SŁUCHAJ ONLINE
MENU
MATERIAŁ SPONSOROWANY

Okulary korekcyjne. Jakie wybrać? Gdzie uzyskać pomoc?

Coraz więcej Polaków musi sięgać po okulary lub soczewki kontaktowe. Jest to związane z tym, że coraz mocniej obciążamy wzrok, a tym samym praca przy komputerze czy też codzienne aktywności wymagają dodatkowego wsparcia i ochrony. Z drugiej strony moda również pomaga „okularnikom”, bo różnorodne oprawki świetnie podkreślają outfit oraz bez problemu można dobrać je do kształtu twarzy oraz gustu.

Okulary na receptę

Przed wybraniem klasycznych lub designerskich oprawek, konkretnych szkieł warto wybrać się do okulisty. Poza tym że zostanie przeprowadzone szczegółowe badania i na przykład dokładnie zostanie dobrany rodzaj i moc szkieł do wady oraz predyspozycji, możemy również otrzymać receptę, która pozwala uzyskać dofinansowanie z NFZ. A to pokryje część kosztów poniesionych na szkła.

Receptę na okulary korekcyjne może wystawić tylko specjalista, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Refundacji nie będą więc podlegać prywatne badania. Trzeba się więc nastawić to, że na wizytę u okulisty będziemy musieli poczekać. Będziemy potrzebować również skierowania do specjalisty od lekarza pierwszego kontaktu.

Dofinansowanie do okularów

By uzyskać dofinansowanie NFZ do okularów trzeba się udać z receptą do delegatury Funduszu. Tam pracownik sprawdzi nasze uprawnienia oraz uzupełni formularz, z którym możemy zrobić zakupy w zakładzie optycznym. Musi on mieć oczywiście podpisaną umowę z NFZ. W efekcie zakład ubezpieczeniowy zwraca 70% z ustalonej przez siebie ceny szkieł, a w przypadku dziecięcych okularów dofinansowanie wynosi 100%. W praktyce refundacja wynosi 35 zł dla dorosłego i 50 zł dla dziecka. To oczywiście tylko część (czasem dość niewielka) kosztów, jakie musimy ponieść. Trzeba liczyć się również z koniecznością zakupu oprawki, anty-refleksu czy utwardzania, a także bardzo często w wyborem specjalistycznych szkieł.

Pieniądze od pracodawcy

Okulary stają się więc dość dużą inwestycją, a konieczność pracy przy komputerze nakłada również na pracodawcę pewne obowiązki. Pracownik może na przykład w oparciu o wyniki badań ubiegać się o dopłatę do okularów korekcyjnych. Taki zwrot przysługuje osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, stażystom oraz praktykantom, o ile spędzają przynajmniej połowę czasu pracy przy monitorze. Takie regulacje znaleźć można w Kodeksie Pracy i Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Poza tym szczegółowe wytyczne muszą znaleźć się w wewnętrznych regulaminach firm. Zakłada się, że kwota dofinansowania do zakupu okularów powinna umożliwić zakup ich podstawowej opcji, jaka została zalecona przez lekarza medycyny pracy. Takie badanie najczęściej wykonuje się po skierowaniu pracodawcy w ramach wstępnych, okresowych czy kontrolnych wizyt. Poza tym skierowanie na badanie można otrzymać także wówczas, gdy wzrok się pogorszy. Jeśli lekarz po raz kolejny zleci zmianę szkieł, można ponownie postarać się o zwrot kosztów ich wymiany lub zakupu nowych okularów.

Ubezpiecz okulary

Coraz więcej firm oferuje dodatkowe ubezpieczenie okularów. W ten sposób można zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia, kradzieży czy zgubienia. To o tyle ciekawa propozycja, że niektóre okulary to bardzo duży wydatek, a samo ubezpieczenie – zazwyczaj na rok – staje się kosztem w wysokości kilkudziesięciu złotych. Warto oczywiście bardzo dokładnie zapoznać się z oferowaną polisą i zakresem jej działania. Okulary korekcyjne dobrze jest ubezpieczyć, gdy jesteśmy aktywni oraz wówczas, gdy zdecydowaliśmy się na bardzo drogie oprawki i szkła.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone