablowe, trytytki – te akcesoria zna chyba większość ludzi. Można je znaleźć się w każdym domu, warsztacie czy zakładzie pracy. Są to plastikowe paski, które z jednej strony mają otworek z ząbkiem. Opaskę zaciska się wsadzając koniec paska w otwór, a następnie pociągając. W ten sposób tworzy się trudne do zerwania połączenie. Prosta budowa, łatwy mechanizm, niewielkie rozmiary, a także przystępna cena sprawiły, że trytytki znalazły zastosowanie w prawie każdej branży – elektryce, budownictwie, inżynierii, motoryzacji i wielu innych. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów opasek zaciskowych. I choć mogłoby się wydawać, że jedynym kryterium wyboru jest cena, to rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak więc wybrać opaski kablowe, aby zapewniły trwałość i funkcjonalność?

Jakie zastosowanie będą miały opaski zaciskowe?

Zanim kupisz opaski zaciskowe, zastanów się, w jakich warunkach będą użytkowane i jakie przedmioty będą łączyć. Opaski różnią się między sobą jakością wykonania i wytrzymałością materiału. Najważniejszym kryterium przy wyborze odpowiednich opasek jest miejsce, w którym będą stosowane. Jeśli chcesz używać opasek w domu lub w biurach, możesz postawić na tańsze i słabsze rozwiązanie. Inaczej jest, gdy będziesz używać trytytek na zewnątrz. Przydadzą się wtedy opaski kablowe o większej wytrzymałości i odporności na warunki pagodowe. Są one wykonane z mocniejszych materiałów, dzięki którym opaska nie zniszczy się przy dłuższej ekspozycji na promienie UV lub działanie wody.  Gdy chcesz natomiast użyć opasek zaciskowych w warsztacie lub garażu, wybierz te, odporne na działanie smarów, olejów i rozpuszczalników. Mimo wyższej ceny posłużą zdecydowanie dłużej.

Parametry opasek zaciskowych

Wykorzystany materiał

Materiał z jakiego wykonano opaski kablowe ma wpływ na ich wytrzymałość. Mogą być zrobione ze zwykłego plastiku, który sprawdzi się do łączenia lekkich elementów w pomieszczeniach zamkniętych. Takie opaski są tańsze, ale również mniej odporne niż ich odpowiedniki wykonane z poliamidu, czyli materiału o podwyższonej wytrzymałości na promienie UV, wodę, wysoką temperaturę i różne substancje.

Długość

Długość trytytki to jeden z głównych parametrów, którym należy kierować się podczas zakupu. Na rynku jest dostępnych wiele długości, od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Oczywiście rozmiar wybranej opaski zaciskowej zależy od przedmiotu lub wiązki kabli, którą chcemy spiąć. Sklepy oferują jednak tak duży wybór, że z kupnem odpowiedniego rozmiaru nie powinno być problemu.

Szerokość

Szerokość jest kolejnym parametrem, na który powinno się zwrócić uwagę. Szerokość opasek zaciskowych waha się w granicach od 2,5 mm do 9 mm. Ma ona duży wpływ na ich wytrzymałość. Gdy chcemy mocno spiąć dość miękkie materiały (np. wąż ogrodowy, kabel w miękkiej izolacji, tekturę), warto wybrać szerszą opaskę, ponieważ nie będzie się wtedy mocno wżynać w przedmiot.

Wytrzymałość na zrywanie

Wytrzymałość na zerwanie to bardzo ważna cecha opasek kablowych. Zależy od niej nie tylko trwałość połączenia, ale również bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas montażu ciężkich przedmiotów. Informacja o wytrzymałości na zerwanie powinna być zawsze podana na opakowaniu. Może się ona wahać od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów.

Kolor

Mogłoby się wydawać, że tak prozaiczna rzecz jak kolor nie ma znaczenia przy wyborze opasek zaciskowych. Jednak nie ukrywajmy, wiązka białych kabli związana czarną opaską nie będzie wyglądać dobrze. Dobór odpowiedniego koloru pozwoli dyskretnie zamontować przewody, wąż ogrodowy, tabliczkę informacyjną czy girlandę świąteczną. W ofertach sklepów można znaleźć opaski zaciskowe w kolorze białym, czarnym, żółtym, pomarańczowym, niebieskim, brązowym czerwonym a nawet fioletowym.

Opaski demontowalne czy zwykłe?

Aby zdemontować połączenie wykonane za pomocą standardowej trytytki trzeba ją uszkodzić. Większość opasek można bez problemu rozciąć nożem do tapet lub nożyczkami. Sprawdzą się one w przypadku szybkiego montażu. Jest to najtańsze rozwiązanie, jednak nie zawsze praktyczne. Opaski tego rodzaju są jednorazowe, co znaczy, że w razie pomyłki lub chęci dołożenia kolejnego elementu, trzeba ją zniszczyć i założyć następną.

Droższą, ale bardziej funkcjonalną opcją są opaski demontowalne. Ich budowa pozwala na bezinwazyjny demontaż. Swoje zastosowanie znajdą szczególnie w sytuacji, gdy trzeba dołączyć kolejne elementy lub połączenie jest chwilowe. Minusem jest wyższa cena niż ich jednorazowych odpowiedników.

Idąc zatem do sklepu lub kupując opaski zaciskowe przez internet, sprawdź koniecznie parametry techniczne. Upewnij się, że wybrany produkt odpowiada w pełni Twoim potrzebom.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone